Diyetisyen Karakaşlı, yaz aylarında beslenmeye dikkat çekti: “Her gün en az 2-2,5 litre su içilmeli”

Diyetisyen Emre Can Karakaşlı, sıcak geçen yaz aylarında beslenmeye dikkat çekerek beslenme konusunda bazı önerilerde bulundu. 

Diyetisyen Karakaşlı, yaz aylarında beslenmeye dikkat çekti: “Her gün en az 2-2,5 litre su içilmeli”

Diyetisyen Emre Can Karakaşlı, sıcak geçen yaz aylarında beslenmeye dikkat çekerek beslenme konusunda bazı önerilerde bulundu. 

Medya Keşan
Medya Keşan
14 Haziran 2020 Pazar 23:30
133 Okunma
Diyetisyen Karakaşlı, yaz aylarında beslenmeye dikkat çekti:  “Her gün en az 2-2,5 litre su içilmeli”

SONGÜL KONAR

Karakaşlı, yaz sıcaklığından en çok etkilenenlerin çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp ve şeker hastalığı olan bireyler olduğuna da dikkat çekti.

“SICAK HAVALARDA BESİN KAYNAKLI ZEHİRLENMELER SIK GÖRÜLMEKTE”

Kan basıncındaki artış nedeniyle yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarda artış gözlendiğini vurgulayan Karakaşlı, sözlerine şöyle devam etti: “Artan hava sıcaklıkları birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Kalp debisinde düşme, doku ve organlarda oksijenlenmede azalma, kalp atım sayısı ve kan basıncındaki artış nedeniyle yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlenmektedir. Ayrıca sıcaklıkların etkisiyle artan terle birlikte su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir. Yaz aylarında özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda besinlerin bozulma riski artmakta ve besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülmektedir. Yaz sıcaklığından en çok etkilenenler çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp ve şeker hastalığı olan bireylerdir.”

Karakaşlı, yaz aylarına yönelik sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu. 

YAZ AYLLARINDA BESLENME ÖNERİLERİ!

1. Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle, dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerin en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır.

“KAHVALTI GÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜDÜR”

2. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Yaz aylarında yapılacak kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylar tercih edilmelidir.

“YAZ AYLARINDA KIZARTMA TÜKETİMİNDEN KAÇINILMALI” 

3. Yaz aylarında yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağların kullanımı, yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

“GÜNDE EN AZ 5 PORSİYON SEBZE VE MEYVE TÜKETİLMESİ GEREKİR”

4. Yaz aylarında vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması önemlidir. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekir.

“LİFLİ BESİNLERİN TÜKETİLMESİNE ÖZEN GÖSTERİLMELİ”

5. Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemesi, basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine esmer ekmek(tam buğday,çavdar,kepek ), tam buğdalı makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

“YETERLİ SIVI ALIMI ÖNEMLİ”

6. Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı önemlidir. Ayrıca, yaşamın her döneminde yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve taze sıkılmış meyve suları gibi içecekler tercih edilmelidir.

“DIŞARIDA VE AÇIKTA SATILAN YİYECEKLERİN, TÜKETİMİNDEN KAÇINILMALI”

7. Besin zehirlenmeleri, özellikle yaz aylarında artan hastalıklardan biridir. . Çoğunlukla hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın, zehirlenmeye yol açan besinle ve kişiyle ilgili bazı faktörler hastalığın zaman zaman daha ağır seyretmesine hatta ölümcül olmasına yol açabilmektedir. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulan potansiyel riskli besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol