Erdoğan Demir, BAL statüsünü eleştirdi

Bölgesel Amatör Lig’de 2023/2024 futbol sezonunda uygulanan il statüsü gereği takımlar hiç hak etmedikleri halde ligden düşüyor.

Örneğin BAL 2.grubuna baktığımızda Keşanspor 36 puanla 9.sırada yer alıyor. Uzunköprüspor ise 29 puan ile 11. sırada yer alıyor ve küme düşüyor.

Bu dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bir sistem gibi geliyor bana. Yine bir varsayımla bu konuda şunu açık ve net olarak söylemek istiyorum. Yine Edirne’yi temsil eden Keşanspor ve Uzunköprüspor’dan örnek vererek yazımı sürdürmek istiyorum. Mesela Keşanspor ligi 3.sırada tamamlarken ligi 4.sırada bitiren takım il statüsünden gereği ligden düşecek, bu nasıl bir iştir? Ligi 4.sırada bitiren bir takım ligden düşecek.

BAL 2.Grupta 50 puan almış olan ve şu anda ligde 5.sırada bulunan Feriköyspor da İstanbul Süper Amatör Lig’e düştü.

Bölgesel Amatör Ligin statüsünü anlatmaya dilim varmıyor. 2023-2024 sezonunda BAL’da İstanbul’dan 2 Grup var. Birinci Grupta son 6 İstanbul takımı Süper Amatör Lige düşecek.

Bu kulüplerin yöneticileri ailesinden, çoluk çocuğunun rızkını keserek takımlarına destek vermeye çalışıyor. Haftalarca süren bir uğraş, mücadele ve en sonunda da il statüsü belasına takılarak hiç hak etmediği halde kulübünün düşmesini üzüntü ile izliyor.

Bu tür kararlar, kulüplere yönetici bulma konusunda da büyük zorluklar çıkarıyor. Kulüpler alınan bu kararla önümüzdeki yıllarda BAL Ligi’nde de takımları yöneticisiz bırakmaktadır.

Keşanspor’da 2019’da bu yana başkanlık yapan Nehir Gergin ve yönetim kurulunun da istifa etmesinin nedenlerinden biri de acaba bu alınan il statüsü kararı mıdır? Bunu da bilemiyoruz.

Ben bu uygulamanın dünyanın neresinde var olduğunu da merak ediyorum. Acaba böyle bir uygulama var mıdır?

İşte bu ilginç karar ve il statüsünü kim çıkarmış ve bunun fikir babasının kim olduğunu da merak ediyorum.

Sevgili Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve yetkililer bu kararı alırken neyi düşünerek ve neyi hedefleyerek böyle bir kararı almıştır?

Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri yönetiminin de 2024/2025 sezonunda bu kararı gözden geçirmeleri ve il statüsünü kaldırarak, ligin son sırada yer alan 3 takımı veya 2 takımı da küme düşmesini sağlamak ve il statüsü uygulamasını sona erdirmeleri gerekmektedir.