Erdoğan Demir

Tarih 6 Şubat 7.7 Merkez Üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde hissedilen bir deprem meydana geldi. 9 saat ardından 7.6 şiddetinde bir deprem ve binlerce artçı depremler meydana geldi.

Bu büyük deprem felaketinde şu ana kadar açıklanan 47 bine yakın canımızı yitirdik.100 binden fazla yaralımız var.

Enkaz altında kalıp çıkarılamayanların sayısı ise tabi ki belli değil maalesef.

Buradan hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli aileleri ve yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum

Bu depremin ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu Keşan’da olası bir depremi konuşmak ve Keşan’ın depreme hazır olup olmadığını öğrenmek için 11 Şubat 2023 Cumartesi günü Medya Keşan Gazetesi’ne davet ettik ve Mehmet Aytaç arkadaşımızla birlikte röportaj gerçekleştirdik ve Mustafa Helvacıoğlu’na kamuoyunun merak ettiği soruları sorduk ve kendisi de bunları açık yüreklilik ve samimiyetle cevaplandırdı.

Bu röportajın detaylarını da 13 Şubat tarihli Medya Keşan Gazetesi’nde yayınladık

Helvacıoğlu bu röportajında acı bir itirafla ve siyasi bir kaygı korkusu yaşamayarak 7 ve üzeri bir depremde Keşan’ın %50’sinin yıkılacağını kamuoyuna açıkladı.

Helvacıoğlu’nun bu açıklamasının üzerinden bir hafta sonra 21 Şubat 2023 Salı günü gazetemizde; Keşan’da yıllardan bu yana kötü durumu nedeniyle konuşulan ve neredeyse yıkılacak duruma gelen Ali Paşa Çarşısı için 21 Mayıs 2015 tarihinde 2.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından bir karar verildiğini ve bu kararda binanın ivedi olarak boşaltılması gerektiğinin belirtildiğini ve bu kararın 22 Mayıs 2015 ve 11 Eylül 2019 tarihlerinde Keşan Belediyesi’ne ve Keşan Kaymakamlığı’na gönderildiğini belgeleri ile ortaya koyduk.

Bu haberimizin üzerinden iki gün geçmesine rağmen Keşan Belediye Başkanlığı’ndan ses seda ve herhangi bir açıklama gelmezken, Ali Paşa Çarşısı esnafından aldığımız telefonlarla bu yıkım kararı olan bina için Keşan Belediyesi’nin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı almaları konusunda kendilerine belediyenin baskı uyguladıklarını ve ruhsatlarını almalarını istediklerini öğrendik.

Yani yıkım kararı olan bir bina için belediye esnafı ruhsat almaya zorluyordu.

23 Şubat tarihli Medya Keşan Gazetesi’nde de bu konuyla ilgili “Cevap Yok, Ruhsat Var” başlıklı haberimizle konuyu bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunduk.

Yaptığımız haberlerle ilgili ne Keşan Kaymakamlığı, ne Keşan Belediyesi ne de Edirne Valiliği’nden bugüne kadar çıt yok.

Yetkililer bu haberlerimizi ne duydu ne gördü herhalde.

Bu gelişmelerin ardından yine 24 Şubat tarihinde yerel basın organlarında çıkan bir haberde de AFAD tarafından 2019 yılında hazırlanan İl Afet Risk Azaltma Planı Senaryosuna göre yaşanacak bir depremde Keşan’da 311 binanın yıkılacağı kamuoyu ile paylaşıldı. 

Buradan şunu da soruyorum, AFAD 311 binanın yıkılacağını belirtiyor, peki bu yıkılacak binalar belli mi ve bu binalar Keşan Belediyesi’ne bildirildi mi?

Bildirilmediyse neden bildirilmedi, bildirildiyse Keşan Belediye bu binaların yıkımı konusunda bir adım atmış mıdır?

Bunlarda cevapları beklenen sorulardır.

1 Mart 2023 tarihli gazetemizde ve yerel basında yayınlanan bir haberde de SGK ve esnaf odalarının olduğu binanın sağlamlığı konusunda vatandaşların tedirginliğinden bahseden ve yayınlanan fotoğraflarda binanın bazı noktalarındaki çatlaklar açıkça ortaya konuldu.

Bu kadar yaşanan gelişmeye rağmen, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun sessizliklerini bozmaması ve bu konularda herhangi bir açıklama yapmaması da dikkatleri çekiyor.

Bunun dışında Keşan’daki siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin de maalesef ki bu konuya duyarsız kaldıklarını gözlemliyoruz.

Bu bahsedilen noktalarda yarın bir deprem anında insanların hayatını kaybetmesi halinde acaba bu sorumluluğu kim taşıyacak? Ben bunu merak ediyorum.

Bu konuda  gerek mahkeme kararını uygulatmayan Kaymakamlık mı? yoksa bu karar kendisine tebliğ edilmesine rağmen kararı uygulamayan Keşan Belediye Başkanlığı’mı sorumlu olacaktır.

Gerçi canlar gittikten sonra kimin sorumlu olup olmadığının ne önemi var?

Ben iş işten geçmeden buradan bir kez daha Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na bir çağrıda bulunuyor ve bu bahsedilen konularla ilgili gerekli açıklamayı yapmalarını ve gereken kararları uygulamaya davet ediyorum.