Hazırlayan: Bülent Saylam Medya Keşan Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Komşudan haberleri vermeye devam ediyoruz. Amacımız komşu iki ülkedeki olayları, gelişmeleri sizlerle paylaşmak. Bazı haberlerin belediyecilik olarak, eğitim, kültür, ekonomi, sosyal yaşam olarak bize bir fikir vermesi açısından önemli olduğunu düşünüyor ve Keşan’da veya bölgemizdeki yöneticilerin de bu haberleri önemsemesini bekliyor ve umuyorum.

İlk haber iki komşu ülkenin fotoğrafçıların buluşacağı güzel bir etkinlik haberi olacak. Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği’nden (EFOD) 20 fotoğrafçımızın 40 çalışması Dedeağaç Tarih Müzesinde sergilenecek. Dedeağaç’taki Trakya Yaratıcı Fotoğrafçılık Merkezinin misafiri olan EFOD’un sergisini Dedeağaç’ta ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer haberimiz şehirlerin yaya ve bisiklet sürücülerine verdiği önemle devam ediyor. Edirne’ye komşu Svilengrad’ta yaya ve bisiklet yolu için çalışmalar başlatıldı. Biz de Keşan’da ve bölgemizde özellikle yaya ve sonrasında bisiklet yollarıyla ilgili çalışmaların artmasını bekliyoruz.

Komşudan sizin için seçtiklerim bunlar. Güzel bir hafta sizlerle olması dileğiyle…

Bülent Saylam Medya Keşan Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Not: Haber çevirileri yapay zekâ chat.openai.com ile özetleri yapay zeka bard.google.com ile oluşturulmuştur.

 

Dedeağaç’ta Edirne Fotoğrafçılar Derneği’nin sergisi

Kaynak: e-evros.gr

Trakya Yaratıcı Fotoğrafçılık Merkezi, Dedeağaç'taki Edirne Fotoğraf Sanatı Derneğini ağırlıyor ve "Yolun Gözü" fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Trakya Yaratıcı Fotoğrafçılık Merkezi ve Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği "Yolun Gözü" başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı 20 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 18:30'da Alexandroupolis (Dedeağaç) Tarihi Müzesi'nde gerçekleştirilecek.

Trakya Yaratıcı Fotoğrafçılık Merkezi, iki fotoğraf kulübünün kültürel iş birliği kapsamında Dedeağaç'taki Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği’nin sergisine ev sahipliği yapıyor.

Konuyla ilgili olarak şu bilgiler verildi:

Sokak fotoğrafçılığı ya da 'enstantane' fotoğrafçılık, fotoğrafçının eylem alanının sokak olduğu sanatsal kişisel fotoğrafçılık türüdür. Yalnızca birkaç saniye süren benzersiz anlar, fotoğraf merceğiyle yakalanıyor. Kamusal alanda gündelik hayatın anları, fotoğrafçının kaydetmeyi tercih etmemesi halinde gözden kaçacak anlar, fotoğrafçıların her zaman açıkta tuttuğu "Sokağın Gözü" anları.

Yirmi (20) Türk fotoğrafçının yarattığı kırk fotoğraf, halkı Avrupa'nın mahalle ve sokaklarında bir yolculuğa çıkarıyor.

Serginin açılışı 20 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 18:30'da Dedeağaç Tarihi Müzesi'nde gerçekleştirilecek. Açılış töreninde iki fotoğrafçılık kulübü arasında iş birliği anlaşması imzalanacak.

Fotoğraf sergisinin süresi 20-26 Ocak 2024 ve saatleri 10:30-14:30 (Pazar-Pazartesi hariç) olacaktır. Giriş ücretsizdir.

SERGİ BİLGİLERİ

Yer: Alexandroupoli Tarih Müzesi, Demokratis Caddesi 335, Alexandroupoli

Açılış: 20 Ocak 2024, 18:30

Sergi süresi: 20-26 Ocak 2024

Ziyaret saatleri: 10:30-14:30 (Pazar ve Pazartesi hariç)

Ortak düzenleme: Trakya Yaratıcı Fotoğraf Merkezi, EFOD – Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği Fotoğrafçılar: Bilge Kural, Cüneyt Varna, Dilek Nehir, Hacer Akıncı Kaya, Kaan Erbayraktar, Kubilay Kaya, Kübra Durmaz, Mehmet Pandurun, Mustafa Korkmaz, Neşe Cavlak, Nilay Unakıtan, Nilüfer Atsızlar, Remziye Sivri, Saadet Aydoğan, Sare Özlem Demir, Selva Atalan, Tuba Şenerler, Yaşar Akıncı, Yeşim Samankatibi, Nilgün Erman.

Küratör: Nilgün Erman

Koordinatör: Serdar İyiiz

İletişim Sponsoru: www.e-evros.gr

Slivengrad'ta bisiklet yolu ve yaya geçitleri inşa edilecek

Kaynak: e-svilengrad.com

Slivengrad Belediyesi, Haskovo ve Harmanlı belediyeleri ile iş birliği yaparak, "Haskovo, Svilengrad ve Harmanlı Bölgeleri'nin Sürdürülebilir Şehir Mobilitesi İçin Entegre Tedbirlerin Uygulanması" projesi kapsamında bisiklet yolu ve yaya geçitleri inşa edecek.

Proje kapsamında, Slivengrad'ta "San Stefano" caddesi boyunca (çevre yoluna paralel olarak), "Akad. Zhelyazkov" caddesi ile "Dragan Tsankov" caddesi arasında, 796 metre uzunluğunda bir bisiklet yolu inşa edilecek. Bisiklet yolu, "Izgrev" mahallesini, Şehir Parkı'nı, Spor Salonu'nu, "Kolodruma" Stadyumu'nu ve Yüzme Kompleksi "Burdzhensus" ile bağlayacak. Bisiklet yolunun otomobil trafiğinden ayrı ve yeşil bir alanla çevrili olması planlanıyor.

Ayrıca, şehrin üç yaya geçidi işaretlenecek ve aydınlatılacak. Bu kapsamda, D-17 tipi üçlü yaya geçidi işaretleri monte edilecek ve yaya geçitleri için uyarı işaretleri konumlandırılacak. Ayrıca, LED lambalı direkli sinyalizasyon sistemleri, sütun kontrol paneli ve pil içeren taşınabilir sütunlar da yerleştirilecek.

Proje toplam maliyeti 9,312,110 leva. Svilengrad Belediyesi'nin bu projeye katkısı 469,191 leva. Faaliyetlerin tamamlanması için süre 24 ay olarak planlanıyor.

Genel amacın Haskovo, Svilengrad ve Harmanlı şehirlerinde sürdürülebilir şehir mobilitesini projeye Güney Orta Bölge Entegre Stratejisi'ne dahil edilmiş İlçe Gelişim Planları ve Sürdürülebilir Şehir Mobilite Planları'nda belirtilen ana hedeflerin ve önlemlerin uygulanması içeriyor.

Slivengrad Belediye Başkanı Anastas Karchev, projenin önemini şu sözlerle vurguladı: "Bu proje, Svilengrad'da çevre dostu ulaşım için önemli bir adımdır. Bisiklet yolu, şehrin farklı bölgelerini birbirine bağlayacak ve vatandaşların sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde seyahat etmelerini sağlayacak. Ayrıca, yaya geçitlerinin iyileştirilmesi, şehrin tüm sakinleri için daha güvenli bir ortam oluşturacaktır."