Yüz yüze eğitime ilişkin detaylar belirlendi

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin, bugünden itibaren uzaktan eğitim ile başlayacağını, 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibariyle de 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulaması ile yüz yüze eğitime geçileceğini açıkladı.

Yüz yüze eğitime ilişkin detaylar belirlendi

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin, bugünden itibaren uzaktan eğitim ile başlayacağını, 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibariyle de 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulaması ile yüz yüze eğitime geçileceğini açıkladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
15 Şubat 2021 Pazartesi 08:01
Yüz yüze eğitime ilişkin detaylar belirlendi

HABER MERKEZİ

“YÜZ YÜZE EĞİTİME KATILIM, İSTEĞE BAĞLI VE DEVAM ZORUNLULUĞU ARANMAYACAK”

Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesinde yapılan açıklamada, yüz yüze eğitime katılım, isteğe bağlı olacak ve öğrencinin devam zorunluluğu aranmayacağı belirtildi. 

Yapılan açıklamada; “Ortaöğretim kurumlarının tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavların takvimi, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren iki haftayı geçmeyecek şekilde planlanacak, gerekli tedbirler alınarak sınavların uygulanması sağlanacak ve birinci döneme ilişkin tüm iş ve işlemler 19 Mart 2021 Cuma gününe kadar e-okul sistemine işlenerek tamamlanacak. İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla yüz yüze eğitim kapsamına alınmayan sınıflar düzeyindeki öğrenciler, istemeleri hâlinde KKTC dâhil, bulundukları yerleşim yerlerindeki öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türündeki eğitim kurumlarında sınavlara girebilecekler” ifadelerine yer verildi.

“ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA YÜZ YÜZE EĞİTİM 1 MART’TA BAŞLAYACAK”

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi bugünden itibaren uzaktan eğitim ile başlayacak olup 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla da 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecek. Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olup devam zorunluluğu olmayacak. Ancak eğitim kurumunun öğrencilerin okula devamını takip edebilmesi ve bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirleri alabilmesi amacıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler için velileri tarafından, Covid-19 salgını kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediğine ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecek.

“YÜZ YÜZE EĞİTİMDE EN FAZLA 24 SAAT DERS VERİLMESİ PLANLANIYOR”

12. sınıflarda 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla yüz yüze yapılacak dersler, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçları da dikkate alınarak haftalık ders çizelgelerindeki ders ve ders saatlerine uygun bir şekilde haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince belirlenerek planlanacak.

“OKUL PANSİYONLARI YOĞUNLUK OLUŞMAYACAK ŞEKİLDE AÇILACAK”

Yüz yüze eğitim ve öğretimin devam edeceği süre ile ölçme ve değerlendirme uygulamaları sürecinde barınma ihtiyacı olan öğrenciler, talep etmeleri hâlinde, durumlarına uygun paralı/parasız yatılı olarak ilgili mevzuat hükümlerine göre okul pansiyonlarından yararlandırılacak olup sınavlar, pansiyonu bulunan eğitim kurumlarında pansiyonda yoğunluk oluşturmayacak şekilde planlanacaktır. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile güzel sanatlar ve spor liselerinde öğrenim gören öğrencilerin barınma talepleri ise kayıtlı oldukları program türü ile alan/dalının bulunduğu okulların pansiyonlarında karşılanacaktır. Yüz yüze planlanmayan 12. sınıf dersleri ile diğer sınıfların dersleri ise uzaktan eğitim kapsamında yürütülecek, öğrenciler ölçme ve değerlendirme uygulamalarında yüz yüze ve uzaktan eğitim kapsamında işlenen derslerin tüm konularından sorumlu olacaklar.

“BİRİNCİ DÖNEMDE SINAV YAPILAMAYAN DERSLERİN SINAVLARI YÜZ YÜZE YAPILACAK”

Ortaöğretim kurumlarının tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavlar, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren iki haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak ve Covid-19 salgını tedbirlerine uygun bir şekilde okullarda yüz yüze yapılacaktır.

“SINAVLAR I. DÖNEMİN TAMAMINI KAPSAMAYACAK”

Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konular ile sınırlı tutulacak.

“DEVAM ETTİĞİ EĞİTİM KURUMUNUN BULUNDUĞU YERDEN FARKLI BİR YERDE İKAMET EDEN ÖĞRENCİLER, SINAVLARA GİREBİLECEKLER”

İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla yüz yüze eğitim kapsamına alınmayan sınıflar düzeyindeki öğrenciler, istemeleri hâlinde KKTC dâhil, bulundukları yerleşim yerlerindeki öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türündeki eğitim kurumlarında, aynı okul türü bulunmaması hâlinde aynı program uygulayan resmî ve özel okullarda sınavlara girebilecekler. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile güzel sanatlar ve spor liselerinde ise öğrencinin bulunduğu yerleşim yerlerine yakın il/ilçelerde bulunan kayıtlı olduğu okulla aynı okul/program türü/alan/dalı bulunması şartıyla sınavlara girebilecekler.

“2020-2021 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINA AİT DÖNEM PUANLARI DERSE KATILIM, PERFORMANS VE SINAVLARLA BELİRLENECEK”

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin puanlar, haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın öğrencinin; her dersten sınav, performans çalışması ve derse katılıma ilişkin performans puanı ile performans ödevi puanlarıyla belirlenecektir.

“İKİNCİ DÖNEM SINAVLARI 16 NİSAN’DA”

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin yapılacak birinci sınavlar 16 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacak şekilde planlanacak ve eğitim kurumu müdürlüklerince sınavların yüz yüze uygulanması sağlanacak. Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler, alan zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınava alınacaklar.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol