Gürkan Genel Kurul'dan Başbakanı yanıtladı:

“Edirne'ye Enver gireceğine Bulgar girsin” diyenler; Damat Ferit Paşa, İsmail Bey, Rıza Tevfik, Rıza Nur’dur”

Gürkan Genel Kurul'dan Başbakanı yanıtladı:

“Edirne'ye Enver gireceğine Bulgar girsin” diyenler; Damat Ferit Paşa, İsmail Bey, Rıza Tevfik, Rıza Nur’dur”

17 Aralık 2013 Salı 13:03
Gürkan Genel Kurul'dan Başbakanı yanıtladı:
 CHP Edirne Milletvekili Gürkan, TBMM

kürsüsünden Başbakanı yanıtladı:

 

“Edirne'ye Enver gireceğine Bulgar girsin” diyenler;

 Damat Ferit Paşa, İsmail Bey, Rıza Tevfik, Rıza Nur’dur”

 

 

 

Başbakan Erdoğan’ın Edirne Mitingi’nde ifade ettiği “Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin” sözünü Edirnelilere atfetmesini kabul etmeyen Edirne Milletvekili Recep Gürkan, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Edirnelilerin cevabını Başbakana, AK Parti Milletvekillerine ve tüm Türkiye’ye iletti.

Recep Gürkan, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sayın Başbakan, geçen hafta benim seçim bölgem olan Edirne’deydi. Edirne’deki konuşmasında, Balkan Savaşları’nın, 1912-1913’teki Balkan Savaşları’nın 100’üncü yılına atfen aynen şu ifadeleri kullandı: “Yüz yıl önce Osmanlı ordusu Edirne’yi düşmandan kurtarmak için ilerlerken birileri ne diyordu, biliyor musunuz? Gençler, bunu iyi dinleyin, gideceğiniz her yerde bunu anlatmanız lazım. Edirne’de o zaman yaşayanlar ‘Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin.’ diyorlardı. Yüz yıl önce bu densizliği yapanlar, işte bugün de aynısını yapıyorlar, Türkiye o eski Türkiye olsun istiyorlar.” diye devam etti konuşmasına.

Değerli arkadaşlar, 1912-1913 Balkan Savaşları gerçekten Türk tarihinin trajik bir safhasıdır, sayfasıdır. Bakınız, bu söz doğru mudur? Doğrudur. Birileri “Edirne'ye Enver gireceğine Bulgar girsin.” demiş midir? Demiştir. Kim demiştir? Size açıklayayım: O dönemde İttihat ve Terakkinin rakibi olan, düşmanı olan; bugünkü torunlarının dedesi, atası olan o dönemin Hürriyet ve İtilaf Partisi, o dönemin liberal ve muhafazakâr partisinin mensupları demiştir. Kimdir bunlar? Damat Ferit Paşa, İsmail Bey, Rıza Tevfik, Rıza Nur.

Sayın Başbakana şunu hatırlatmak istiyorum: Edirne öyle bir şehirdir ki Sayın Başbakan, memleketini seven, toprağını seven, vatana ihaneti sözcüğünden çıkarmış insanlarla doludur Edirne.

Edirne öyle bir şehirdir ki yüzyıllarca Balkanlardan, Avrupa’dan gelen saldırılara karşı Anadolu’yu korumuş bir şehirdir Edirne.

Öyle bir şehirdir ki Edirne, cumhuriyete, Atatürk’e, Atatürk ilke ve devrimlerine sonuna kadar bağlı bir şehirdir Edirne. (CHP sıralarından alkışlar)

Sayın Başbakan, hiçbir Edirnelinin dedesi, atası, babası savaşlarda kümeslere kaçıp saklanmamıştır; canını vermiştir, kanını vermiştir, bugün de vermeye devam edecektir.”

Son Güncelleme: 17.12.2013 13:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol