31 Mart Pazar günü yapılan Mahalli İdareler seçim takvimi başladığı günden itibaren, gerek partilerin belediye meclis üyesi aday listeleri ve gerekse seçim takvimi ile ilgili olarak,  basını bilgilendirmek yerine sürekli basından uzak duran Keşan İlçe Seçim Kurulu maalesef seçim sonuçları ile ilgili olarak da sınıfta kaldı.

1 Nisan Pazartesi günü gittiğim İlçe Seçim Kurulu’ndaki arkadaşlardan belediye başkanlığı, il genel meclisi, belediye meclis üyeliği, mahalle sandık seçim sonuçlarını ve muhtarlık sonuçlarını sorduğumda dış camda asılı olduğunu söyleyip oradan fotoğraf çekerek alabileceğimi belirttiler.

Ben de fotoğrafları çekerek belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ile ilgili bilgileri askıya çıkmış belgelerden çektim.

Ama bu belgeler arasında sandık sonuçları ve muhtarlık sonuçları yoktu. Kendilerine bunları sordum ve bana yarın bunları öğrenebilirsiniz daha henüz net olarak çıkmadı şeklinde cevap verdiler.

Ben de bu cevap üzerine peki dedim ve oradan ayrıldım.

2 Nisan tarihli yerel gazetelerden Gündem Saros’ta sandık sonuçlarını görünce, Allah Allah bana dün bu sonuçları 2 Nisan Salı günü alabileceğimi söylemişlerdi. Nasıl oluyor da bu gazetede bunlar yer alıyor diye düşündüm. Bu konuda Gündem Saros Gazetesi sakın bunu yanlış anlamasın, benim sitemim Keşan İlçe Seçim Kurulu’na.

Keşan’daki bir diğer gazete olan Volkan Gazetesi’nin 2 Nisan tarihli gazetesine de baktım, onlarda da sandık sonuçları ve muhtarlık sonuçları yoktu.

Bilgi çağını yaşadığımız bu dönemde Keşan İlçe Seçim Kurulu’nun elektronik ortamda  seçim sonuçlarını Keşan’daki tüm basın organlarına buna internet siteleri de dahil olmak üzere göndermesi gerekirken, asılan belgelerden fotoğraf çekilerek basının seçim sonuçlarına ulaşmasının hiç doğru bir karar olmadığını belirtmek istiyorum.

Ayrıca Keşan İlçe Seçim Kurulu’nun gazete ve basın yayın organı m ı ayırıyor? Sorusu da aklıma geliyor. Keşan’daki seçim sonuçlarında Mahalle sandık sonuçlarını Gündem Gazetesi acaba nerden ve kimden aldı? Eğer arkadaşlarımız bu bilgileri Keşan İlçe Seçim Kurulu’ndan aldıysa benim seçim kurulunun ayrımcılık yaptığı tezimin doğruluğu ortaya çıkıyor.

Ama Gündem Saros Gazetesi bu bilgileri başka bir şekilde elde ettiyse o zaman bu tezimi geri alıyorum.

Evet sevgili okurlar kısacası yaşanan yerel seçimlerde basına bilgi vermek ile ilgili görevli olan İlçe Seçim Kurulu’nun bu davranışlarının çok yanlış olduğunu düşünüyorum.

Ben burada bir konuyu da Keşan İlçe Seçim Kurulu’na sormak istiyorum. Sizler Keşan’daki yerel gazeteler ve internet sitelerinin iletişim adreslerini biliyor musunuz? Keşan’daki basından ne kadar haberiniz var.

Bu konu ile ilgili bir anımı anlatmadan da geçemeyeceğim.

1999 seçimlerinde merhum Mehmet Gemici ve Ahmet Boyalık arasındaki seçim yarışında biz gazeteciler bunu bazı arkadaşlarımız hatırlar, seçim sonuçlarını o dönemin Keşan İlçe Seçim Kurulu Başkanı Dilaver Turhanoğlu’nun makam odasında takip ettik. Sayın hakim Turhanoğlu kendisine gelen sandık sonuçlarını an be an bizlere ileterek basını anlık olarak bilgilendiriyordu. Bizler seçim sonuçlarını Keşan İlçe Seçim Kurulu hakimlerinin odalarında kendileri ile birlikte izliyor ve bilgileniyorduk.

Hangi günlerden nerelere gelmişiz. Yani nereden nereye.