MEHMET AYTAÇ

Cumhuriyet Halk Partisi 28. Dönem Milletvekili Aday Adayı Av. Ufuk Kanışkan, dün düzenlediği toplantıda, aday adaylığını duyurdu.

CHP Keşan İlçe Lokali’nde düzenlenen toplantıya, CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, CHP Enez İlçe Başkanı Vedat Avcu, geçmiş dönem Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek ile Keşan Belediye Meclisi’nin Millet İttifakı üyeleri, İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri, geçmiş dönem ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı. 

ÖZDİLEK: “BU NASIL BİR ADALETSİZLİKTİR?

Toplantının açılışında konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, seçim çalışmaları nedeniyle Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde ziyaret ettikleri bir evde karşılaştıklarını anlatarak; dedi. 

KANIŞKAN: “CUMHURİYET HALK PARTİSİ BENİM AİLEM” 

Daha sonra söz alan Av. Ufuk Kanışkan, siyasete başlayalı 32 yıl olmasına rağmen hala aynı heyecanda olduğunu belirterek; “Bu güzide topluluğu görünce hakikaten heyecanlanıyorum. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının tüm dünyaya barış, huzur ve kardeşlik getirmesini temenni ediyorum. Ayrıca 6 Şubat sabahı Maraş’ta, Hatay’da ve bölgenin 11 ilinde 10 binlerce canın vefatına, yaralanmasına, evsiz, işsiz, kalmasına neden olan deprem ve ardından yaşanan sel felaketinde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına, ulusumuza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu beceriksiz, kifayetsiz ve bir o kadar da öfke dolu, kibirli, kindar zihniyetin, Cumhuriyet’in yerleşik kurumlarını ne hale getirdiğini, yok ettiğini ne yazık ki bu acı tecrübelerde gördük. Keşke böyle olmasaydı” şeklinde konuştu. 

“BU AİLE BANA ÇOK DEĞERLİ VE ONURLU GÖREVLER VERDİ”

Her zaman olduğu gibi bugün de partililerle olmaktan onur duyduğunu kaydeden Kanışkan; “Bugün burada 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Genel Seçimler’de 28. Dönem Milletvekili aday adayı olduğumu açıklamak üzere huzurlarınızdayım. Cumhuriyet Halk Partisi benim ailem. Bu aile bana unutmayacağım çok değerli ve onurlu görevler verdi. 12 Eylül Darbesi’nden sonra açılan Cumhuriyet Halk Partisi kurucu yönetim kurulu üyesi oldum. Belediye Meclisi üyeliği yaptım. Yönetim kurullarında görev aldım, ilçe başkanlığı görevine geldim, kurultay delegesi oldum. Bu yolda yürürken, pek çok değerli yoldaşımla tanıştım. Kimi il ve ilçe seçimlerinde birbirimizle yarıştık. Birlikte mücadele ettik, emek verdik, hepsinden çok şey öğrendim. Bugün hem kıymetli yol arkadaşlarıma hem de bana emeği geçen tüm yoldaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız, iyi ki benim ailemsiniz” dedi.

SİYASİ VE SOSYAL YAŞAMI

Kanışkan, konuşmasının devamında siyasi ve sosyal hayatıyla ilgili bilgiler verdi. Kanışkan, şöyle devam etti: “Kendimden bahsetmek istiyorum. 1966 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokulu babamın memuriyeti nedeniyle Ordu’da tamamladım. Ardından ortaokulu ve liseyi Keşan’da bitirdim. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. 1988’de mezun oldum. Üniversite yıllarım 12 Eylül’ün ardından çok büyük bir baskı döneminde geçti. O dönemde Ankara’da Uğur Mumcu ile sohbet etme fırsatı buldum. Coşkun Üçok’u, Mümtaz Soysal’ın derslerini, Hipodorm’da da Zülfü Livaneli’yi dinledim. Avukatlık stajımı İstanbul’da yaptım. Askerliğini yedek subay olarak Sivas’ta tamamladım. 1991 yılından beri de Keşan’da serbest avukat olarak çalışıyorum. Aynı yıl Sosyal Demokrat Halkçı Parti’ye üye oldum. Gençlik kollarında çalıştım, 11 yıl kapalı kalan Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeniden kuruluşunda Keşan ilçe kurucu yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım. Gençlik kollarından sorumlu ilçe başkan yardımcılığı görevi yaptım. 1999’da partimin yaptığı ön seçimle ikinci sırada belediye Meclis üyesi adayı oldum ve belediye meclis üyesi seçildim. Belediyenin çeşitli komisyonlarında görev yaptım. 20001 yılında Keşan Cumhuriyet Halk Partisi’nde görev aldım. O Dönemde de Erdoğan başkanımın (Gümülcineli) başkanlığında başkan yardımcığı görevi aldım. Hemen hemen bütün seçim dönemlerinde seçim komitelerinde görev aldım. 2012 yılında Keşan ilçe kongresinde sizlerin, üyelerin, delegelerin teveccühleri ile ilçe başkanı seçildim. Ardından aynı yıl il kongresinde kurultay delegesi oldum. Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Kızılayı Keşan Şubesi kurucu yönetim kuruluğu üyeliği yaptım. Türk Kızılayı Keşan Şubesi’nde başkanlık yaptım. Genç İşadamları Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği ve 1 yıl da başkanlık yaptım. 3 dönem Edirne Barosu yönetim kurulunda görev aldım, 3 dönem Edirne Barosu disiplin Kurulu’nda görev aldım, 3 dönem de Edirne barosu Keşan Temsilciliği görevi aldım. Keşan Doğa Çevre ve Küldütr Derneği DOÇEK’in kurucu, Keşan Satranç ve Briç Derneği’nin kurucu üyeliğini yaptım. Keşan Sağlık Vakfı’nın, Keşan Engelliler Derneği’nin kuruluşunda hukuki destek sağladım. Keşanspor ve Anafartalarspor’da birer dönem görev aldım. Evliyim ve iki tane kız evladımız var. Bu yolda eşim ve çocuklarım beni yalnız bırakmadılar. Onları çok kereler yalnız bıraktım. Bana sabır ve anlayış gösterdiler.”

