Önkal Kılavuz'un köşe yazısı (17 Ekim 2022)

Türkiye Barolar Birliği eski Genel Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak Anayasa değişikliği referandumu için başlattığı Trakya ziyaretlerinde “HAYIR” oyu verilmesi yönünde ikna etmek için Keşan’a geldi. Neden “HAYIR” neden “EVET” denilmesi ve ülkeyi nelerin beklediğini inandırıcı ve hararetle Keşan Köşk Düğün Salonu’nda dinleyicilere anlattı.

Keşan’a gelişinde eski Belediye Başkanı Mehmet Özcan, izinli olmasına rağmen orada bulundu. Çiçeklerle karşılanan Feyzioğlu, o gün “Edirne ve Keşan bizim için özel bir yer. Keşan’ın Mehmet başkan nedeniyle ayrı bir yeri var. Burası güler yüzlü, iyilik dolu, Türkiye’yi sırtlanmış insanların diyarı” sözleriyle iltifatta bulundu. Şubat 2017 tarihindeki Keşan ziyaretini yakınen izledim. Salondaki konuşmasına elinde berrak temiz su dolu bardakla ülkenin durumunu ve yöneticileri tanımlamaya çalıştı. Suya kattığı minerallerle suyun simsiyah olduğuna işaret ederek zor durumda olduğumuzu ve kurtulmamız gerekliliğini, Anayasa’ya “HAYIR” kullanılmasını istedi.

Çoklu Baro Düzenlemesi 5 Aralık 2021’de (TBB) yapılan seçimi kaybetti. Bir Yasama Yılı açılışında o gün Başbakan olan R. Tayyip Erdoğan ile sözlü tartışmaya girmiş, o dönem Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül yatıştırmıştı.

Ne olduysa oldu, araları düzelen Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı tarafından Lefkoşa Konsolosluğu’na atandı. Hayırlı olsun.

Feyzioğlu’nun bir sözünü hatırlatmadan geçmek istemiyorum. İşte o sözleri: “Hukukun olmadığı yerde demokrasi olmaz. Demokrasinin olmadığı yerde de huzur ve ekonomi olmaz. Olgunlaşmış demokrasilerde hukukun üstünlüğü temek prensiptir.”

Son sözü halkımızın takdirine sunuyorum.