Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar yayımlandı 

Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği’nin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar yayımlandı 

Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği’nin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

06 Haziran 2018 Çarşamba 23:24
Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar yayımlandı 

HABER MERKEZİ

Olcay Güngör, Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği'nin Yapı Kayıt Belgesi müracaatına, Yapı Kayıt Belgesi bedelinin hesaplanması ve ödenmesine, Yapı Kayıt Belgesi verilen Hazineye ait taşınmazların satışına, Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmeyecek yapılar ile bu belgenin düzenlenmesi safhasında yalan beyanda bulunanlar hakkında yapılacak işlemlere ilişkin hususları kapsadığını ifade etti.

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

İmar mevzuatına aykırı her türlü yapı sahibinin bu kanundan faydalanacağını aktaran Güngör, “Örneğin imarda 5 katlı yere 10 kat bina yapan da kıyı, göl, deniz, ormana, tarım arazisine otel, konut, villa yapan da iskâna aykırı olarak balkonunu büyüten, çatısını odaya çeviren de yapı kayıt belgesi alabilecek. Ancak bu belgeye başvurabilmek için imara aykırı yapının 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olması gerekiyor. Yani 1 Ocak 2018'den sonraki imara, ruhsata, iskâna aykırı yapılar bu barıştan yararlanamayacak. Yine barışabilmek için başvurunun 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekecek. Yapı Kayıt Belgesi bedeli için ödemenin hemen yapılması gerekmeyecek. Ödeme için son tarih ise 31 Aralık 2018 olarak belirlendi.” dedi.

NEREYE BAŞVURULACAK?

Yapı Kayıt Belgesi almak için yapı sahiplerinden herhangi biri veya vekilinin e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki Yapı Kayıt Belgesi formunu dolduracağını belirten Olcay Güngör, şunları söyledi: “Sonrasında yapı kayıt belgesi bedeli yatırılacak. Bu belge yine e-Devlet üzerinden alınabilecek. Böylece hiç bir yere gitmeden, evde, iş yerinde bilgisayar, cep telefonu üzerinden yapı kayıt belgesi için başvurmak mümkün olacak. Kişiler bu yöntemi istemezse bakanlığın belirlediği kurum ve kuruluşlara da başvurulabilecek.”

NE KADAR ÜCRET ÖDENECEK?

Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3; ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında alınacağının altını çizen Güngör, “Yapının yaklaşık maliyet bedeli; Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/m2, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/m2, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/m2, 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/m2, Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/m2, Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW esas alınmak suretiyle hesaplanacak. Yapı hem konut hem ticari kullanımlı ise konut ve ticari olarak kullanılan alanların arsa oranları ayrı ayrı hesaplanacak. Konut bölümü için yüzde 3, ticari bölümü için yüzde 5 üzerinden hesaplama yapılacak. Yapı Kayıt Belgesi alanlar, bunun bir örneğini ilgili belediyesine veya mücavir alan sınırladı dışındalar ise il özel idaresine vermek zorunda olacaklar. Belge alanlara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Belge alan yapılar için verilmiş yıkım kararları duracak, para cezaları iptal olacak. İnşaat halindeki yapılarda 31/12/2017 tarihi itibari ile bitmiş olan kısımlar için ilave inşaat alanı ihdas etmemek koşuluyla Yapı Kayıt Belgesi verilecek ve bu kısımların yarım kalan inşaatları tamamlanabilecek. Kaçak yapılar Hazine ve belediyeye ait taşınmazlar üzerine yapılmışsa, bunlar orman, sit, mera alanı üzerinde değilse, öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edilecek. Sonra Yapı Kayıt Belgesi sahipleri ile bunların kanuni veya akdi haleflerinin talepleri üzerine bu taşınmazlar Bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılacak. Rayiç bedel Bakanlıkça tespit edilecek veya ettirilecek. Bu suretle yapılacak satışlarda satış bedeli, en az yüzde 10'u peşin ödenmek üzere 5 yıla kadar taksitlendirilebilecek. Taksit tutarlarına da ödeme tarihine kadar kanunî faiz oranının yarısı uygulanacak” ifadelerini kullandı.

YIKILIRSA, ÖLÜM-YARALANMA OLURSA SORUMLUSU BİNA SAHİBİ

Yapının depreme dayanıklılığı ve yapının fen ve sanat norm ve standartlarına aykırılığı konusunun yapı sahibinin sorumluluğunda olacağını kaydeden Olcay Güngör, sözlerini şöyle noktaladı: “5 kat izinli bir yere 10 kat çıkmış bir yapı sahibi, o binada ortaya çıkması muhtemel yıkım, ölüm ve yaralanmadan sorumlu olacak. Yalan veya yanlış beyanda bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun “Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” başlıklı 206’ncı maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacak. Yalan ve yanlış beyanda bulunma nedeniyle yapı kayıt belgesi bedeli eksik hesaplanmışsa eksik alınan bedel kişiden alınacak. Alınamazsa verilen yapı kayıt belgesi iptal edilecek ve daha önce ödenen bedel de iade edilmeyecek.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol