Lütfü Açar, kırsal kesimde yapılan tarımda eğitimin önemine dikkat çekti

Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, dün yaptığı açıklamada, kırsal kesimde yapılan tarımda, gerek verim, gerekse kalite anlamında eğitimin konusunun önemli olduğunu bildirdi.

Lütfü Açar, kırsal kesimde yapılan tarımda eğitimin önemine dikkat çekti

Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, dün yaptığı açıklamada, kırsal kesimde yapılan tarımda, gerek verim, gerekse kalite anlamında eğitimin konusunun önemli olduğunu bildirdi.

14 Ekim 2017 Cumartesi 09:32
Lütfü Açar, kırsal kesimde yapılan tarımda eğitimin önemine dikkat çekti

HABER MERKEZİ

Lütfü Açar, 1984 yılına kadar, tarımsal yayıma pek önem verilmediğini ve "Yapılsa da olur, yapılmasa da" mantığıyla hareket edildiğini ifade ederek, 1984 yılında öncelikle bazı pilot illerde başlatılan ve ülke geneline yayılan TÜYAP projesi kapsamında KÖY –GRUBU teknisyenlik modeli ile çiftçi ile daha yakın bir ilişki kurulmasının başlatıldığını kaydetti. Kırsal kesimde, üretim anlamında eğitimin öneminin geç de olsa anlaşıldığını ve uygulama fırsatı bulunduğunu belirten Açar, "Zaman içerisinde bu projenin neticelerinin ne olduğu belli olmadan proje kaldırılmıştır. 2004 yılında, Köy Merkezli Tarımsal Üretime Destek Projesi (KÖY-MER) uygulamaya konulmuş ve de bu projede iki yıl uygulanmış. 31.12.2006 yılında kaldırılmıştır. Akabinde bakanlık, 01.01. 2007 yılında çok iddialı bir şekilde ve de KÖY-GRUP teknisyenliğine benzer 'Köy Merkezli Tarımsal Üretime Destek (TAR-GEL)' projesini uygulamaya koymuştur. Proje, iddialı bir şekilde 2007 yılında başlatılmıştır. Ancak  2016 yılında tam bir fiyasko ile kaldırılmıştır. Projenin tek olumlu tarafı çalışanlara kadro verilmesi olmuştur." dedi.

Lütfü Açar, kadrolu TARGEL personellerine ilave olarak diğer kadrolu teknik ve sağlık personellerini de dikkate alan bakanlığın, yine söylemden öte gidemeyen ve yine tarif edilmeyen, ne olduğu belli olmayan Tarım İşletmeleri Danışmanlığı (TAR-İŞL) adı ile kamunun tüm üreticilere ulaşılacağının hedeflendiğini dile getirerek, şunları söyledi: "Bakanlık sitesinden izlendiği şekli ile oturulduğu yerden günlük ziyaretler yapılıyor izlenimi ile ve ilgili bakan Faruk Çelik’in söylemlerinde  kalan hayali bir uygulamanın yapıldığı görülmüştür. Diğer taraftan modern denilebilecek ve gelişmiş ülkelerde uygulanmakta olan ve de rekabetçi bir hizmet anlayışı ile 2009 yılında uygulanma fırsatı verilen 'Sertifikalı Serbest Tarım  Danışmanlığı  Projesi' de uygulamadan kaldırılmış, proje ile 'Sertifikalı Tarım Danışmanları' ilgili sivil toplum kuruluşların asgari ücretli çalışanları durumuna getirilmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker döneminde uygulanma fırsatı bulan 'Sertifikalı Serbest Tarım Danışmanlığı', yine Mehdi Eker  döneminde uygulamalardan doğan yanlışlıklar revize edilerek uygulanmaya devam edilmiş ve de ülkemiz üreticisi nezdinde kabul görmeye başlamış idi.  Üretici nezdinde kabul görülmeye başlanılan bir dönemde özellikle rekabetçi hizmet ortamında 'Sertifikalı Serbest Tarım Danışmanlığından' rahatsız olunmuş ki, ilk bakan değişikliğinde verilen brifingler neticesinde yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Faruk Çelik, ilk demeçlerinden 'Danışmanlık Kaldırılacaktır' beyanatları verilmeye başlanıldı. Gerçek anlamda kırsal kesimin eğitim ile üretimin ne anlama geldiği bilgisinden yoksun olanların verdikleri brifing verenlerin ağzına bakıp ta  demeç verenlerinde bu anlamda bilgi yoksunu olmaları neticesinde 'Sertifikalı Serbest Tarım Danışmanlığı' ilk beyanat verildiği gibi kaldırılamamıştır. Neticesinde 'Sertifikalı Serbest Tarım Danışmanlığı', ilgili sivil toplum kuruluşlarının asgari ücretli çalışanları haline getirilmiştir. Bütün bu gelişmeler olur iken konu hakkında bilgi sahibi olduğu bilinen  şimdiki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba bu konuda bir umut olmuştu. Fakat değişen bir şey olmadı görülmüştür. Netice de kırsal kesimin üretim anlamındaki bilgiden yoksun bırakılmasına devam edilmiştir."

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol