Önkal Kılavuz

Siyasi partilerde 28. dönem milletvekili olmak için ilçe başkanlıklarından istifa edenler de heyecan başladı. Şimdi sıra aday adaylıkları başvurusu ve devamında ön seçim mi yoksa parti yönetiminin belirlenmesi mi isimleri belirleyecek. 2018 yılında 550 olan milletvekili sayısı 600 oldu. 

27. dönem ön seçimsiz yapılan Edirne milletvekilleri CHP-2, İYİ-1, AKP-1 olmak üzere meclise girmişti. Meclise ittifak yaparak AKP- 293 CHP -146 HDP- 67 MHP -50 İYİ Parti - 44 toplam 600 milletvekili seçilmiş oldu. Tartışmaya açık olan bu seçimde önseçim yok, delege oyu yok, doğrudan genel başkanların tercihi ile seçime girildi. Başkanların seçilmiş değil, atanmış olmasından ötürü milletvekillerinin hiçbir yaptırımı yok hatta 600 olan milletvekili sayısı düşürülmeli. 24 Haziran öncesinde BBP Genel başkanı Mustafa Destici, AKP Genel başkanına cömert davranacağından şüphem yok diyerek sadece kendini milletvekili seçtirmişti.

İşte bir siyasetçi gelecek seçimi, bir devlet adamı gelecek kuşak’ı düşünür.  Maalesef menfaat bir bal çanağı, insanlarda sinektir. Kenarlarından yetinmeyip ortasından dalanlar çırpına çırpına boğulurlar.  

28. dönem adaylara hayırlı olsun.