Helvacıoğlu, Hemşireler Haftası nedeniyle hemşireleri ziyaret etti 

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Hemşireler Haftası nedeniyle, Keşan Devlet Hastanesi ve Özel Keşan Hastanesi’ni ziyaret ederek hemşirelerin Hemşireler Haftası’nı kutladı, Kurtuluş mücadelesinde hemşirelere verilen yüzüğü Korona mücadelesinde hemşirelere verdi.

Helvacıoğlu, Hemşireler Haftası nedeniyle hemşireleri ziyaret etti 

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Hemşireler Haftası nedeniyle, Keşan Devlet Hastanesi ve Özel Keşan Hastanesi’ni ziyaret ederek hemşirelerin Hemşireler Haftası’nı kutladı, Kurtuluş mücadelesinde hemşirelere verilen yüzüğü Korona mücadelesinde hemşirelere verdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
15 Mayıs 2020 Cuma 13:01
268 Okunma
Helvacıoğlu, Hemşireler Haftası nedeniyle hemşireleri ziyaret etti 

HABER MERKEZİ

Helvacıoğlu ziyaret sırasında özellikle koronavirüs nedeniyle büyük özveri ile çalışan hemşirelere teşekkür etti.

Mustafa Helvacıoğlu; “Koronavirüs nedeniyle büyük bir mücadele yaşıyoruz. Keşan Devlet Hastanesi çalışanları ve sağlık çalışanları olarak her birinizi tebrik ediyorum. Size küçük ama hayatınız boyunca saklayacağınız bir armağan veriyoruz. Dünyada eşi benzeri yaşanmamış, tarihin yazıldığı milli mücadelede hemşirelerimizin destansı mücadelenin hikayesini yazdığınızı ifade etmek istiyorum. Haftanız kutlu olsun.  Dünyada eşi ve benzeri yaşanmamış tarihin yazıldığı Çanakkale Savaş’ında gönüllü hemşirelik yapan Türk Kadınlarına hediye edilen ve üzerinde ‘1332 Cihadiye’ yazılı yüzüğün hikayesidir sizlere hediye ettiğimiz yüzükler. Çanakkale Savaşları'nda yaralanan Mehmetçiklere hizmet etmek için binlerce ev kadını hastanelere koşar. Savaş sonunda teklif edilen parayı kabul etmeyen kadınlar için depolardaki İngiliz tüfeklerinin namluları kesilerek ‘Cihadiye’ yüzükleri yaptırılır. Çanakkale Savaşları'nda yaralanan binlerce asker, gemilerle İstanbul'a taşınıp hastanelere yerleştirilir. Ancak hastanelerdeki hasta bakıcı ve hemşireler gelen yaralılara yardımcı olmada yetersiz kalmaktadır. Ev kadınlarından yardım istenir. Vatan hizmetinde cepheye koşan erkeklerinden geride kalmak istemeyen binlerce kadın, gönüllü olarak hastanelerde görev alır. Savaşın ardından kadınlara vefa borcunu ödemek için dönemin yöneticilerince para dağıtılması teklif edilir. Fakat kadınlar böyle bir teklifi kesinlikle kabul etmezler. Bunun üzerine Türk yetkilileri ordu depolarındaki İngiliz tüfeklerinin çelik namlularını kestirerek, üzerinde ‘1332 Cihadiye’ yazılı yüzükler yaptırırlar. Bu yüzükler vatansever kadınlara yaptıkları hizmetin nişanesi olarak dağıtılır” dedi.

Milli mücadelelerde ve Çanakkale savaşlarındaki hemşireleri hikayesinin çok önemli ve değerli olduğunun altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Para almadan canla başla memleketi için çalışan hemşirelerimizin hikayesi takdire şayan. Çanakkale Savaşında hemşirelere takılan cihadiye yüzüğünü sizlere hediye ediyorum. Bunları lütfen saklayın. Hepinizi tebrik ediyorum Keşan halkı  ve Türk halkı adına. Keşan Koronavirüs döneminde önlemleri ile vaka sayısında Türkiye ortalamasının çok altında kalarak bir başarı hikayesi yazdı. Bunda da en büyük başarı sizlersiniz. Sizi kutluyorum. Bu hediyenin manevi önemi çok büyük. Benim üzerimde çok büyük bir yük var, Keşan halkının yükü var. Bu süreçte çocuklarınıza evlatlarınıza sarılamadınız, sevdiklerinize uzaktan baktınız. Kolay bir iş değil” dedi.

Hemşireler de Hemşireler Haftası’nı hatırlayarak kendilerini ziyarete gelen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na teşekkür etti.

Helvacıoğlu, Keşan Devlet Hastanesi ziyaretinin ardından Özel Keşan Hastanesi’ni de ziyaret ederek buradaki hemşirelerin de Hemşireler Haftası’nı kutlayarak Cihadiye yüzüklerini hediye etti.

Özel Keşan Hastanesi hemşireleri de Helvacıoğlu’na ziyaret ve anlamlı hediye nedeniyle teşekkür etti.

Keşan Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Altay ve Ali Yılmaz, Muhtarlık İşleri Müdürü Murat Sezen de Hemşireler Haftası nedeniyle Keşan’daki sağlık ocakları ve toplum sağlığı merkezlerini ziyaret ederek Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu adına hemşirelerin günlerini kutladı ve cihadiye yüzüklerini hemşirelere takdim etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol