Kıyım:

“Tost yapan bir işletme bile bu belgeyi almak zorunda”

Kıyım:

“Tost yapan bir işletme bile bu belgeyi almak zorunda”

30 Eylül 2013 Pazartesi 00:05
Kıyım:
 Gıda ile ilgili satış yapan tüm işyerlerinin, işletme kaydı yenilenecek

 

Kıyım: “Tost yapan bir işletme bile bu belgeyi almak zorunda”

 

 

Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu gereğince, gıda ile ilgili satış yapan tüm işyerlerinin, kanunun öngördüğü süre içinde işletme kaydını yaptırmak zorunda olduğunu bildirdi.

GIDA İŞLETMELERİ İÇİN SON GÜN 31 ARALIK 2013

 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu gereğince onaya tabii işletmelerin faaliyete geçmeden önce bakanlıktan onay almak ve kayıt işlemine tabi gıda işletmelerinin faaliyetleri ile ilgili işletme kayıtlarını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yaptırmak zorunda olduğunu belirten Kıyım,  şöyle konuştu:

“17 Aralık 2011 tarihinden önce Bakanlığımızdan çalışma izni, gıda sicil belgesi, kayıt belgesi veya bu belgelere eş değer belge ve halen faaliyet gösteren kayıt kapsamındaki gıda işletmeleri bu belgelerini 31 Aralık 2013 tarihine kadar, yem işletmeleri ise 1 Ocak 2014 tarihine kadar kayıt belgesi ile değiştirmek zorundadır. Aksi takdirde, yapılan denetimlerde işletme kaydını yaptırmadan faaliyet gösteren işyerlerine 2 bin 560 TL, depo, perakende toplu tüketim işletmelerine ise bin 279 TL idari para cezası uygulanacak. Onay kapsamında olup da onay işlemlerini yaptırmadan faaliyet gösteren gıda ve yem işletmelerine ise 12 bin 801 TL idari para cezası uygulanacak. Ayrıca işyerlerinin faaliyeti durdurulmakta ve üreten ürünler kamuya geçirilmektedir. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren uygulanacak idari para cezaları ise Maliye Bakanlığı’nca her yıl belirlenen yeniden değerlendirme oranında arttırılacak. Bu nedenle bakkal, lokanta, fırın, kahvehane, çay ocağı, kasap gibi gıda ile ilgili tüm işletmelerin Müdürlüğümüze bir an önce gelip belgelerini almaları gerekiyor.”

GIDA İLE İLGİLİ TÜM İŞLETMELER UYGULAMA DAHİLİNDE

Uygulamadaki amacın, kaçak işletmelerin önüne geçmek ve işletmelerin denetim ve izlenebilirliğini sağlamak olduğunu ifade eden Gökhan Kıyım, “Tost bile yapan bir işyeri sahibimiz, belgesini almak zorunda. Gıda ile ilgili satış yapan tüm işyerlerimiz bu uygulamaya tabidir. Gıda denetiminin yapıldığı her iş yeri belgesini alacaktır.  Gıda sektörü sil baştan kayıt altına alınıyor” dedi.

Son Güncelleme: 29.09.2013 23:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol