ERDOĞAN DEMİR

Evet sevgili okurlarım Türkiye artık resmen bir seçim sürecine girdi. 10 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıkladığı kararla seçimlerin 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılması kesinlik kazandı.

Partilerde milletvekilliği aday adaylığı süreci zaten devam ediyordu.

Ama bugüne kadar partilere baktığımızda Edirne için bunu söyleyebiliriz. Köyleri mahalleleri gezen bir çok milletvekili aday adayının henüz bir basın toplantısı yaparak aday adaylıklarını açıkladıklarını görmedik.

Yani kim hangi partiden aday vatandaş bunu net olarak bilmiyor veya aday adaylıklarını açıklayanların dışında bu aday adayları bilinmiyor.

Herhalde aday adayları da bu seçim kararının alınmasını bekliyordu. Bundan sonra kimin milletvekili aday adayı olacağını herhalde yapılacak açıklamalarla daha net olarak göreceğiz.

Ben bir de buradan yaklaşık 1.5 yıldır bir arada adı 6’lı masa olan ve yaşanan Meral Akşener krizinden sonra tekrar varılan anlaşmanın ardından devam eden 6 partiden oluşan birlikteliğin adının Millet İttifakı olarak anılmasına karar verildi. 

Yani bir anlamda CHP ve İYİ Parti ile anılan Millet İttifakı’na bundan sonra Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi de katılmış oldu.

Edirne merkez Keşan ve diğer ilçelere baktığımızda dikkatleri çeken konulardan bir tanesi de bugüne kadar vatandaşın karşısına beraber çıkmayan ve bu ittifakı oluşturan partilerin il ve ilçe başkanlarının kamuoyunun karşısına ne zaman birlikte el ele kol kola çıkacakları ve birlik mesajı verecekleri konusudur.

Yaklaşık 1.5 yıldan bu yana süren 6’lı masa görüşmelerinde bugüne kadar bence milletin de beklediği bu birliktelik tablosunu bu il ve ilçe başkanları hep birlikte göstermelidir.

Ben buradan CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Gökhan Yılmaz, Saadet Partisi Keşan İlçe Başkanı Ahmet Köseler, Demokrat Parti İlçe Keşan Başkanı Şaban Balkanlı, Gelecek Partisi Keşan İlçe Başkanı Aydoğan Ersöz ve DEVA Partisi Keşan İlçe Başkanı Kerem Harmanlı’yı  bu birlikteliği göstererek,  birlik beraberlik içerisinde Keşan halkının karşısına çıkarak mesajlarını vermeye ve bundan sonra da seçim sürecinde birlikteliklerinin devam edeceğini açıklamaya davet ediyorum.

Tabi bu sadece Keşan’da değil Edirne İl Merkezi ve diğer ilçelerde de mutlaka gerçekleşmesi gereken bir konudur.

Eğer bu partiler bir ittifak olarak  seçime girecekse halka bu mesajı vermeleri gerekir.

Bence bu halkın da beklentisi olan bir hareketti.

Bugüne kadar bu konuda bu mesajın verilmemiş olması da bana göre büyük bir yanlıştır.