AK Parti Edirne İl Başkanı Müjdat Kahve, geçen hafta Keşan’da düzenlenen toplantı öncesinde yaptığı açıklamada; partisinin kırmızı çizgilerini ve adaylarda arayacağı özellikleri anlatırken, “dürüstlük, çalışkanlık ve ahlaki zaafı olmaması” şartlarını koşmuş.

Kahve’nin; her parti, hatta her kişi ve kuruluş için geçerli olan, “dürüstlük, çalışkanlık ve ahlaki zaafı olmaması” gibi özellikleri, sanki çok farklı özellikler gibi dile getirmesi bana normal gelmedi. Özellikle de “ahlaki zaaf” konusu dikkatimi çekti.

Bugün hangi parti yöneticisine sorsanız, adaylarında bu özellikleri arayacaklarını söyler.

Veya hangi işverene sorsanız, bu özelliklerde personel aradığını söyler.

Peki Kahve’nin, böyle bir açıklamayı, çok ekstra bir şeymiş gibi, AK Parti’nin kırmızı çizgisi olarak ortaya koymasını nasıl okumak, nasıl şerh etmek gerek?

Kahve’nin, bu kadar olağan ve bırakın her adayı, her insanda olması gereken özellikleri, çok dikkat çekici şeyler gibi sunmasının altında ne var?

Kahve, bu özellikleri, olası bazı aday adaylarına aba altından sopa göstermek için mi hatırlattı?

Kahve’nin bu açıklamayı yapmasında, 13 Eylül tarihli yazımda da dile getirdiğim ve AK Parti Keşan İlçe Teşkilatı’nın görmezden geldiği, bir facebook sayfasında yer alan iddiaların etkisi var mıdır?

Kahve, daha önce yaşanan bazı olayları veya sızmaları dikkate alarak, daha işin başında tedbirli mi davranmak istemiştir?

Tabii bu soruların cevaplarını bilmemiz mümkün değil.

Ama tahminim odur ki; bu “ahlaki zaaf” konusu AK Parti’de ciddi manada gündemdedir ve İl Başkanı bile bunu açıkça telaffuz etmek ihtiyacı duymuştur.

Müjdat Kahve’nin çizdiği kırmızı çizgilerin ne kadar geçerli olduğunu, listeler açıklandığında daha net görebileceğiz.

Sevgiyle kalın…