HABER-FOTO:

BÜLENT SAYLAM

Açılışa Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Can Tunç ve Mesleki Eğitim Öğretmenleri katıldı.

ENDÜSTRİ 4-0 YÖNELİK OTOMASYON SİSTEMLERİ EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Açılış konuşmasını Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Can Tunç yaptı. Tunç, Keşan TSO ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün projeyi beraber sürdürdüklerini hatırlatarak şunları söyledi:

“Değerli basın mensupları, kıymetli öğretmenlerimiz hepiniz tekrardan hoş geldiniz. Keşan ticaret sanayi odasının hibe faydalanıcısı olduğu, Trakya Metal ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi Projemizin diğer bir faaliyeti olan  öğretmen eğitimindeyiz. Eğitim kapsamında PLC eğitimi düzenleniyor. Kısacası PLC programlanabilir lojik kontrol yani endüstri 4-0’a yönelik otomasyon sistemleriyle ilgili endüstri otomasyon sistemleriyle ilgili eğitimlerimiz olacak. Bugün çok kıymetli ülkemizin her yerinden dör bir köşesinden gelen öğretmenlerimizle beraberiz. Hepinizin ayağınıza sağlık, hoş geldiniz. Umarım herkes için kaliteli ve verimli bir eğitim olur ki bölgemize döndüğünüz zaman bölgelerimize mesleki eğitim açısından bir katkı sağlanır.”

GELDİĞİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ

Tunç’un ardından Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz aldı. Saz, proje ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Çok kıymetli meslektaşlarım Türkiye'nin değişik bölgelerinde Keşan ilçemize geldiniz, misafir oldunuz. Bizler de sizleri en iyi şekilde burada eğitim faaliyetlerinizi yürütürken yanınızda olmaya çalıştık. Proje kapsamında Keşan Mesleki ve Anadolu Lisesi üniversite işbirliği içerisinde proje okuluna dönüştürüldü. Alt yapı çalışmaları burada başkanımızın önderliğinde okulumuz son zamanlarda büyük atılımlar gerçekleştirildi. Bunların bir ayağı oranda yine faaliyet raporu içerisinde de bildiğiniz üzere proje kapsamında sizlerin burada eğitimiydi. İlk eğitimler veriliyor. Biz de heyecanlıyız. Aynı zamanda bakanlığımızın hem Ticaret Odası ve TOBB ile yaptığı çalışmalar nezdindeki çıktılarını yine burada göreceksiniz. Burası eğitim merkezi haline gelecek. Umarım memnun kalmışsınızdır. Tabii ki eksikler olabilir. Bunlardan dolayı şimdiden sizlere de özür diliyorum. Bir şekilde eksiğimiz varsa bunlarla ilgili çalışmalarımızı yürüteceğiz. Farklı branşlardan gelen öğretmen arkadaşlarımız burada aldığı eğitimleri gidip kendi ilçelerinde gösterecekler. Sayın bakanımızın başkanlığında, Edirne il Milli Eğitim Müdürlüğü ve 8 ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte bir değerlendirme toplantısı yapılacak. Bizler de 11 il ile birlikte bir beşinci değerlendirme toplantısına katılacağız. Sayın bakanımızın da önderliğinde biliyorsunuz bazı temel parametreler ön plana çıkmıştır. Bunların en önemlisi de meslek ve mesleki eğitim idi. Keşan'da çok büyük bir organize sanayi yok. Ancak organize sanayi gibi burada eğitim çalışmalarımız çok iyi düzeyde. Mesleki eğitimle ilgili çalışmalarımız hem meslek liselerimiz ile ilgili çalışmalarımız üst düzey. Bu da bunun tam güzel bir örneği oldu. Biz mutluyuz. Geldiğinizden dolayı teşekkür ediyoruz. Çalışmalarınızdan dolayı tekrar başarılar diliyoruz.” 

ÖĞRENMENİN YAŞI YOK

Son olarak Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı da proje hakkında şunları söyledi: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası ve Keşan Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber uygulamış olduğumuz projemizi okulumuzda gerçekleştiriyoruz. Hepimizin bildiği üzere mesleki eğitim ve sektörel yetkinlik geliştirme merkezi işbirliği protokolü ile bu projemizi başlattık. Bugün de işte bahsettiğimiz üzere buradayız ve ilk seans eğitimimizi gerçekleştiriyoruz. 27 tane birbirinden değerli öğretmenimizi Keşan’ımızda okulumuzda ağırlıyoruz. Bundan da gayet gurur duyuyoruz. Baktığımızda işte öğrenmenin yaşı yoktur diyoruz ya öğrenmenin yaşı yoktur. Belli bir seviyeye gelmişsiniz. Öğretmen olmuşsunuz, eğitici olmuşsunuz. Fakat daha öğreniyorsunuz. Çünkü dünya gelişiyor çünkü dünya ilerliyor. Biz de dünyanın gerisinde kalmamak için bunları yapmamız lazımdı. Öyle bir büyük bir misyonla bu eğitimi alıyorsunuz ki gittiğinizde öğrencilerimize eğitimi vereceksiniz. Bilgiyi de aktarmakla da şu anda bugünden sonra bu saatten sonra da sorumlusunuz. Onun içinde elinize hakikaten başarılar diliyorum. İşiniz zor, kolay değil. Sizden beklenenleri yapmanız da lazım ve bugün de buradasınız ve 12 burada bu eğitimi alacaksınız. Keşan'ın güzelliklerini görmenizi sağlayacağız. Saros’a da bir organizasyon düzenleyeceğiz. Hem eğitiminizi alıp hem de bölgemizi de tanımış olalım. Değişik yemekler tadın. Türkiye'nin dört bir yanından geldiniz ve Türkiye'ye tekrar yayılacaksınız. Yeni makinemizde mart ayında gelecek bir sonraki eğitime gelenler de yeni makinemizi görmüş olacaklar.  Öncelikle müdürüme borsamıza ve değerli çalışma arkadaşlarımıza ve tabii ki de sizlerle eğitmenlerimize de çok teşekkür ediyorum. Böyle bir projeyi gerçekleştirdiğimiz için tekrar hayırlı olsun diyorum. Bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından, Şapçı, Saz ve Tunç, eğitime gelen öğretmenler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.