TÜM ADAY ADAYLARINI ALKIŞLATTI

Adnan Yücel’in; Saraylar, saltanatlar çöker, Kan susar bir gün, Zulüm biter, Menekşeler de açılır üstümüzde, Leylaklar da güler, Bu günlerden geriye, Bir yarına gidenler kalır, Bir de yarınlar için direnenler” dizelerini okuyarak sözlerine devam eden Kanışkan; “Milletvekilliği önemli onurlu ve bir o kadarda sorumluluk yüklü bir görev kuşkusuz. Talip olduğumuz bu görev Edirne’de ilk mecliste İsmet İNÖNÜ’nün ardından da pek çok değerli parti büyüğümün başarıyla yaptığı bir görev. Bu nedenle taşın altına elini uzatan aday adayı olan tüm arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi. Kanışkan, konuşmasının bu bölümünde CHP’den Edirne milletvekilliği için aday adaylığını açıklayan tüm adayları da alkışlattı. 

“BÖLGENİN SORUNLARINI VE ÇÖZÜMLERİNİ BİLİYORUM”

Kanışkan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ekonomik, sosyolojik sorunlar dört yanı sarmışken meselemiz kimin milletvekili olacağı değil; yarınlarımızı yeniden nasıl kuracağımız ve bu yeni kuruluşun inşâsında bizlerin harca dökeceğimiz terdir. Ben 32 yıllık siyasi ve mesleki birikimimi paylaşmak, Cumhuriyet’in 2. yüzyılında tahrip edilen Cumhuriyet değerlerini inşâ edecek mecliste emek vermek sevdasıyla görev talep ediyorum. Dinleyen, çalışan ve ulaşılabilen bir vekil olacağım. Bölgenin sorunlarını ve çözümlerini biliyorum.  Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında sorunlarımızın çözümü olacağım. Ve yine ilimizin, Devletin olanaklarından yeterince yararlanamadığını biliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bu mutlaka değişecek.  

Bugün içinde bulunduğumuz koşullar olağan dışı bir seçim yaşanacağını gösteriyor. Özellikle iktidar cephesi her zaman ki üslubunu vites büyüterek sürdürmeye kararlı gözüküyor. Kendinden olmayanı küçümseyen, hakaret etmeyi olağan hale getiren ve hatta hakaretten öte suçlayan, siyasetin bilinen tüm yöntemleri dışında ki yöntemleri benimseyen uygulayan bir üsluptalar. Bu üslup şüphesiz ki tükenmişliğin bir göstergesidir. Ülkemiz önemli bir dönemeçte, İçinde bulunduğumuz durumu anlatmamım gereksizliğinin farkındayım. Her birimiz zaten yaşıyoruz.” 

15 MAYIS’TA KARANLIĞI AYDINLATAN BİR SABAHA MERHABA DİYECEĞİZ”

Ekonominin, eğitimin, sağlığın, adaletin ne durumda olduğunu yaşadıklarını söyleyen Kanışkan, şöyle konuştu: “İşte bu önemli dönüm noktasında, her birimize düşen bu seçimde amasız, mazeretsiz, bahanesiz çalışmaktır. Cumhuriyet’in var olması için, gelecek nesiller için, doğa için, Saros için, inançlarımız için; öfkenin, ayrışmanın, kadına, çocuğa istismarın şiddetin sona ermesi ve bu ucube yönetim şeklinin sona ermesi için herkesin çabası çok önemli. Gençlerimizin, kadınlarımızın çabası çok önemli. Bu çabalar sonunda 15 Mayıs’ta karanlığı aydınlatan bir sabaha merhaba diyeceğiz. Bunun yalnızca bir seçim olmadığı; bir anlayış değişimi, bir devrimin başlangıcı olduğuna yürekten inanıyorum.” 

“KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN 13. CUMHURBAŞKANI OLACAĞINA İNANIYORUM”

Kanışkan, sözlerinin sonunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 13. Cumhurbaşkanı olacağına inandığını vurgulayarak; “İnandığın bir şey daha var. Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olacağı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında, Cumhuriyetimizin tüm kurum ve değerleri yeniden ihya edileceğiz,  ayağa kalkacağız ve Halkın iktidarı kurulacağız. Kurtuluş Savaşı sonrasında; genç Cumhuriyet’i kuranlara ve geleceğimiz, umudumuz olan evlatlarımıza sözümüz, yaşanılabilir bir ülkenin inşâsı adına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışında yılmadan çalışmaktır. 15 Mayıs 2023 ve sonrası Cumhuriyet’i yeniden inşâ etme zamanı. Ancak şimdi birlik ve çalışma zamanı. Hep beraber başaracağız. Başaracağız, başaracağız. Hep beraber kazanacağız. Sizlere söz baharlar gelecek” dedi.