CHP İl Başkanı Pekcanlı elektrikte kademeli tarife üzerine açıklama yaptı: “Şeytanın bile aklına gelmeyecek bir düzenleme”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, dün yaptığı yazılı açıklamayla elektrik zamlarını eleştirdi.

CHP İl Başkanı Pekcanlı elektrikte kademeli tarife üzerine açıklama yaptı: “Şeytanın bile aklına gelmeyecek bir düzenleme”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, dün yaptığı yazılı açıklamayla elektrik zamlarını eleştirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Şubat 2022 Perşembe 09:10
CHP İl Başkanı Pekcanlı elektrikte kademeli tarife üzerine açıklama yaptı:  “Şeytanın bile aklına gelmeyecek bir düzenleme”

MEHMET AYTAÇ

Açıklamasında iktidarın zam yapmaya doymadığını vurgulayan Pekcanlı, “Saray iktidarı zam yapmaya doymuyor. Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor” dedi.

“KAYBEDEN 83 MİLYON”

Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapıldığını kaydeden Pekcanlı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş! Kaybeden kim? 83 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları! Enerji buhranının kahramanı saray iktidarı, elektrik zamları ile “kademeli zam, kademeli zulüm” politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AKP ilçe başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu. Saray iktidarı, elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi.”

“KADEMELİ ZAM KADEMELİ ZULÜM POLİTİKASI”

Pekcanlı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar.

Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar. Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı. Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı.

"Kademeli zam, kademeli zulüm" politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bu kez AKP Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovat saat yerine 210 kilovat saate çıkarılacağını duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak “kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” diye defalarca uyardık. Defalarca “düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovat saat olmalıdır” diye uyardık. Saray’ın “ben yaparım olur” zihniyetiyle ısrarlı basiretsiz yönetimi vatandaşlarımızın bütçesinde yeni gedikler açtı.”

“ELEKTRİK İNSAN HAKKIDIR”

Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamlarının halen yürürlükte olduğunu bildiren Pekcanlı, “4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu” dedi.

Aynı faturanın Şubat ayında ise 330 lira olacağını kaydeden Pekcanlı; “Yani zam yine zam olarak kaldı! Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak.

Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı” ifadelerini kullandı.

Pekcanlı açıklamasını şöyle tamamladı: “Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz. Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır! Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir. KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır.

Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir. Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir. Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız!”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol