HABER MERKEZİ

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de devam eden 2023 bütçe görüşmelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e “Vatandaşlarımıza işe başladıkları tarihte hangi şartlar geçerliyse o şartlarda emeklilik hakkı verin, bu işi daha fazla uzatmayın” çağrısını yaptı.

Vatandaşların yıllarca oyalandığını söyleyen Gaytancıoğlu, bugün EYT düzenlemesinde eksik bırakılan bir konu olursa ilk seçimde gelecek Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında hak kaybını önleyecek yeni düzenleme yapacaklarını belirtti.

Okan Gaytancıoğlu, konuşmasında şunları söyledi: “EYT'li vatandaşlarımız yıllarca mağdur edildi. Seçim korkusuyla bir düzenleme yapacağınızı açıkladınız; başka başka sesler çıkararak insanların kafasını karıştırmayın. Vatandaşlarımıza işe başladıkları tarihte hangi şartlar geçerliyse o şartlarda emeklilik hakkı verin, bu işi daha fazla uzatmayın. Eksik ve yanlış yaptığınız her işi iktidarımızda en geç altı ay sonra düzelteceğiz.”

Konuşmasında pandemi döneminde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan ve bu nedenle primleri eksik yatırılan çalışanların durumunu da değinen Gaytancıoğlu, “Diğer yandan, özellikle pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği uygulaması yapıldı, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan vatandaşlarımızın primleri eksik yatırıldı. Bu vatandaşlarımızdan prim gün sayısını tamamlayamayanlar var. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış vatandaşlarımızın eksik primlerini tamamlama için bir çalışma yapacak mısınız? İntibak yasasıyla ilgili bir çalışmanız var mı?” dedi.

Gaytancıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında da Bakandan Edirne’deki tarihi eserlerin korunması ve restorasyonu için gerekli bütçenin ayrılmasını istedi.