İktidar partisi ilçe başkanlarını vatandaşın yaşadığı sıkıntıları genel merkezlerine bildirmesi çağrısında bulunuyorum

Emekliye büyük haksızlık yapıldı

Yerel yönetimi geri alacağız

Helvacıoğlu proje kitabındaki hiçbir projeyi hayata geçiremedi

HABER: ERDOĞAN DEMİR

FOTO: BÜLENT SAYLAM

CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek,  dün düzenlediği basın toplantısında, son yaşanan zamlar ve Hükümet’in seçim vaatleriyle Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun 5 yıllık seçim sözleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Keşan İlçe Lokali’nde düzenlenen basın açıklamasına; CHP Keşan İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri Aladdin Öztürk ile Süleyman Gürsel Paçaman ile Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır ve CHP Keşan İlçe Başkan Adayı Anıl Çakır da katıldı.

“HEPİMİZ, DAHA REFAH, HUZURLU VE ÖZGÜR BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Özdilek; “Keşke bu açıklamaları daha güzel bir şeyleri anlatabilmek için yapsaydık” diyerek başladığı konuşmasında; “Bundan 2 ay önce bir seçim atlattık, halkımız bir karar verdi, buna saygı gösteriyoruz. Tüm kararlar doğru olmayabilir, bazısının doğruluğu veya yanlışlığı hemen ortaya çıkar, sanırım bu kararın yanlışlığı da çok kısa bir sürede ortaya çıkacak gibi. Maalesef ülkemiz her anlamda sosyal ekonomik anlamda, daha kötü yönetilmeye devam ediyor. Seçim ekonomisi sebebiyle kısıtlanan, engellenen bazı işlemler sonucunda çok ciddi geleceğe yönelik karamsarlık içindeyiz açıkçası. Hepimizin istediği şey aslında daha refah, daha ferah, daha mutlu yaşamak, daha özgür bir ülkede yaşamak istiyoruz. Halkın çok büyük bir desteğini almış bir iktidar olarak da tabi ki Bizler de muhalefet partisi temsilcisi olarak bunları talep etmek hakkımız. Şimdi şöyle bir örnek ile başlayalım. Ülkedeki enflasyonun en az % 50’sinin sebebi biliyorsunuz akaryakıt fiyatlarıdır. 3 Temmuz tarihinde 24 lira olan akaryakıt fiyatı 16’sında 34 lira olmuştur. 5 Liralık düzeltmelerin haricinde doğal olarak da 5 lira artmış. 13 gün içinde akaryakıta gelen %42.2’dir. Bu tüm ürünlere önümüzdeki günlerde enflasyon olarak yansıyacak. Daha alamadığımız zamlı maaşlar maalesef şimdiden erimeye başlayacak. Bununla beraber kur farkı da erimeye devam ediyor. Rezervlerimizin kullanılarak baskılandığı döviz kurları maalesef hızla yükseliyor. İnşallah bunu çözmek için gerekli adımları atarlar. Verilen sözler vardı, bunların da takipçisiyiz. Gelir tamamlayıcı Aile Destek Sistemi getireceklerdi. Gençlere aylık ücretsiz internet verilecekti 10 GB. Gençlere bu verildi mi bilmiyorum ama ben kendi oğlumdan biliyorum henüz böyle bir şey verilmedi. Her ailede en az 1 kişiye istihdam sağlanacaktı. Bunun için biraz daha bekleyebiliriz ama şu ana kadar yaşadıklarımız bununda olmayacağını gösteriyor.  ÖTV’siz bilgisayar ve cep telefonu vereceklerdi onu yeni ÖTV zammı yaptılar o da ayrı bir konu” dedi. 

“EMEKLİYE BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILDI”

Özdilek, emekli maaşlarında vatandaşlara büyük haksızlıklar yapıldığını savunarak; “Ev hanımlarının emekli sayılması ile ilgili bir projeleri vardı,  onun zaten gündemde olduğunu düşünmüyoruz bile. Öyle bir garip bir şey var ki 9 milyon emekli maaşı %25 zam aldığı halde artmadı arkadaşlar.  Yani matematik literatürüne girecek bir olay.  7.500 çarpı %0 25 eşittir 7.500 yapıyor sadece bizim ülkemizde. Kök maaş diye bir şey bulmuşlar, oradan öyle olmuş da, böyle olmuş da ondan dolayı olmazmış. Yani söyleyecek bir söz bulamıyorum ya bu kadar olmaz diyorum sadece. Bir milletvekili maaşını 73.000 TL yapıldığı, bir emekli milletvekili maaşının 69.000 TL yapıldığı bir süreçte bunlara zam yapılırken kök maaş yok. 7500 TL emekli maaşı alan garibana kök maaştan dolayı o %25'i zam bile şu anda p zam alındı bile yani fazlasıyla, enflasyonla. Ben kentimizdeki tüm iktidar Partisi temsilcilerinin genel merkezine baskı yapmanı istiyorum,  bu haksızlığın bu adaletsizliğin, bu yani bu çok büyük bir haksızlık bunu bir an önce düzeltilmesini istiyoruz. İnşallah düzeltilir iktidardaki partilerden bir tanesi bununla ilgili bir girişim de bulundu, çok sevindik gerçekten, emekliye yapılan bu haksızlığa bir çare getireceklerini düşündük. Ama bizim önergemizi reddettiler artı kendi önergelerini onayladılar. Vicdan yani insaf yani mutlaka düzelteceklerdir diye düşünüyorum.  Hayal ediyorum, umuyorum” şeklinde konuştu. 

“200 TL İLE 5 YIL ÖNCE 5 KG KIYMA ALABİLİYORDUK”

Özdilek, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Şimdi bu yanlış politikalar beş yılda bizi nereden nereye getirdi biraz ondan bahsedelim. En büyük para birimimiz 200 TL.  Bu 200 TL ile 2018 yılında temel beslenme maddesinden bahsedelim 5 kg kıyma alıyorduk, şu anda bu parayla alabileceğimiz kıyma yarım kilogram.  Peki bizi çok kıskanan Costas ve Hans ne yapıyordu ona bakalım. Onlarda en büyük para 500 Euro ama 200 Euro'ya bakalım o tarihlerde 1 Euro 5.3 TL idi. Bizi çok kıskanan Costas ve Hans o tarihlerde kendi ülkelerinde 26 kg et alabiliyordu. Yani bizim 5 katımız kadar et alıyorlardı. Bu da mantıklı idi. Bugüne geldiğimizde maalesef bizi çok kıskanan diyeceğim gene bu arkadaşlarımız bizim tam 33 katımız et alabiliyor aynı para ile. İşin acı olan tarafı nedir biliyor musunuz? Biz 200 TL'ye de Türkiye'de alabildiğimizden daha fazla et alabiliyoruz.  Yine çok enteresan kararlar alınmaya devam ediyor.  Benim mesela mesleğim gereği birçok müşterim, benim de yardımımı olarak motorlu taşıtlar vergisini ödemişti. Yılın ortasında bu arkadaşlardan ve ödemeyenlerden veya ödeyecek olanlardan bir defa daha alınması öngörüldü. Emekliye verilmeyen, garibandan alınan iki defa MTV, ÖTV’ye gelen %220 zam ve milletvekili maaşlarını 73.000 TL yapan bir zihniyet, herkes bütün vatandaşını değerlendirmesinde bırakıyorum.  Bir an önce bu hatalı kararlardan dönülmesini istiyoruz. Keşan'daki tekrar iktidarın siyasi parti temsilcilerine kendi merkezlerini korkmadan cesurca, bu hatalı kararların vatandaşta yaratacağı tahribatı mutlaka söylemesini istiyoruz.”

“5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM BAŞKA BİR BAHARA MI KALDI?

Özdilek, açıklamalarının devamında yerel gündeme de değindi. Parti olarak bir değişim içinde olduklarını ifade eden Özdilek, Keşan Belediyesi Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu, geçtiğimiz yerel seçimler sırasında verdiği vaatler üzerinden eleştirdi. Özdilek, şunları söyledi: “Önümüzde yerel seçim var. Bizler de bir değişim içindeyiz. Çok yakın bir zamanda değişeceğiz, bizim halkımız, partimiz, partide bizden değişim ve yenilenme istiyor. Biz en azından Keşan İlçe Örgütü olarak bunun önünü açtık.  Bununla ilgili de tüm desteği bizden sonra gelecek olan yönetim kurulu arkadaşlarımıza vereceğiz. Emin olun ki Türkiye için yorum yapamayacağım, çünkü partimizin atacağı adımlara bağlı ama şunu söylüyorum. Keşan’da yerel yönetimi geri alacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Genelde yapılan bu facia uygulamalardan ziyade biz Keşan'da neler yapılmış bir onlara bakalım. Burada bir kitapçık var,  2019 -2024 diye özellikle bu çok önemli, 2019-2024 yılında yapılacak olan işlerle ilgili kitapçık. Bu kitapçığı biz bastırmadık. Bu kitapçık şu anda Keşan’ı yöneten siyasi iradenin hazırlattığı bir kitap. İçinde çok güzel görseller var, insan heyecanlanıyor. Şimdi hep beraber bakalım bir gıda ihtisas organize sanayi var. En öncelikli görevimiz diyor. 2008'den beri en öncelikli olan görevde tapuyu almayı başardık,  firmalar kuyrukta, sırada bekliyorlar. Ama bölgede su rezervlerimiz yeterli mi?  bu sorunun cevabını alamadık, geçen sefer sormuştum ve bunla ilgili tapuyu aldıktan sonra görev süresinin  bitmesine sekiz ay kaldı,  sekiz ayda bütün her şeyi planlama yapılıp bu binalar yapılıp 5 bin kişiye istihdam sağlanacak mı  diye soruyorum?  Yoksa başka bir bahara mı kaldı?” 

“VAADEDİLEN PROJELERİN HİÇBİRİ YOK YA DA YARIM”

Özdilek, Helvacıoğlu’nu şöyle eleştirdi: “Pazaryeri dediğin böyle olur, yani bizim dediğimizden hiçbir şey olmaz, ama böyle olurmuş diye bir ifade var Burada. Pazar yerinin üstünü kapatamayan bir anlayış var arkadaşlar 4.5 yıldır. Çok güzel bir görsel var ama pazar yeri aynı pazaryeri. Ucube dedikleri pazar yeri. Fuar ve festival alanları ben yine de emin olmak için gezdim Keşan’ı bulamadım varsa bir yer oraları da ziyaret edelim. Şehir otoparklar indirimli olacaktı arkadaşlar. Şu anda aracınızı otoparka 1 saat bırakın kaç para ödeyeceğinize bakın, indirim mi var,  yoksa ne var görüşürüz?  Toplu işyeri sitesi vardı, ya sayfa sayfa geçiyoruz yapılan projelerden hiç birisi yok. Lostra salonu vardı o da yok. Ara eleman Keşan’dan çıkacakmış, çıktımı siz gördünüz mü? Ben görmedim. Bununla ilgili neler yapıldı bilmiyoruz. İŞKUR aracılığıyla işe adam sokuluyordu ama bu hep vardı. Bu yönetime dair özel bir yapı değil, bu onun mahareti değil. Daha önceden de vardı.   Keşan’ı 100. yılını Kent Müzesi’nde anlatacağız dedi. Güzel bir proje bizim zamanımızın bizim projemiz. Bu bizim zamanımızdan gelen proje.  19 Kasım 2022'de özel bir gün de ziyarete açacağız. Herhalde davetiye gelmedi bize gidemedik, çünkü burası daha açılmadı. Maalesef hiçbir sözleri zamanında yerine getiremedikleri gibi bunu yapamazlar arkadaşlar.  Koruda Sağlıklı Yaşam Köyü, bununla ilgili soru önergesi vermiştik sanırım. Daha cevap da gelmedi. Korudağ Sağlıklı Yaşam Köyü neredeyse bize de tarif etsinler biz de gidelim. Bu da yok 

Zaten gereksizdi ama olmadığı için söylüyorum, teleferik yani komik bir proje olacak yani olmadığı için söylüyorum. Unutulmaya yüz tutmuş sanat ve sanat dallarını yaşatacaklarmış. Ben konuyla ilgili neler yapılmış bir şey göremedim. Varsa eğer anlatırlarsa çok memnun oluruz.  Bu çok güzel Saros’un keşmekeşine çözüm bulacaklarmış. Erikli ve Yayla’yı ziyaret etmenizi öneriyorum. Gerçekten de hiçbir keşmekeşin kalmadığını bütün sorunların çözüldüğünü göreceksiniz! Orada.  Şu anda maalesef doluluk oranı sanırım yarı yarıya orada hafta sonu sadece biraz doluyor. Şu anda geldiği nokta ortada, tamamen onların eseridir, istediği kredileri verdik. Hatta Keşan’ı bile belki de göz ardı ederek bu kredileri verdik, ama ortada yapılan hizmet ve şu andaki sonuç ortadadır. Gidip herkes izleyebilir.

Evet TIR’ımız yola çıktı biz göremedik, tanıtım TIR’ı olacaktı, belki de kalan sekiz ayda devam edecektir. Bakın yine tarihi hamamız olacaktı o da maalesef olmadı. Olta balıkçıları için iskeleler yapılacaktı. O da maalesef yok. Elektrikli faytonlarımız olacaktı, bunları da gören var mı? Cumhuriyet Meydanı projemiz var devam ediyor hala. 13 Ağustos 2023’te teslim edilecek. Onu da her işte olduğu gibi yetiştiremeyecekler. O da zamanında bitmeyecek aynı stadyum gibi, Kent Müzesi gibi onu da yetiştiremeyecekler. Kaldırımlar yenilenecek ve genişletilecek. Böylelikle ortopedi servislerine çok iş açtık. Bu kaldırımlarda düşen düşene. Kafasını kolunu kıran kırana şu anda. Maalesef çok kötü durumda kaldırımlarımız. Yapılmış hali buysa hiç ellemeseymiş daha iyiymiş. Kentsel dönüşüm yapılacaktı o da yapılmadı. Keşan Sağlık Kampüsü bunu da sorduk cevap yok. Tek katı TOKİ evleri, dar gelirli ailelere, bunlarla ilgili yine sorduk yine cevap alamadık. Keşan’daki yönetimi geri alacağız. Her şeye rağmen Keşan bu halinden çok daha iyi yönetilecek. Buna emin olabilirsiniz. Sadece ucube dedikleri bir projemiz bile, Keşan Belediye Binası ve pazaryeri, eksiği vardır. Onu da kabul ediyoruz zaten, onların yaptığı tüm projelerden mali değer olarak daha fazladır. 4.5 yılda bir proje gerçekleşmedi. Bir de bu pazaryerine sahip çıkmamaları var. Gidin özellikle kışın alt katlarına gidin ne halde görün. Yapılana dahil sahip çıkamayan bir yönetimle karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu belediyeyi geri alacağız. Tek vücut halinde CHP seçime gidecek. Partimiz için gelmiş, geçmiş, söz sahibi olan bütün partililerimizle el ele vereceğiz ve seçimi kazanacağız. Keşan Belediyesi bundan böyle tek kişinin ben yaptım oldu anlayışıyla hizmet vermeyecek zihniyeti ile yönetilmeyecek.”