İkinci el araçlarda yetki belgesi olmadan satış yapana 5 bin TL ceza 

1 Eylül itibarıyla zorunlu olacak ikinci el araç satışında yetki belgesi zorunluluğu yönetmeliğinde yapılan değişiklikler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Söz konusu düzenlemelere göre; yetki belgesi olmadan araç satışı yapanlara 5 bin TL'den başlayan cezalar kesilecek.

İkinci el araçlarda yetki belgesi olmadan satış yapana 5 bin TL ceza 

1 Eylül itibarıyla zorunlu olacak ikinci el araç satışında yetki belgesi zorunluluğu yönetmeliğinde yapılan değişiklikler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Söz konusu düzenlemelere göre; yetki belgesi olmadan araç satışı yapanlara 5 bin TL'den başlayan cezalar kesilecek.

Medya Keşan
Medya Keşan
08 Ağustos 2020 Cumartesi 10:29
İkinci el araçlarda yetki belgesi olmadan satış yapana 5 bin TL ceza 

AYGÜL KONAR

Söz konusu düzenlemeler ile ilgili bilgiler veren Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Mustafa Bozkurt, ikinci el araç satıcılarını uyardı.

Bozkurt, yaptığı açıklamada, kayıt dışı satışların ikinci el araç piyasasında azalmasıyla birlikte fiyatlarda da düzelmelerin olmasını beklediklerini ifade etti. 

İkinci elde fiyatları arttıran en önemli etkenlerden birinin kayıt dışı satışlar olduğunu, bu yüzden de işin bu kısmında yapılan satışların kayıt altına alınmasıyla fiyatlarda da bir miktar gerileme olma şansının ortaya çıkabileceğini dile getiren Bozkurt, belge zorunluluğu ile galerilerinin de artık daha rahat bir şekilde düşük fiyattan araç bulabileceğini belirtti.

ARAÇ SAYISINA GÖRE CEZA KATLANACAK 

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de bir takım değişiklikler yapıldığını ve düzenlemenin son şeklinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın masasında olduğunu dile getiren Mustafa Bozkurt, düzenlemeye göre yetki belgesi olmadan araç alım satım yapan kişiye ilk araçta 5 bin TL, satış işlemine devam etmesi halinde ise araç sayısına göre bu cezanın katlanarak artmasının öngörüldüğünü bildirdi.

BAKANLIK TESPİT EDİP VERGİ MÜKELLEFİ YAPACAK

Bozkurt, açıklamasında, yeni yapılan değişikliklere göre; ikinci el araç alım satımını kayıt dışı yapılması halinde ise bu kişilerin tespit edilip Maliye Bakanlığı'na bildirileceğini, söz konusu kişilerle ilgili bakanlığın inceleme başlatacağını ve bu kişilerin vergi mükellefi yapılıp, beyanname cezası kesileceğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da önüne giden düzenlemede ikinci el motorlu kara taşıtının satılması, satışından vazgeçilmesi veya taşıt teslim belgesinin süresinin sona ermesi halinde üç gün içinde ilanların yayından kaldırılmasının istendiğini dile getiren Bozkurt, “İnternet ortamında satışa çıkarılan ikinci el araçlarla ilgili, işletmelerin üyeliğinden önce Bakanlığın internet sayfasından veya Bilgi Sisteminden yetki belgesi kontrolü yaparak yetki belgesine sahip olmayan işletmelerin elektronik ortamda mağaza açılışına izin verilmemesi, işletmelerin elektronik ortamdaki mağaza adı olarak yetki belgesindeki unvan veya işletme adını kullanmasının sağlanması isteniyor” dedi.

“İLAN YASAĞI GETİRİLSİN”

Açıklamasının devamında, yetki belgesi olmayanlara ilan yasağının getirilmesi gerektiğini söyleyen Bozkurt, “Yönetmelikte yapılan değişiklikle ayrıca, işletmelerin her bir ilanından önce Bakanlığın internet sayfasından veya bilgi sisteminden yetki belgesi kontrolü yaparak yetki belgesine sahip olmayan işletmelerin ilanlarını yayımlamaması ve yayımlanmış olanların kaldırılması, aynı ikinci el motorlu kara taşıtına yönelik birden fazla işletme tarafından verilen ilanlarda, taşıt sahibi olan veya o taşıta ilişkin taşıt teslim belgesi bulunan işletmenin talebi üzerine mükerrer ilanları yayımdan kaldırılması da talep ediliyor” diye konuştu.

EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLULUĞU

Mustafa Bozkurt, cümlelerine şöyle son verdi: “Düzenlemede, ikinci el otomobil satışı yapan işletmelerin, satışın yapıldığı tarihten önceki yedi gün içinde ekspertiz raporu almasını ve bu rapora ilişkin ücretin de satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenmesi isteniyor. Söz konusu raporun olası mağduriyetlerin önüne geçmek için yetki belgesine sahip işletme ile raporu düzenleyen işletme tarafından en az beş yıl süre ile saklanması koşulu da gündemde.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol