HABER MERKEZİ

İpsala Karma Organize Sanayi Bölgesi için düzenlenen toplantı; geçtiğimiz cuma günü saat 15.00’te fabrikaların kurulacağı alanda yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı: OSB’nin tanıtımının yer aldığı slaytın gösterilmesi ile başladı. Toplantının ilk konuşmasını İpsala Ticaret Borsası Başkanı Necmi Sezer yaptı. Sezer OSB’nin kuruluş ve gelişim sureci hakkında bilgi verdi.

İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili de bölgenin imar planının onaylandığını ve sanayicilerin yoğun talebinin bulunduğunu dile getirdi.

Sevgili, sürecin hızla ilerlediğini, yoğun talepler karşısında fabrikaların temellerinin 1 ay içinde atmayı planladıklarını belirterek “Önümüzdeki ay sizleri temel atma törenine bekliyoruz” dedi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise İpsala'da kurulacak sanayi bölgesinin ilçeye değer katacağını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

“ÇEVREYE DUYARLI OSB OLACAK”

Toplantının son konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Edirne Valisi Yunus Sezer, kentteki kurumların koordineli çalışmalarıyla ilçelerde yeni sanayi bölgelerinin kurulduğunu belirtti.

Edirne Valisi Yunus Sezer, tarım şehri olan Edirne'nin sanayi bölgelerinin tarıma dayalı ve çevreci bir anlayışta olacağını vurguladı. Ayrıca, çevreye duyarlı sanayi tesislerinin tercih edileceğini ve çevreyi kirletmeyeceklerini söyledi.

Edirne Valisi Yunus Sezer, kentte kurulacak organize sanayi bölgelerinin tarıma dayalı ve çevre duyarlı olacağını söyledi.

Vali Sezer, İpsala ilçesinde yaklaşık 350 dönümlük alana kurulacak karma organize sanayi bölgesiyle ilgili toplantıya katıldı.

Sezer, bölgenin kurulacağı alanda gerçekleşen toplantıda, kentteki tüm kurumların koordineli bir şekilde çalışarak başarılı çalışmalar yaptığını, ilçelerde yeni sanayi bölgelerinin kurulması için projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

Sezer, İpsala'nın diğer ilçelere örnek olmasını istediklerini, gelecek ay sanayi bölgesinin temelini atmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Edirne'nin önemli bir tarım şehri olduğunu, sanayi bölgelerinin tarıma dayalı ve çevreci bir anlayışta olacağını vurgulayan Vali Sezer, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ana hedefimiz çevreyi korumak, gelecek nesillere bu güzel doğayı emanet olarak bırakmak. Burada yapacağımız çalışmalarda iki temel esas olacak. Birincisi biz tarım şehriyiz, tarıma dayalı sanayiye öncelik vereceğiz. Bu konuda yatırım yapmak isteyen sanayicilerimiz bizim önceliğimiz olacak. İpsala'da bu süreç bu şekilde devam ediyor. İkincisi de çevreye kimyasal atık bırakan, özellikle kimyasal arıtmalar gerektiren organize sanayilere de burada işin açıkçası öncelik vermeyeceğiz. Yeşil sanayi, çevreye duyarlı sanayi dediğimiz sanayi tesislerinin burada kurulmaları için tercihlerimizi ondan yana kullanacağız. Bundan emin olabilirsiniz. Buraya gelecek olan bütün sanayi kurumları çevreye duyarlı olacaklar ve çevreyi kirletmeyecekler. Buna göre bir yapılanmaya gidiyoruz."

Konuşmaların ardından Sezer ve beraberindekiler OSB'nin kurulacağı alanda incelemede bulundu.

Toplantıya kaymakamlar, belediye başkanları, meclis üyeleriyle oda ve borsa başkanları, siyasiler, STK’ların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.