Gaytancıoğlu: “AKP şimdi de koyunlarla kandırıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda grup önerisi olarak verilen hayvanların şap hastalığı üzerine CHP grubu adına konuştu. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’de hayvancılığın getirildiği durumu rakamlarla anlattı.

Gaytancıoğlu: “AKP şimdi de koyunlarla kandırıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda grup önerisi olarak verilen hayvanların şap hastalığı üzerine CHP grubu adına konuştu. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’de hayvancılığın getirildiği durumu rakamlarla anlattı.

15 Şubat 2018 Perşembe 09:38
Gaytancıoğlu: “AKP şimdi de koyunlarla kandırıyor”

HABER MERKEZİ

500 BİN BUZAĞI ÖLÜMÜ VARKEN, İTHALATI KONUŞUR OLDUK

Şapın çözülebilir bir sorun olduğunu dile getiren CHP’li Gaytancıoğlu, “Çok güzel bir enstitümüz var; tabii, siz orayı AVM yapmazsanız o enstitü Türkiye'yi bırakın dünyaya çok güzel şap aşısı üretiyor ama biz maalesef hayvanlarımızı besleyemiyoruz, hayvanlarımıza bakamıyoruz. Yılda 500 bin tane buzağı ölümü varken biz hâlâ ithalatı konuşuyoruz. Hâlbuki onlara bakabilsek, onları besleyebilsek, onları bize yedirebilseniz o zaman dünyadan hayvan ithal etmeye, kırmızı et ithal etmeye gerek kalmaz” ifadelerini kullandı.

KIRMIZI ET ÜRETİMİ 47 BİN TON AZALDI

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Üç gün önce TÜİK yeni bir veri açıkladı, Türkiye'de kırmızı et üretimi 47 bin ton azaldı. Türkiye'de nüfus artıyor, et üretimi azalıyor. Her şeye ithalatla çözüm bulursanız sonuçta kendi halkımızı beslemeye et bulamazsınız. Niye kendi çiftçinizi desteklemeyi düşünmüyorsunuz?” dedi.

300 KOYUN İÇİN 600 BİN LİRA İPOTEK ALACAKLAR. UYAN VATANDAŞ!

Türkiye hayvancılığının 300 koyunla kurtarılamayacağının altını çizen CHP’li Gaytancıoğlu konuşmasında şunları kaydetti; 

“Brezilya’dan gelen hayvanlara ve kırmızı ete tam 5 milyar dolar ödedik, ne et fiyatı düştü ne kıyma fiyatı düştü. Bunları görmezden geliyorsunuz, Tarım Bakanı olarak konuyu bilmeyen bir kişiyi getiriyorsunuz, diyor ki: "Ben Türkiye hayvancılığını kurtaracağım. 300 tane koyun vereceğim." 300 tane koyun kaç para? 300 bin lira. Diyor ki: "İki katı da ipotek alacağım." Bunları kimse söylemiyor, herkes umutla bekliyor. "Bana 300 tane koyun vereceklermiş." Peki ne alacaklar senden ey vatandaş? "600 bin liralık ipotek alacaklar." Sende 600 bin liralık ipotek olsaydı köyünde dururdun zaten. Tarlalarını herkes ipotek etti. Bunu biliyor musunuz? Şu an Türkiye'deki bütün tarım arazilerinin yüzde 80'i ipotekli. İpotek verebilecek arazi mi kaldı? Siz o insanları kentten köye geri göndermek istiyorsanız, kentten köye geri getirmek istiyorsanız verin bakalım yüzer tane koyun, hiçbir şekilde ipotek almayın, hayvancılık nasıl şaha kalkıyor. Biz her şeyi önleyebiliriz ama siz Türkiye'yi yönetemiyorsunuz, hayvancılığını yönetemiyorsunuz. Binlerce, on binlerce ziraat mühendisi, veteriner, gıda mühendisi işsizken siz kalkıyorsunuz bir cerrahı Tarım Bakanı yapıyorsunuz. TİGEM gibi Türkiye'ye damızlık ve tohum üreten bir kurumun başına bir kaymakamı getiriyorsunuz. Onun yardımcısı olarak bir beden eğitimi öğretmenini atıyorsunuz.

Birkaç günlüğüne et fiyatlarını düşüreceğim diye, insanlara 29 liradan kıyma yedireceğim, 31 liradan kuşbaşı et yedireceğim diye hiç uğraşmayın. Bakın, Cumhuriyet Halk Partili Aydın Belediyesi zaten bunu beceriyor. 35 liradan sağlıklı, yerli hayvanı biz vatandaşlarımıza kuşbaşı olarak yedirebiliyoruz. Neden? Çünkü besiciye destek veriyoruz olanaklarımız olmamasına rağmen. Demek ki Türkiye tarımını biz yönetsek, Türkiye'nin kaynaklarını adaletli bir şekilde çiftçiye dağıtabilsek, çiftçinin borçlarını bir ölçüde rahatlatabilsek Türkiye'nin önünü açabiliriz. Siz ne yapıyorsunuz? Bu ülkenin kaynaklarını başka ülkelerin çiftçilerine ayırıyorsunuz. Tam 5 milyar dolar veriyorsunuz ama et üretimi düşüyor. Ne yapıyorsunuz? Başka ülkelerin çiftçilerine destek veriyorsunuz. Kendi çiftçinizi de köyden kente göç ettirmeye çalışıyorsunuz. Sonra "Gel, sana koyun vereceğim." diye de kandırıyorsunuz. Artık bu yalanlara insanların karnı tok.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol