ENEZ MEKTUBU - Ulaş DEMİRAY

AKP Betonlaşma konusunda durmak bilmiyor. Hemen çevremizde Keşan, İpsala ve Enez’de Hükümet Konakları sapasağlam işlevlerini sürdürürken yenilerinin yapılması gündemde.. Hatta bu kampanya yalnız Trakya’da da değil… Anadolu’nun pek çok yerinde de bu beklenti yaygınlaşmış durumda… Diğer İlçeleri bilmem ama Enez’in mevcut Hükümet binası belki birkaç küçük tadilatla daha 50 yıl hizmet verecek durumda. Kendine yettiği gibi Mahkeme Salonu, Savcılık ve Hakimler için bile yeterli bir işlevselliği var.

***

Gelişen iletişim imkanları ve dikine örgütlenme sonunda Türkiye İdari yapılanmasında Kaymakamlıkların işlevi artık çok azaldı. Artık pek çok iş e-devlet aracılığı ile çözümlenebiliyor. Özellikle Büyük şehir uygulaması olan yerlerde İlçe Özel İdareleri, İl Genel Meclisleri kaldırılınca kaymakamlıkların yapacakları işler de ve bütçeleri de sembolik hale geldi. Yanlış hatırlamıyorsam Kaymakamlık bünyesindeki Tapu, Nüfus ve Mal müdürlüğü gibi birimler bile artık kendi hiyerarşik sistemi içerisinde işlevselliğini sürdürüyor. Hatta Edirne’nin bütün ilçelerinde mal müdürlükleri vekaleten yürütülüyor. Yeni müdür bile atanmıyor.

***

Kaymakamlıkların bu birimlerde gözetimden başka neredeyse hiç bir yetkileri yok. Kaldı ki bu birimler muhtemelen yakın gelecekte Belediye Yönetimlerine dahi devredilebilir. Kaymakamlar da İlçe Emniyet müdürü olarak hem jandarmanın, hem de polis teşkilatının amiri olacak şekilde yeniden görev tanımlamasına tabi tutulabilirler. Bunlar olmasa da artık kaymakamlıklar için yepyeni, devasa, gösterişli binalara ihtiyaç yoktur. Hele hele yıkıp yenisini yapmak israftır, yanlıştır.

***

Hükümet binasını yıkıp da yerine yenisini yapmadan önce yapılması gereken öncelikli işlerin olduğunu da bu betonlaşma işine girecek olanların bilmeleri gerekir. Örneğin, artık bir Adalet Hizmet Binası, tiyatrosu, sahnesi, sergi alanları, çeşitli eğitim çalışmaları, için yeterli olabilecek, bilimsel toplantılar yapılabilecek bir Kültür Merkezi, 1, hatta 2 müze, bir dijital kütüphane artık yeni Hükümet Binası’ndan önce Enez’de, öncelikleri olan ihtiyaçlardır. Duvarı çatlayan cami onarım beklemektedir. Enez-Keşan yolu sadece sürücüler için değil acil hastaların Keşan Hastanesi’ne 20-25 dakikada eriştirilebilmesi için şarttır. Enez Kalesi’nin restorasyonunu bizler de görebilmeliyiz. Arkeolojik Kazılar kısıtlanmış ödenekler nedeniyle neredeyse durma noktasına gelmiştir. Osmanlı mezarlığı ilgi beklemektedir.. Ne var ki sahiplenen bile yoktur..

***

Bir dönem önce eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tüm Edirne İlçelerine yeni hastaneler yaptırma işine girişmişti. Sağlık hizmetlerini çözme konusunda aklına bina yapmaktan, yani beton dökmekten başka bir şey gelmemişti. Sonuçta içleri boş, cihazları eksik, doktorsuz binalardan oluşan bir sistem yaratıldı. Anlaşılan şimdi de İçişleri Bakanı Sn. Süleyman SOYLU kendisini her daim anabilmemiz için her ilçeye Hükümet Binası yaparak betonlaşmaya hız veriyor. Keşke onun yerine; edindiği bunca deneyimden sonra ülkenin çağa ayak uyduramayan idari yapılanması konusunda somut adımlar atabilseydi. Bazı işler için artık yerel yönetimlerin görevli ve yetkili kılınmasını sağlayabilseydi. Enez’in önceliklerinin Ankara’dan değil yerinden ve yerelden belirlenmesinin şart olduğunu vurgulayabilseydi..

***

ÖZET  : Enez’de Hükümet Binası’nın yıkılarak yenisinin yapılması, gereksizdir, israftır..