Kemik:

“Çöp sorunumuzu çözemedik, 5 köyümüze bir çivi bile çakılmadı”

Kemik:

“Çöp sorunumuzu çözemedik, 5 köyümüze bir çivi bile çakılmadı”

08 Ocak 2014 Çarşamba 10:14
Kemik:
 Keşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Abdullah Kemik, 2013 yılı çalışmalarını değerlendirdi

“Çöp sorunumuzu çözemedik,

5 köyümüze bir çivi bile çakılmadı”

 

 

Keşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kemik, dün yaptığı açıklamada, 2013 yılının köylere gelen hizmetler konusunda değerlendirmesini yaparak bu yıldan olan beklentiler hakkında görüş belirtti.

2013 yılında köylere yapılan hizmetlerden çok yapılmayanlarla sözlerine başlayan Kemik, 5 köyümüze inanın bir çivi bile çakılmadı. Bu köylerin muhtar arkadaşlarımız inanın çok sıkıntılılar ama ne yapalım yapacak bir şey yok” diye konuştu. Bu köylerdeki vatandaşların mağduriyetinin giderilemediğini ancak buna karşın bazı hedeflerin ise yakalandığını bildiren Abdullah Kemik, bu hizmetlerin gelmesinde il genel meclisi üyelerinin ve köy muhtarlarının çok büyük payının da bulunduğuna işaret etti. Kemik sözlerine şöyle devam etti: “Bazı sıkıntıları aşamadık. Bunun başında da sahil köylerindeki çöp sorunları ve Hazine yerlerindeki sıkıntılardır. Perşembe günü Hazine yerleri ile ilgili bir toplantı yapılacak. Bu toplantıdan sonra daha net bilgi sahibi olacağız.” dedi.

ÇÖP SORUNUMUZ EN BÜYÜK SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR

Daha önce, Keşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği tarafından hazırlanan “Her Köyümüz Temiz Projesi”ni hatırlatan Kemik, bu projenin hayata geçirilmemesinin sıkıntı yaratacağını vurgulayarak, “Kapanan belediyelerin çöpleri ne olacak? Kapanan belediyelerin imar alanı içerisinde bulunan köylerin durumları ne olacak? Bunlar, Özel İdare’ye mi, yoksa belediyelere mi geçecek? Bunlar da 2014 yılının ilk günlerinde karşılaştığımız sorunların başında geliyor. 20 köyümüzdeki parke taşı çalışmaları devam ediyor. 2014 yılına, çöp sorunuyla girdik. Bunlar bir düzene girmediği sürece, proje de getirsek, hizmet de yapsak boş. ‘Her Köyümüz Temiz Projesi’nin ivedilikle, Trakya Kalkınma Ajansı’nca tekrar ele alınıp gündeme getirilmesi gerekiyor. İpsala’nın bu konuda başarılı olduğunu görüyoruz. Biz neden bunu yapmayalım. Proje kapsamında bulunan köylerdeki vatandaşlarımızın 3 TL gibi bir rakamı ödeyemeyeceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

2 B BEDELLERİNİ KOMİSYONCULAR BELİRLEMEMELİ

2B satışları hakkında da sıkıntılar yaşandığını bildiren Abdullah Kemik, Hazine yerlerinde de aynı sıkıntıların yaşanmaması için, kamu kurum amirlerine, siyasilere, STK temsilcilerine seslendi ve şunları söyledi; “2B’deki sistem devam edip, sahil kesimlerindeki tarım arazileri vatandaşa yine arsa olarak verilirse, inanılmaz derecede kötü sonuçlar doğurur. Hazine yerlerinin satışları başladı. Tarım arazilerinin fiyat tespit komisyonunda; köy muhtarlarının, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Keşan İlçe Müdürlüğü’nden ve Keşan Ziraat Odası’ndan birer ziraat mühendisi ile özel bir şirketin ziraat mühendisinin yer alması gerekiyor. Kesinlikle komisyoncu ile fiyat belirlenmemelidir. Tarım arazisi olarak verilen bir arazinin bir komisyoncu tarafından fiyatının belirlenmesi korkunç bir şey. Tescil harici bırakılan Hazine yerlerinin köy tüzel kişiliklerine ya da belediyelere devredilmesi iyi olacaktır. Böylece köylerdeki sıkıntıları da giderir.”

Son Güncelleme: 08.01.2014 10:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol