Süleyman Eren:

“Milliyetçilik ile faşizmin bir arada olması mümkün değil”

Süleyman Eren:

“Milliyetçilik ile faşizmin bir arada olması mümkün değil”

24 Şubat 2016 Çarşamba 00:10
557 Okunma
Süleyman Eren:
 Keşan Belediye Meclisi’nin Milliyetçi Hareket Partili Üyesi Süleyman Eren, dün yaptığı açıklamada, milliyetçiliğin faşizmden ayrı bir kavram olduğunu belirtti. Son dönemde milliyetçi görüşte olanların faşist, terör yanlısı olanların ise devrimci olarak isimlendirildiğini kaydeden Eren, “Faşizm bir idare sistemidir. Nasıl komünizm varsa karşısında faşizm de yönetim şeklidir. Dünyada faşizm ile yönetilmiş ülkeler vardır. İspanya’nın Franco döneminde faşizm ile yönetildiği söylenir. Hitler döneminde Almanya, Mussolini döneminde İtalya da faşizmle idare edilmiş. Dikta rejimdir. Ancak Türk tarihinde veya Türkiye Cumhuriyeti hiçbir zaman faşizmle yönetilmemiştir. Cumhuriyet tarihinde gelmiş geçmiş yöneticilerin hiçbiri faşizme özenmemiştir. Faşizmle Türkiye’yi yönetmek gibi teşebbüste bulunmamıştır. Milliyetçilik, faşizmden ayrı bir şeydir. Milliyetçilik ile faşizmin bir arada olması mümkün değil.” dedi.

MİLLİYETÇİLİK VE FAŞİZMİN AYNI RAFA KONMASININ SEBEBİ NEDİR?

Sorusuna cevap veren Süleyman Eren, şunları ifade etti: “Milliyetçiliği faşizm ile suçlayan zihniyet bellidir. Daha önce sosyalizmi ve komünizmi model olarak alan insanlar bunun karşısında olan sistemleri faşizmlikle suçlamıştır. Geçmiş zamanlarda bu suçlamalara maruz kaldık. Hatta devlet yönetimi de bu suçlamalara maruz kalmıştır. Bu tamamen kendi fikirlerine uymadığı için sosyalizmi ve komünizmi savunan insanlar, karşı görüşte olanları faşistlik ile suçlamışlardır. 70’li yıllarda sık sık Türk Milliyetçiliği faşizm ile suçlanarak baskı altına alınmak istenilmiştir. O dönemleri yaşadık. Ama Türk Milliyetçileri hiçbir zaman için gösterilerde, yürüyüşlerde, konferanslarda Hitler’in, Franco’nun Mussolini’nin resimlerini taşımamıştır. Türk Milliyetçileri Atatürk’ün tarif ettiği milliyetçilik anlayışı içerisinde hareket etmiştir. Milliyetçilik milletini sevmektir.”

TÜM DÜNYA DEVLETLERİNDE MİLLİYETÇİLİK VARDIR

Vatanına, kültürüne sahip çıkmanın milliyetçiliğin temel unsurları olduğunu belirten Eren, “Geçmiş dönemlerde de Türk Milliyetçilerini faşistlik ile suçlayanlar ellerinde; Lenin’in, Stalin’in, Castro’nun, Enver Hoca’nın posterlerini taşıdılar. Bizim devrimcilik anlayışımız Atatürk’ün yaptığı devrimlerle çakışır. Yani Atatürk’ün yaptığı devrimlerin dışarısında başka devrim tanımıyoruz. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin bile 6 okundan birisi milliyetçilik. Bugün kendini devrimci görüp Türkiye Cumhuriyetini yıkmayı hedef edinen insanların devrimcilik ile alakası yok. Bu deviricilik durumuna getirilmiştir. Amaçları Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak, cumhuriyet rejimini yıkarak başka rejim peşinde koşmaktadırlar. Bugün üniversitelerde milliyetçiler ile bölücüler arasında mücadele verilmekte. 70’li yıllardan beri devam eden aşarı solun bugün PKK’lılar ile beraber üniversitelerde milliyetçilere karşı saldırısı var. Üniversiteler okunamaz hale gelmiştir. Kampuslerde okullarda çatışmalar… 1 yıl önce Fırat da sırf milliyetçi olduğu için katledilmiştir. Üniversitelerde tamamen PKK ile Türk Milliyetçileri karşı karşıya gelmektedir. Ancak basında kavga çıktığı zaman ‘Karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıktı’ diyor. Devrimcilik ana amacından saptırılmış. Deviricilik haline gelmiş. Devrimciyim deyip PKK’lılar ile iş birliği yaparak Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya çalışanın devrimcilik ile alakası yok. Bunlar bölücü ve yıkıcıdırlar. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti yıkmaya kalkıyorsa, en büyük devrimi olan Cumhuriyeti yıkmaya çalışıyorsa devrimcilik ya laftadır ya da arkasına saklanılacak bir siperdir.” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 25.02.2016 00:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol