Önkal Kılavuz

Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde ilk defa TBMM’ne türbanla ve Amerikan vatandaşı olan Refah Partisi’nden milletvekili seçilen Merve Kavakçı’yı tanımış oldu. Sonrasında Meclis’te büyük tartışmalara neden olan Kavakçı’ya rahmetli Ecevit şöyle demişti: “Meclis, türbanla gelip devlete meydan okunacak bir yer değildir. Arkadaşlar buna lütfen haddini bildiriniz.”

Yanında oturan RP Milletvekili Nazlı Ilıcak onu koruma altına alırken, arkadaşları sakin olmaya davet etmişti. Nazlı Ilıcak, kendisinin cezaevine düşeceğini hiç hesaba katmamıştı.

Nereden nereye… Yıllar sonra AKP iktidarı tarafından Merve Kavakçı’ya itibarı iade edilerek Büyükelçi olarak ödüllendirildi. Kardeşi Ravza Kavakçı da AKP milletvekili seçilmişti. Kardeş Kavakçı, eğitiminin Amerika’da görmüş, bütün masrafları İBB tarafından karşılandığı açığa çıkınca inkar yoluna gitmeyip, “öderim” diyerek açıkça beyanda bulunmuştu. Büyükşehir Belediye Başkanlığı konuyu yargıya taşıdığını açıklamıştı.

O gün tartışılan türban, halen Meclis’te tartışılıyor. Oysa konuşulması gereken gerçek gündem geçim olmalıdır. Partiler seçim hesabı yaparken bakalım geçim hesabı yapanlar sandıkta nasıl cevap verecekler. Rahmetli Demirel’in söylemiyle; “İktidarları mutfak yıkar”…