ERDOĞAN DEMİR

CHP’de 14 Mayıs’ta yapılacak milletvekilliği genel seçimleri öncesi aday adayı tanıtım toplantıları devam ediyor.

Dün saat 12.30’da gerçekleşen toplantıda 28. Dönem Edirne Milletvekili aday adayı Recep Pekcan da partilileri ile buluştu ve aday adaylığını açıkladı.

Toplantıya CHP Havsa İlçe Başkanı Hüseyin Özden, CHP Meriç İlçe Başkanı Niyazi Yoldaş, CHP Enez İlçe Başkanı Vedat Avcu, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri,Pekcan ailesi ile kalabalık bir partili grubu katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek tüm katılımcılara hoş geldiniz dedikten sonra şunları söyledi. 

BANA YOLDA KAZANIRSANIZ EKMEĞİMİZDEN Mİ OLACAĞIZ? DİYEN ARKADAŞLARIMIZ İÇİN KAZANACAĞIZ

Değerli Cumhuriyet Halk Partili dostlarım hepiniz hoş geldiniz. Dışarıdan gelen misafirlerimiz var. onları anons etmek istiyorum. Havsa ilçe başkanımız Hüseyin Özden, Meriç ilçe başkanımız Niyazi Yoldaş, Enez ilçe başkanımız Vedat Avcu da bugün aramızda kendilerine hoş geldiniz diyorum. Her basın açıklamasında söylediğimiz gibi hayatımızın seçimi hep birlikte beraber başaracağız , biz kazanacağız dostlar. Kazanmak zorundayız, dişinden tırnağından arttırarak çocuklarını okutan ama onlar için iş endişesi taşıyan anne ve babaları için kazanacağız. 100 kişinin olacağı sınavda ilk evreye girdiği halde mülakatla yedeğe bile giremeyen Berker için Şule için Mertcan için kazanacağız. Maliyetlerinden dolayı 6 baş hayvanını satan iş adamı Serdar için Hüseyin için Salih için kazanacağız. Torununa karne hediyesi alamadığı için hastaneye giden amcamız için kazanacağız. Rahatsızlanma numarası yapmak zorunda kalan amcamız için kazanacağız. Şu anda biliyorum ki içi kıpır kıpır bizi dinliyor. Rahatsızlığından dolayı aramızda değil. Tanıdığım en iyi CHP’lilerinden biri inşallah iyi olacak, iyileşecek Ergün Can için kazanacağız. İşe girmek için parti üyesi yapılan, yolda beni gördüğünde başkanım siz kazanırsanız ekmeğimizden mi olacağız diyen o kardeşlerimiz için kazanacağız. O kardeşlerimizi siyasetin çemberinden, siyasetin onları kullanmasına müsaade etmeyeceğiz arkadaşlar. Onlar için kazanacağız.

5 MAYIS SABAHI BU ÜLKEYE HUZUR VE BARIŞ GELECEK

15 Mayıs sabahı bu ülkeye huzur ve barış gelecek. Hak hukuk adaletle yönetilen bir ülke olacağız tekrar, hepimiz birlikte başaracağız bunu. Bu yola çıkarken de 3 yıldır beraber görev yaptığım ilçe başkanım genelgeye istinaden 26 Aralıkta görevden ayrıldı ve milletvekillik aday adaylığı başvurusunu yaptı. 8 tane birbirinden değerli aday adayı arkadaşımız var. 

KEŞAN MECLİSTE EN AZ 1 VEKİL İLE TEMSİL EDİLECEK

Şunu çok iyi biliyoruz ki Keşan Cumhuriyet Halk Partisi olarak mecliste en az 1 milletvekiliyle temsil edileceğiz. Bunun sözünü aldık çeşitli yerlerden,  umuyorum ki genel merkez aday adaylarımızın içinden en doğru örneği seçecektir. Kimsenin şüphesi olmasın. Kim seçilirse seçilsin hepimize düşen onunla birlikte yol almaktır, onunla birlikte mücadele etmektir. Ben şimdiden kendisine başarılar diliyorum ve konuşmasını yapması için buraya davet ediyorum, hayırlısı olsun diyorum.

Özdilek konuşmasının sonunda sözü 28. Dönem Edirne Milletvekili Aday Adayı Recep Pekcan’a bıraktı ve kendisini kürsüye davet etti.

Pekcan, öncelikle tüm katılımılara teşekkür ettikten sonra şu konulara değindi.

DUYGUSAL BİR ADAMIM

Duygusal bir adamım çabuk ağlıyorum. Duygusal bir konuşma yapmamayı planlıyordum. Birkaç yeri var sıkıntılı geçebileceğim ama Saner bu durumu benden önce bozdu. 

ADAY ADAYLIĞIMI AÇIKLAMAM ÇOK GÜZEL BİR GÜNE DENK GELDİ

Öncelikle çok güzel bir güne geldi açıklama mübarek 3 ayların içinde bu akşam sahura kalkarak ramazan ayının ilk orucunu tutmaya başlayacağız. Oruç yalnızca aç kalmak değil hepimizin bildiği gibi   vücudu öyle  terbiye etmek değil kuranı kerimde söylendiği gibi  hayra ve barışa dönük işler yapmak, insanları korumak insanlara kötülük yapmamak, insanların birbirini yargılamadan birbirine hoşgörüyle bakmak, hayırlı bir ramazan geçirmek. 

RAMAZAN 

BAYRAMINDAN SONRA 14 MAYIS’TA KUTLAYACAĞIMIZ BİR BAYRAMIMIZ DAHA OLACAK

Seçime çok yakın bitecek bayram sonrası bir bayramımız daha olacak 14 Mayıs’ta mübarek olsun hayırlı olsun hayırlara vesile olsun .Yine konuşmaya başlamadan bir şey daha söylemek istiyorum özür diliyorum hepinizden. Çok büyük salonlara ihtiyacımız var,  gelirken gördüm dışarısı çok dolu gelemeyen çok arkadaşımız oldu. Eğer meclise seçilip gidersem Keşan’a çok daha büyük salonlar kazandırmak için uğraşacağım. Bizden önce de başlayan ama sonlandırılamayan bu süreci sonlandırmak için çok uğraştık, çok da yol aldık. Genel Başkan Yardımcımız Bülent Kuşoğlu ile üç kere görüştük ama işte o sırada patlayan pandemi, bozulan ekonomi bunu yapmamıza olanak sağlamadı. Bu kürsüden söz veriyorum ki ben milletvekili olursam bir sürü amacın yanında öncelikle Keşan ilçesine sonra da diğer ihtiyacı olan bütün ilçelerimize CHP ilçe binaları için elimden geleni yapmaya çalışacağım. 

GELEN VE GELEMEYEN TÜM DOSTLARA TEŞEKKÜR EDERİM

Öncelikle hep söylediğimiz vefanın hak teslimini yapalım,  aramızda büyük çoğunluğu buradan gelemeyenler oldu. Ama eski ilçe başkanlarımız var,  aramızda gelemeyenler oldu eski belediye başkanlarımız var,  aramızda yıllarca hizmet etmiş önceki dönem meclis üyelerimiz var, aramızda belde başkanlarımız var, aramızda önceki dönem il genel meclis öncesinde partimize hizmet etmiş arkadaşlar var, yine aramızda önceki dönemlerde yönetim kurulu üyeliği yapmış arkadaşlarımız var. Ayrıca aramızda üç dönem birlikte görev yaptığımız, bir aile olduğumuz her biri abimdir, kardeşim ben bu kadar keyifli günleri şu ilçe başkanlığı görevinde yaşadığım kadar kesin hiç bu kadar yaşamadım. Hiç bu kadar çıkarsız, beraber yalnızca parti için çalışan insanları tanımadım. Değerli Meriç ilçe başkanım Hüseyin başkanım, 30 yıllık dostum,  Havsa İlçe başkanımız,  yine 30 yıllık Enez İlçe Başkanım Vedat başkanım buradalar sağ olsunlar. Şu anda 29 tane aday adayı var partimizden, Dolayısıyla her ilçede bir şeyler yapılıyor. Uzunköprü ilçe başkanımız çok selam ve sevgilerini iletti, İpsala’da Ahmet başkanım üç tane programı var. O da sizlere selam ve saygılarını gönderdi. Merkez İlçe  başkanımız Olcay başkanım hepimizden yoğun, onun da ben sevgi ve saygılarını size iletiyor. İl başkanımız Samet başkanımızın durumu aynı, hepinize çok sevgileri var. Bir tane belediye başkanımız var, Muhammet  başkanım çok önceden planlanmış randevuları var, biraz önce aradı canımız bir tanemiz, pamuklara sardık başka yok, konuda çok sevgileri saygıları var.  bir pozitif ayrımcılık yapmak istiyorum burada biriyle ilgili sayın başkanlarım gayet iyi biliyorlar, avukat Murat Güngörmedi çok küçük bir çocuğu vardı. Çokta sevdiğimiz bir arkadaşımızdı,  ama partimiz için uğraşırken, oğlu br rahatsızlığa yakalandı. Dolayısıyla ayrılmak zorunda kaldı , mesajlaştık  abi beni orada say dedi. 

ARAMIZDAN AYRILAN PARTİ BÜYÜKLERİMİZİ ÖZLEM VE MİNNETLE ANIYORUM

Ayrıca bu vefa duygusunu ben unutmadığımızı  göstermek için,  yıllarca bu partiye emek vermiş eski ilçe başkanlarımız Fikret ağabey gibi,  eski belediye başkanı Rasim ağabey gibi, benim agam Mehmet Gemici gibi aramızdan ayrılanlar da var. Bu konuda söyleyeceğim son şey şu, bu partiye verdikleri emekler için, gösterdikleri çabalar için hepsinin önünde saygıyla eğiliyorum.  Yine buradan biraz devam edelim bu zor süreçte 30 yıllık belediyeyi  kaybettiğimiz bu süreçte,  beraber görev yaptığım ailenin fertleri gibi acımızı, tatlımızı her şey paylaştığımız yalnızca yönetim kurulunda biz değil,  işlerini çocuklarımızla beraber yönetim kurulu arkadaşlarım, ayrıca çoğu genç olan ilk defa siyasi hafızamızda yerelde muhalefet olmamasına rağmen mecliste  görev yapan meclis üyesi arkadaşlarım var. Onlarla gurur duyuyorum. bu süreçte gerek komisyonlar gerek meclis diğer çalışmalarla ilgili ellerinden gelenin en fazlasını yaptılar, yapmaya devam ediyorlar. İnşallah bir süre sonra bunu taçlandıracağız,  il genel meclis üyelerimiz üç tane il genel meclis üyemiz var.  İpler bizde olmamasına rağmen,  çok görünmeseler de çok fazla şeyler yaptılar.

ERDİNÇ CAN’I TEBRİK EDİYORUM

Bugün Köylere Hizmet Götürme Birliği seçimi vardı. Erdinç Can arkadaşımız bugün Köyelere Hizmet Götürme Birliği Yönetim Kurulu’na seçildi. Kendisini tebrik ediyorum. Kadın kollarımız var , gençlik kollarız, bu kadar yokluk içinde ellerinden gelenin en fazlasını yaptılar.  Ayrıca hiç kimsenin görmediği ama aslında bizim için çok değerli olan parti üyelerimiz var , delegelerimiz var ve biz hep beraber çok büyük bir aileyiz. Biz bu makamlarda bu koşullarda konuştukça sizler bizi alkışladınız, ben deminden beri saydığım hepinize alkışlıyorum. 

BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIM ARKADAŞLARDAN BİR HATAM OLDUYSA ÖZÜR DİLİYORUM

Bunlar tabi yıllarca beraber yapacağımız şu anda aramızda olan muhtarlarımız var, muhtarlarımız var, oda başkanlarımız, dernek başkanları, sendika başkanlarımız var.  Bu geçmiş süreçte beraber çok güzel çalıştık, herhangi bir hatam olduysa herhangi bir yanlışım olduysa özür diliyorum.

KENDİ AĞZINDAN RECEP PEKCAN KİM?

Kısaca özgeçmişimden bahsederek toparlamak istiyorum. 30 Kasım 1963’te Keşan’da doğdum. Annem Çeltik Köyünden, babam Keşan’ın yerlisi.İlkokulu Keşan Atatürk İlkokulu’nda Ortaokulu’da Keşan Atatürk Ortaokulu’nda okudum. O ara  düzen bozulmadı,  o zaman iyi bir öğrenci idim. Babamda  iflas etmiş idi,  İzmir Atatürk lisesi iyi bir liseydi,  ablam oradaydı liseyi orada bitirdim. 80 yılında Ege Üniversitesi Dişçilik Fakültesi’ne girdim, 85 yılında bitirdim. Askerliğimi yaptıktan sonra Keşan’da bir muayene açtım.  Eşim Gönül hanım Trakya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, 37 yıldır evliyiz. Oğlum Ali üniversite son sınıfta İktisat Bölümü’nde okuyor. Ali 1997 yılında doğdu, Ali dört yaşındayken ailemize bir birey daha girdi İnci ama 20 ay beraber olabildik onunla, kızımızı kaybettik. Aramızdan tatlı anılarla ayrıldı ve biz o gün o günden sonra çok başka yaşamaya başladık. Koltuğun kıymetli olmadığını, paranın kıymetli olmadığını,  hayatta her şeyi sahiplenmenin anlamsız olduğunu anladım. Zor bir süreçti sonra ailemize Işık geldi. Işık’ın adı da tamamen bilinçli konmuş bir isim ve tüm hayatımızı aydınlattı. Yine bu süreçte bir pozitif ayrımcılık yapmak isterim, ben evlendiğim de 24 yaşındayım, eşim 20 yaşında idi.  Kayınvalidem benim öğretmenim Ayça Altınal idi. Ben eşimi ortaokul sondayken görmüştüm ve işte ben bu kızla evleneceğim demiştim. Ben zor bir adam olduğumu biliyorum, çabuk sinirlenirim, on dakika bir koltuğa koyduğunuzda orada oturamayan bir adamım adam ve bir şeylerin içinde olan bir adamım yani o süreçte Keşan’a geldikten sonra, şehir kulübü ile başlayan bir macera, İşadamları Derneği’nde  2 sene yöneticilik, ADD’de 8 yıl başkanlık,  orada yaklaşık 800 öğrenciye verilen burs, bunların hepsiyle beraber hüsran bir siyaset vardı. Bizim hayatımızın çoğunluğu, benim dediğim gibi oldu. Bu süreçte rahmetli, annem babamı da bir kenara bırakarak, benim arkamda dimdik duran kendinden çok şey veren, zaman zaman çok kızsa da yaptığım şeylere değil de yapmadığım şeyleri hayatımda bir tane insan vardı, o da eşim Gönül. Çok teşekkür ediyorum.

NİÇİN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK İSTEDİM?

Genel başkanımızın cümleleriyle devam edeceğim. Neden milletvekili adayı olmak istediğimi size anlatmak istiyorum. ben onarıcı, telafi edici,  birleştirici, kucaklayıcı bir vekillik yapıp, asıl geleceğimiz olan yeni nesillere ortam hazırlamak için milletvekili olmak istiyorum.

Ben toplumu güçlendirmek, devleti toparlamaya katkı sağlamak,  açık yaraları kapatmak,  tüm bunlar için milletvekili olmak istiyorum.

Gelecekle ilgili bireysel düşünceleri olmayan, toplumu düşünen insanların önünü açmak için milletvekili olmak istiyorum.

Ben ülkem ve hak hukuk ve adaletin sağlanması için, güçlendirilmiş parlementer sisteme dönmeye katkı sağlamak için, yürütme yargı ve yasamanın özgür ve tarafsız olabilmesi için milletvekili olmak istiyorum.

Ben tek adam rejiminin bitmesi için, insanımızın sağlık eğitim ve ekonomik şartlarının düzgünleşmesi için, yaşam hakkının sağlanması liyakatın sağlanması için milletvekili olmak istiyorum.

Ben bir tek vatandaşımızın ve hiçbir evladımızın yatağa aç girmemesini sağlamak için, milletvekili olmak istiyorum 

Kısaca ben mutlu huzurlu bir yaşamın sağlanmasına katkı vermek için milletvekili olmak istiyorum, yani kısaca ben kendim için değil hepimiz için milletvekili olmak istiyorum,

Son bitirirken bir şey sorup cevap isteyeceğim sizden. Seçim sonrası oylar teslim edilip resmi sonuç açıklanana kadar, yorulmadan karamsarlığa kapılmadan vazgeçmeden sonuna kadar hep beraber yürümeye var mısınız? 

Millet İttifakı kazanıp genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olana kadar ve sonra tüm bu şartlar sağlanıp, devam etmeye ve tüm desteğinizle hep beraber çalışmaya var mısınız?

Geliyor gelmekte olan!