TRT HABER

1014 kişinin hayatını kaybettiği, 10 ilde hissedilen depremin ardından merkez üssü Elbistan olan 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Artçı sarsıntılar devam ediyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de 7,7 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Çok sayıda ilden de hissedilen depremin 30 saniyeden fazla sürdüğü öğrenildi.

Depremin ardından yıkımın meydana geldiği iller ise şöyle:

Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Hatay, Adana, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye.

AFAD: CAN KAYBI 1014 OLDU

AFAD Başkanı Yunus Sezer, deprem bölgesinden son bilgileri aktardı:

"Hem il müdürlüklerimiz hem de il valiliklerimiz ilçeler dahil olmak üzere 23 İlçede dahil olmak üzere 23 vali görevlendirilmiş durumda bu kapsamda kış şartları da düşünülerek vatandaşlarımızın ihtiyaçları için özellikle 20 binin üzerinde çadır sevkiyatı gerçekleştirdi yine 300 binin üzerinde battaniye ve diğer malzemeler şu anda sevk edilmeye devam ediyor.

Bina sayılarımızda artış söz konusu 2 bin 824 tane şu anda yıkılan bina ihbarı alınmış durumda burada personellerimiz müdahale ediyorlar yoğun kış şartlarına rağmen yollardaki ulaşım sıkıntısına rağmen hem helikopterle havadan hem uçaklarla hem de karadan deprem bölgesine büyük bir sevkiyat söz konusu ve maalesef yine hepimizin başı sağ olsun şu anda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 1014 olduğunu da belirtmek istiyorum."

7 BİN 3 KİŞİ YARALANDI

SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre, an itibarıyla Kahramanmaraş’ta 191, Gaziantep’te 200, Şanlıurfa’da 27, Diyarbakır’da 41, Adana’da 43, Adıyaman’da 20, Osmaniye’de 131, Hatay’da 250 Kilis’te 13 ve Malatya’da 98 olmak üzere toplam 1014 kişi hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 7 bin 3 kişi yaralandı.

BÖLGEDE 9 BİN 698 PERSONEL GÖREVLİ

Bölgede görevlendirilen toplam arama ve kurtarma personel sayısı 9 bin 698, görevlendirilen araç sayısı 216.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait İHA’lar da, deprem bölgesinde hasar tespiti ile arama-kurtarma çalışmalarına destek veriyor. 

7,6 BÜYÜKLÜĞÜNDE YENİ DEPREM

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntıların ardından, Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem saat 13.24'te, Kahramanmaraş'ın elbistan ilçesinde gerçekleşti.

7,6 büyüklüğündeki deprem, 7 kilometre derinlikte oldu. Deprem birçok ilden şiddetli şekilde hissedildi.

"BİRBİRİNİ TETİKLEYEN DEPREMLER"

Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki ilk deprem deprem çok geniş bir alanda hissedildi.

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar, "Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir başka deprem meydana geldi. Her ikisi de birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler. Bölgede ciddi bir deprem aktivitesi var. 6,5- 6,7 büyüklüklere kadar artçı sarsıntılar devam edecektir." ifadelerini kullandı.

TRT HABER CANLI YAYININDA BİNA ÇÖKTÜ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem sonrasında sarsıntılar sürüyor.

Sarsıntılardan biri Adana'da TRT Haber canlı yayınına yansıdı. Yayın sırasında muhabirin bulunduğu noktada bina çöktü

ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR

AFAD Başkanı Sezer, depremin ardından en az 105 artçı depremin meydana geldiğini söyledi.

VATANDAŞLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ, BİNALAR YIKILDI

Kahramanmaraş'ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay'da da hissedilen deprem nedeniyle bazı vatandaşlar binalardan çıkarak dışarıda bekledi.

Deprem nedeniyle Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da çok sayıda bina yıkıldı.

AFAD'DAN ÖNEMLİ "TELEFON" UYARISI

AFAD, depremin ardından sosyal medya hesabından önemli bir uyarı paylaştı:

"Afet ve acil durumlarda iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi hayati önemdedir. Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının." 

HAVALİMANLARI KAPATILDI

Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay Havalimanları hasar nedeniyle uçuşa kapatıldı. Divriği-Çetinkaya arası demiryolu 04.40 itibarıyla tren trafiğine kapatıldı.

Deprem bölgelerine mobil baz istasyonları ve jeneratörler ile ekipler sevk edildi.

Bölgede haberleşme hizmetlerinde acil ihtiyaçları olabilecek vatandaşlarımız için fatura/borç vb. nedenlerle kapanmış hatların görüşmeye açılması amacıyla operatörlerce çalışmalar başlatılmıştır. 80 uydu vsat iletişim terminali bölgeye sevk edildi.