Önkal Kılavuz

Tv kanallarında asgari ücret belirlenmesi sırasında eski Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay arasında geçen “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” sözleri çalışanları üzdü, sosyal medyadan da tepki topladı. Çalışanların yanında olmadığı gerçeği ortaya çıkmış oldu. Bana ait olmaya anonim bir sözü aktarmadan geçemedim. “Ne olursan ol, ikiyüzlü olma. Bir yüzün dürüstlüğe imza atarken, diğer yüzün şer….in kitabını yazmasın…!”

Aman dikkat! O unutulan açık kalmış mikrofon tarihe geçti. Aralık sonuna kadar belirlenecek olan asgari ücret konuşmalarında mikrofon açık kalmasın ha! 2022 yılında asgari ücret aylık brüt 6.471,00 TL ve net olarak 5.500,35 TL olarak belirlenmişti. Almanya’da bir fabrika işçisinin 2022 yılı maaşı 2756 Euro’dur. Vasıfsız personel maaşı bile 1557 Euro’dur.

2023 yılı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 7-8-9 Aralık’ta bir araya gelmesi ve ilk toplantıyı gerçekleştirmeleri beklenirken TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay, beklentisinin 8.000 TL’nin altında olduğunu söylerken Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in yanında mikrofonun açık olduğunu unutup “Kısa yoldan imzalayıp, bitirelim” demesin olur mu, olur. Görünen köy kılavuz istemez. Çalışanların yine yüzü gülmeyecek. Rahmetli Cem Karaca’nın türküsünü söylemeye devam edecekler. “İşçisin sen, işçi kal. Giy tulumlarını….”