HUDUT GAZETESİ

Edirne Valiliği'nin Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden tahsis ettiği Keşan'ın Danişment Köyü'ndeki 48 dönümlük tesisin Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık tarafından İl Genel Meclisi'ne gönderilen satış talebi, İYİ Parti ve CHP'nin oluşturduğu millet ittifakının oylarıyla reddedildi... 

 CHP'li meclis üyesi Serdar Çığla, bölgeyi Topkapı Sarayı'ndaki kaşıkçı elmasına benzeterek, "Bölgeyi iyi tanıdığım için söylüyorum; Topkapı Sarayı'ndaki kaşıkçı elması gibi olan bir yer. Eğer ki kaşıkçı elmasını satabiliyorsanız, orasını da satın" dedi...

İl Genel Meclisi Şubat ayı beşinci toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlık yaptı. Toplantıda, Keşan'ın Danişment Köyü'nde bulunan 48 dönümlük tesisin, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık talebiyle meclise gönderilen satışı görüşüldü. Edirne Valiliği'nin geçtiğimiz aylarda Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden İl Özel İdaresi'ne tahsis ettiği alan için Meclis Araştırma ve İnceleme Komisyonu satışı uygun bulmadı. Komisyonun raporunda, söz konusu alanın Keşan Belediye Meclisi'nde yapılan değişiklikle imar kat sayısının arttırıldığına ve değerinin artacağına dikkat çekilerek, bakanlık onayının beklenmesi gerektiği ifade edildi. 

'BAKANLIĞIN GÖRÜŞÜNE BAKACAĞIZ' 

Rapor üzerine konuşan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, "Bu yeri gayrimenkul olarak alan H. Kürşat Kırbıyık valime özel idareye bir değer, ekonomik bir katkı sağladığı için teşekkür ediyorum. Ayrıca bu yerin 2 kat imar planları ile birlikte başta Keşan Belediyesi başkanı ve belediye meclis üyelerimize yapmış oldukları çalışma dolayısıyla teşekkür ediyorum. Burada bir rant sağladılar, turizm alanına açtılar. İki kat imar planı olan yeri 3 kata çıkardılar. Bakanlık ne gibi görüş verecek bakacağız" dedi. 

'CHP'LİLER SAMİMİ DEĞİL, ÖTELEME PEŞİNDE' 

Yerin satışının uygun bulunmamasına tepki gösteren AK Parti Grup Sözcüsü Nedret Akbulut, "Danişment'te güzel bir kaynak bulundu. Valimiz kendi özverisiyle Milli Emlak'tan Özel İdare'ye tahsisi sağlandı. Büyük bir alan ve büyük bir meblağ tutan bir yer. Dolayısıyla atıl durumda bir yer. Arkadaşların inceleme raporunda bakanlığın onayından sonra bu işi değerlendirelim denildi. Biz de diyoruz ki, geldiği şekilde satışını isteyelim. Yani bunu hızlandırmak, bir önce hayata geçişini sağlamak isteğindeyiz. Anlaşamadığımız nokta bu. Bir milletvekili mecliste bu konuyla ilgili peşkeş çekildiğinden falan bahsetti. Ben CHP grubuna mensup arkadaşların bu yerin satışı ile ilgili olumsuz baktığını biliyorum. Ama bir takım kelime ve virgül ifadelerle, dolambaçlı ifadelerle, seçimlerden sonra bakarız yaklaşımları söz konusu. Bu işin iç yüzü bu, CHP'liler bu konuda samimi değil. Bunu bir öteleme olarak düşünüyoruz" diye konuştu. 

'DAHA NEYİN OLACAĞI BELLİ DEĞİL, BEKLEMEMİZ LAZIM' 

CHP Grup Sözcüsü Şenol Kılıç da, satışın uygun bulunmaması nedenini anlattı. Kılıç, "Bölgedeki arsa fiyatları geçtiğimiz 2-3 yıla oranla yüzde 400 arttı. Kısacası o bölge müthiş bir değer artışıyla karşı karşıya. Sayın valimiz güzel işler yapıyor, müteşekkiriz. Tabii ki Özel İdare'nin başı olarak ilin çıkarları doğrultusunda yaptığı her şey için teşekkür ediyoruz. Ama burada gözden kaça bir şey var. Mevcut imar planlarına göre 48 dönüm diyelim. Orada ticari alan olarak 14 bin 500 metrekare kapalı alan inşa edilmesi isteniyor. Planlarda değişiklik yaptılar, ticari alan ettiler ve bu imar kat sayısını yüzde 30'dan yüzde 90'a çıkararak bakanlığa gönderdiler. Bu kabule dilecek anlamına gelmez. Bakanlığın kabul ettiğini düşünelim. Askı süresi var, bu askı süresinde ne gibi itirazlar olacak, belki tekrar revizyona gidecek. Yani şunu anlatmak istiyorum. Şu anda daha neyin ne olacağı belli değil" ifadelerini kullandı. 

'BÖLGE KAŞIKÇI ELMASI GİBİ, SATILMAMALI' 

CHP'li meclis üyesi Serdar Çığla da, bölgeyi kaşıkçı elmasına benzetti. Çığla, "Danişment'teki bu 48 dönümlük yer, bölgeyi iyi tanıdığım için söylüyorum; Topkapı Sarayı'ndaki kaşıkçı elması gibi olan bir yer. Eğer ki kaşıkçı elmasını satabiliyorsanız, orasını da satın. Benim üzüldüğüm nokta şu; AK Parti grup başkanvekilinin bizleri; kişiliksiz, kararsız, bilgisiz olarak nitelemesi. Ben şahsım adına cevap veriyorum, ben onun dediği gibi işaretle gelmedim, ben seçimle halkımdan oy alarak geldim. Ben dünya görüşüme, duruşma ve siyasi kişiliğime zarar getirecek hiçbir karar hiç kimsenin etkisiyle oy vermem" şeklinde konuştu. 

Alanın satışının uygun bulunmadığı komisyon rapor, CHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi. AK Parti grubu rapora ret oyu verdi.