AK Parti Keşan Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Mercan, yola çıktığı ilk günden beri aralıksız çalışıyor.

“AK Parti İlçe Yönetimi Mustafa Helvacıoğlu’nu destekliyor.” dendi; O çalıştı…

“Anketlerde Mustafa Helvacıoğlu önde çıkıyor.” dendi; O çalıştı…

“Bakan’ın gönlü Mercan’dan yana ama kamuoyunda Helvacıoğlu önde.” dendi; O çalıştı…

“Bu iş Mustafa Mercan’a mı kalmış…” dendi; O çalıştı.

Son olarak, AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve, “Bugüne kadar aday adayı diye ortaya çıkanlar boşa çıktı. Bizde henüz başvuru süresi başlamadı. Biz seçeceğimiz adayı biliriz…” mealinde bir şeyler söyledi; muhtemelen Mustafa Mercan yine çalışmaya devam edecek. 

Mustafa Mercan, İlk günden beri, siyasetin nasıl yapılacağını gösteriyor. Öncelikle de kafasını kuma gömen AK Parti yöneticilerine gösteriyor. Ama onların AK Parti’nin siyaset yapması veya yerel dinamiklerle etkin olması gibi bir dertleri bulunmadığı için, “Nasıl olsa genelde rakipsiz partiyiz. Yerelde zahmete gerek yok.” mantığı ile davranıyorlar. Onlar, kaderlerini Mustafa Helvacıoğlu’nun iki dudağı arasına bağlamışlar. Allah yardımcıları olsun ve hiçbir partiyi bu duruma düşürmesin.

Uyanıklığı, iş bitiriciliği ve dar alanda kısa paslaşmalardaki mahareti ile tanınan Mustafa Helvacıoğlu ise gelen tüm eleştirilere rağmen, hem KTSO başkanlığını sürdürüyor, hem de AK Parti adaylığı kapısını açık tutuyor. (Burada “adaylığı” ifadesini bilerek kullandım. Çünkü Helvacıoğlu kendi konuşmalarında bunu vurguluyor. “Ben aday adayı olmam. Direkt aday olurum” diyor. Nasıl olacaksa artık…)

Mustafa Helvacıoğlu’nun durumu, avını yakalamak için pusuya yatan avcıya benziyor. Avın kucağına düşeceği günü sabırla bekliyor. Haksız da sayılmaz hani… Bugüne kadar, pusuya yatıp beklediği tüm avları istediği gibi yakaladı. Kimse de kendisine engel olamadı. Bakalım adaylık konusunda sonuç ne olacak?

Bu yazı, Mustafa Mercan’a destek yazısı olarak algılanabilir. Bundan rahatsızlık duymam. AK Parti’ye oy vermeyeceğini yaklaşık iki yıldan beri açıkça söyleyen biri olarak, siyaseti düzgün yaptığı için Mustafa Mercan’ı destekliyorum.

Ama son tahlilde meramım; Mustafa Mercan’ın şahsında, siyaseti, olması gerektiği gibi yapan ve yapacak olan tüm aday adaylarına destek vermektir.

Zira siyaset; kapalı kapılar arkasında ve Masonik yapılanmalar içinde yapılmak yerine, siyasi arenada ve kamuoyunun önünde dürüstçe yapılırsa hepimiz için iyi olacak.

Sevgiyle kalın…