ERDOĞAN DEMİR

Sevgili okurlarım bundan böyle haftada iki yazımla sizlerle birlikte olacağım. Keşan’da ve ülkemizdeki konularla ilgili sizlerle gazetemizde birlikte olarak olayları kendi bakış açımla sütunlarımıza yansıtacağım.

Bugünkü yazımda CHP ve yerelde MHP ile ilgili öne çıkan konuları sizlere aktarmaya çalışacağım.

28 Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisindeki gelişmeleri hepiniz yakından takip ediyorsunuz veya duyuyorsunuz herhalde sevgili okurlarım.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun partide değişim çağrısı yapması, son olarak Bolu Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’de Disiplin Kurulu’na sevk edilerek partiden atılması beklenen Tanju Özcan’ın Bolu’dan Ankara’ya yürümeye başlaması ve Ankara’ya vardığı geçtiğimiz Çarşamba günü CHP Genel Merkezi’ndeki konuşması CHP adına önemli olaylardı.

Tabi Özcan’ın CHP Genel Merkezi’ne gittiği gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da acaba aynı gün Marmara Cezaevi’nde TİP Milletvekili Can Atalay’ı ziyaret etmesi bir tesadüf müydü? Sayın Kılıçdaroğlu keşke Atalay ziyaretini bir gün sonraya ertelese ve hala Bolu Belediye Başkanı olan Tanju Özcan’ı CHP Genel Merkezi’nde dinlemiş olsaydı.

CHP’de son olarak yaşanan bir konuda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan röportajında CHP’de değişim değil yenilenme gerekli sözü olacak.

Sayın Kılıçdaroğlu acaba yenilenme de bir değişim değil midir? Yenilenme ile değişim arasındaki fark nedir? 

CHP TABAN HAREKETİ

Yine CHP’de Edirne’de yaşanan bir CHP Taban Hareketi oluşumu da yaşandı.

Bu hareket 18 Haziran Cumartesi günü Edirne’de bir araya gelerek CHP’deki değişim hareketini başlattı.

Bu toplantıda Ergun Türkyılmaz ve Mustafa Bezbaş yaptıkları konuşmalarda partide mutlaka değişim yaşanması gerektiğini dile getirdiler ve Kılıçdaroğlu’na önemli mesajlar verdi.

Bu toplantıya katılan Bezbaş 28. Dönem Edirne Milletvekili aday adayı idi ve onunla birlikte birçok aday adayı mevcuttu. Genel Merkezin seçim sürecinde Edirne adayları ile ilgili atamalara da hem aday adayı olan ve hem de partinin Edirne de önemli kademelerinde görev yapan birçok partiliden tepkiler gelmişti.

Peki ama CHP Taban Hareketi’nin başlattığı bu harekete o tepki verenler arasında kimse var mıydı? diye soracak olursanız maalesef yoktu.

Örneğin Şükrü Ciravoğlu, Gürkan Güneser, Fevzi Pekcanlı, Savaş Üner ve bu isimlerin dışında birçok partiliyi sayabiliriz ama maalesef bu taban hareketine bu isimler destek vermedi hatta toplantıya bile katılmadı.

Sosyal medyada CHP’de değişim için yağıp gürleyenler esenlerden eser yoktu maalesef.

CHP DELEGE SEÇİMLERİNDEKİ ACI GERÇEK

Daha sonra Temmuz ayında Edirne’deki delege seçimlerine gelindi.

Bu seçimler için CHP Taban Hareketini başlatanlar adına kırmızı liste ve Parti Yönetimi veya Recep Gürkan’ın listesi olduğu iddia edilen mavi liste ile Edirne Merkez de delege seçimlerine başlandı.

Mavi liste bu delege seçimlerinde açık ara bütün mahalleleri silip süpürürken, o anlı şanlı ve zaman zaman zaman Recep Gürkan’ı eleştiri yağmuruna tutan partililerin de mavi liste de delege olarak yer almaları dikkatlerden kaçmadı. Yani artık bu isimlerle herhalde barış sağlandı ve bu isimlerde partinin tekrar önemli isimleri arasında yer aldılar.

KEŞAN İLÇE KONGRESİ VE DELEGE SEÇİMİ

CHP’de Edirne de durum böyleyken Keşan’a baktığımızda Ağustos ayın içinde yapılması beklenen CHP Keşan ilçe Başkanlığı seçimi için Anıl Çakır adaylığını açıkladı, bunun ardından mevcut yönetimin iki üç isme ilçe başkanlığı için teklif götürdüğü ama bu isimlerin başkan adaylığını kabul etmediği siyasi kulislerde dolanıp durdu. Son olarak CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek yaptığı basın toplantısı ile kendisinin aday olmayacağını açıkladı.

Keşan’da da şu anda CHP delege seçimleri start aldı. Ancak bu seçimlerin nasıl listelerle yapılacağı ve bu listelerin oluşması konusunda bir sessizlik sürüp gidiyor. Bazı mahallelerde üyelerin kendileri arasında yaptıkları toplantılarla delege listesi oluşturmaya çalışırken, ilçe başkan adayı Anıl Çakır’ın bu konuda ne yaptığı ve nasıl bir yol izlediği de bilinemiyor.

Bakalım CHP’de Ağustos ayında yapılacak kongrede başka bir aday çıkacak mı? hep birlikte göreceğiz. Ancak delege seçimlerinin ardından delege listesine bir aday çıkmayacağının da garantisi olmadığını düşünüyorum. Yani son dakikada Anıl Çakır’ın karşısına birileri bir aday çıkarabilir diye düşünüyorum açıkçası. Bekleyip göreceğiz.

CHP ile ilgili gözlemlerimiz böyle.

MHP’Lİ BİR GRUP ÜYENİN TEPKİSİ

Keşan’da MHP üyesi bir grup geçtiğimiz ay içersinde MHP Keşan ilçe Başkanı Adnan İnan’ın son seçimlerden sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç tarafından bir çok açılış ve etkinliğe davet edilmemesine tepki gösterdikleri bir açıklamayı gazetemize göndermiş ve yerel seçimlerde bunun hesabını soracaklarını açıklamışlardı.

Bu açıklamanın ardından MHP Keşan İlçe Başkanlığı yaptığı yazılı bir açıklama ile bunun bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanan bir açıklama olduğunu ve böyle bir sorunun olmadığı ile ilgili üyelerine bir açıklama yayınlamış ve bu açıklama da gazetemizde yer almıştı.

2024 Yerel seçimlerine yaklaşırken, MHP’de bu konu bir daha gündeme gelecek mi gelmeyecek mi? MHP’lilerin tutumları nasıl olacak bunu yine ilerleyen günlerde ve aylarda göreceğiz.