Etkinlik

1-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı etkinlikleri başladı

Etkinlik

1-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı etkinlikleri başladı

03 Ekim 2015 Cumartesi 09:38
549 Okunma
Etkinlik
 Keşan Toplum Sağlığı Merkezi, 1-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı etkinliklerine başladı. Etkinlikler kapsamında; Keşan İlçe sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi KETEM Birimi tarafından Ekim ayı içerisinde Keşan’da sağlık çalışanlarına, öğrencilere ve halka yönelik eğitimler, stand çalışmaları, gezici taramalar planladı.

SAFİYE EROL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ETKİNLİĞİ

İlk olarak dün 14.00-15.00 saatleri arasında Safiye Erol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerine yönelik eğitim düzenlendi. Eğitimlerde görevli hekimler tarafından;  kanser,  kanser türleri, kansere etki eden faktörler, korunma yolları, erken tanı yöntemleri ve sigara bıraktırma polikliniği hizmetleri konularında bilgilendirmede bulunulmuş, katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Eğitimlerde bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

KİPA ETKİNLİĞİ

İkinci olarak da Keşan Kipa Alışveriş Merkezi’nde 14.00-17.30 saatleri arasında KETEM bilgilendirme standı kurdu. Stantta kanser ve özellikle meme kanseri ile KETEM çalışmaları hakkında farkındalığın artırılmasına yönelik   bilgilendirme çalışmaları yapılarak broşür dağıtıldı. Ayrıca kişilere meme kanserine dikkat çekmek amacıyla pembe kurdela takıldı.

MEME KANSERİ

Meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir. Kanser yayılmadan önce teşhis edilirse %96 ya kadar varan oranlarda, kişi yaşam şansına sahip olur. Bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de 2004 yılından itibaren “1-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” olarak eğitim ve taramalarla değerlendirilmektedir.

Son Güncelleme: 05.10.2015 08:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol