Açar, süne ile mücadeleye dikkat çekti: “Etki süresi kısa olan ilaçlar tercih edilmelidir”

TAR-DER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, hububat üretiminin son devre uygulaması olan süne ile mücadele hakkında bilgilendirmede bulundu.

Açar, süne ile mücadeleye dikkat çekti: “Etki süresi kısa olan ilaçlar tercih edilmelidir”

TAR-DER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, hububat üretiminin son devre uygulaması olan süne ile mücadele hakkında bilgilendirmede bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
28 Mayıs 2020 Perşembe 12:30
Açar, süne ile mücadeleye dikkat çekti:  “Etki süresi kısa olan ilaçlar tercih edilmelidir”

AYGÜL KONAR

Açar, hububat üretiminde süne varlığının, ekonomik zarar anlamında önemli yeri olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle devlet bu zararlıya karşın önemli bir mücadele yürütmektedir. Öyle ki bakanlık, sünenin bir yıllık hareketini izlemekte ve zarar devresindeki eşik değerlerine göre mücadele yapılıp yapılmaması konusunda gerekli tedbirleri almaktadır. Bakanlığımız taşra birimlerince sünenin bir yıllık hareketi izlenmekte ve nihayetinde ergin süne tarafından bırakılan yumurta paketlerinden çıkan yavru süneler diğer bir tabir ile nift denilen yavru sünelerin kesafet oranına göre de ilaçlama kararı çıkmaktadır. Genel itibari ile bu karar; yavru sünelerin takriben 2 ve 4 yaş devrelerine göre ve de M2 deki kesafetine göre verilmektedir. Nitekim bu yılki çalışmalardan da ilaçlama kararı çıkmıştır. Yavru sünelerin uçma kabiliyeti yoktur. Hızlı bir şekilde gelişme kabiliyeti vardır. Bu devrede hububatların dane yapısı süt olum devresinde olduğundan yavru süneler hayatiyetlerini sürdürebilmeleri içinde süt olum devresindeki hububat danelerini emerek önemli düzeylerde ekonomik zararların oluşmasına sebebiyet vermektedir” dedi.

“SÜNE MÜCADELESİNDE KULLANILACAK İLAÇLARIN ETKİ SÜRELERİ UZUN VADELİ İLAÇLAR OLMAMALIDIR”

İlaçlama kararına göre üreticilerin, vakit geçirmeden ilaçlama yapmalarını öneren Lütfü Açar, “Önemli olan diğer bir konu da kullanılacak ilacın terkibidir. Süne mücadelesinde kullanılacak ilaçların etki süreleri uzun vadeli ilaçlar olmamalıdır. Kapsül teknolojisi özelliğinde olan ilaçlar yavaş salınımlarından dolayı uzun süre bulunduğu ortamı zehirlemektedir. Bu konu çok önemli bir konudur. Çünkü bu tür ilaçların kullanılması ile ürün üzerinde olumsuz etkileri olabileceği gibi özellikle faydalı canlılara da zararlıdır. Nitekim başta arı ölümlerinin başlıca nedenlerine de sebebiyet verilmektedir. Arıların ölmesi demek önemli bir gıda olan balın üretimine olumsuz olabileceği gibi, yağlık ayçiçeklerinde tozlaşma noksanlıkları neticesinde verim kayıplarına da neden olunmaktadır. Bu itibar iledir ki teknik teşkilatların ve de bakanlığın bu konudaki tavsiyeleri çok önemlidir. Bu ilaçlar erken dönemlerde tamamen kontrolsüz kullanıldığı gibi gerçekten amacına ne kadar hizmet ettiği de bilinmemektedir. Bu tür ilaçların ergin süneye karşı kullanılması yönünde bir tavsiyenin olup olmadığı bilinmemektedir. Neticesinde bu tür ilaçların kontrolsüz kullanılması ile özellikle sörvey çalışmaları olumsuz etkilendiği gibi çevre ve ürün kirlenmesine de etkileri açıkça belirtilmelidir. Bu itibar iledir ki; etki süresi kısa olan ilaçlar tercih edilmelidir. Çünkü ilaçlama kararı; buğdayın gelişim devresi ile süne kesafeti ve de sünenin yaşı dikkate alınarak verilmektedir. Bu nedenledir ki etki süresi kısa olan ilaçlar tercih edilmelidir. Özellikle gerek çevreye, gerek ürün ve de gerek ise insan sağlığına en az olumsuz etki edecek insetktisit ilaçlar tercih edilmelidir” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol