HABER MERKEZİ

Edirne ile İsrail’in Bat-Yam Belediyesi arasında geçen Mart ayında başlayan ikili görüşmeler, imzalanan ‘Kardeş şehir anlaşması’ ile resmileşti. Geçen Mart ayında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve beraberindeki bir heyetin İsrail’e gitmesi ve burada dostluk ve işbirliği mutabakatı imzalamasının ardından, bugün de İsrail’in Bat-Yam Belediye Başkanı Tzvika Brot ve beraberindeki heyet Edirne’de, iki şehir arasında ‘Kardeş şehir anlaşması’ imzalamak için bir araya geldi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İsrail’den gelen heyeti Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda ağırladı.

Bat-Yam Belediyesi heyetini Edirne’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Recep Gürkan, “Bat-Yam Belediye Başkanı Tzvika Brot ile sizleri burada görmek bizim için kardeşlerimizi görmekle eş değer. Edirne, 8 bin 300 yıllık tarihi ile tüm inançların, tüm milletlerin bir arada özgürce ve birbirine saygı göstererek yaşadığı bir şehir. Bu şehrin her yerinde, ayak bastığınız her sokağında Müslümanların, Yahudilerin, Hristiyanların ayak izlerini görürsünüz. Ben hep çok şanslı olduğumu düşünürüm. Çünkü böyle bir şehirde yaşıyorum ve bu şehrin belediye başkanıyım. Edirne, 3 semavi dinin kültürlerinin bir araya geçtiği ve bir arada yaşadığı bir şehir” dedi.

İnsanların çok farklı nedenlerle doğduğu şehri bırakmak zorunda kalabileceğini ifade eden Gürkan, “Ama bu onların köklerini değiştirmez. Bu onların kalbindeki şehri, toprağı değiştirmez, geçmişe bağlılığını değiştirmez. Tekrardan hoş geldiniz. Bizleri görmekten çok mutluyuz” diye konuştu.

Bat-Yam Belediye Başkanı Tzvika Brot ise Edirne’de olmaktan çok mutlu olduklarını söyledi. Kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade eden Tzvika Brot, kendilerini ağırlayan Recep Gürkan’a teşekkür etti.

İsrail için çok önemli isimlerin Edirne’de doğduğunu ifade eden Brot, Edirne’nin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Geleceğe bakmak için önce tarihe bakmak gerektiğini belirten Brot, “Bu anlaşma ile ekonomi, kültürel, eğitim ve sosyal alanda çok önemli işbirliklerine imza atacağız. Sizin de eğitimde çok güçlü olduğunuzu biliyoruz. Bir dahaki gelişinizde sizleri Bat-Yam’daki ileri derecedeki okullarda misafir etmek isteriz. Sizlerden de eğitim konusunda bazı şeyleri öğrenmek isteriz. Bat-Yam’da yaşayan Türk Yahudi halkını da bu aramızdaki bağı güçlendirmek için çok yardımcı oldular ve yardımcı olmaya devam edeceklerdir” ifadelerini kullandı.

Bat-Yam’da Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıdığı bir parkın olduğunu da belirten Brot, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi. Brot, “Biz kardeş şehir anlaşmasını imzalarken, sadece iki şehir arasında bir anlaşma imzalamıyor, iki ayrı toplumu da birleştiriyor ve ilişkilerini güçlendiriyoruz. Siz bu şehirde büyük bir atılım başlattığınız biz de bunu görmekten dolayı çok mutluyuz” dedi.

Daha sonra Recep Gürkan, Tzvika Brot ile iki belediye arasında oluşturulan ‘Kardeş şehir anlaşması’nı imzaladı. İsrail Heyeti, daha sonra tarihi Edirne Belediye Binası’nı ardından da Edirne Belediyesi Kent Müzesi’ni ziyaret etti. Tzvika Brot ve beraberindeki heyet 2 gün boyunca Edirne’nin tarihi ve turistik yerlerini gezerek, Edirne Belediyesi ile yapılacak olan işbirlikleri konularında görüşmeler yapacak.

İmza töreninde, İsrail'deki Türkler Birliğinden Başkan Vekili Avraham Sinik, Başkan Ovi Gulersen Roditi, Başkan Yardımcısı Eti Granit, Üye Shemi Barokas'ın yanı sıra Göçmenlerden Sorumlu Belediye Meclis Üyesi Irina Genina, 500. Yıl Vakfı ve Sefarad Kültürü Araştırma Derneği Başkanı Silvyo Ovadya, Türk Yahudi Toplumu Eşbaşkanı İzak İbrahimzadeh de bulundu.