TALAT ŞALK

Fethi Aytaç’ı Ankara’da tanıdım. Emekli olmamıştım. Odamda çalışıyordum. Beni ziyarete gelmişti. Kendisini emekli Tekirdağ valisi olarak tanıttı. Çok efendi mütevazi bir insandı. Kendisini tanıttıktan sonra yaptığı işlerle ilgili tek kelime etmedi. Fethi Bey’i o gün sevmiştim.

Sonra Fethi Bey’in Edirneliler Derneği toplantılarında da gördüm. Edirneliler Derneğinin bir odası Tekirdağlılar Derneğine verilmişti. Bu sebeple Edirneliler Derneği toplantılarında Tekirdağlılar Derneğinden arkadaşlar da bulunurdu. Bu toplantılarda Edirneliler Derneğindeki arkadaşların da Tekirdağlılar Derneğindeki arkadaşların da Fethi Bey’i çok sevdiklerini ve saygı gösterdiklerini gördüm.

Bu toplantılarda da Fethi Bey, tanıştığımız gün gördüğün aynı Fethi Bey’di. Mütevazi az ve düzgün konuşan derneğin o günkü işleri ile ilgili görüşlerini anlatan, artan zamanda da dostları ile sohbet eden Fethi Bey’di.

Fethi Bey’le Edirneliler Derneği toplantılarında bir araya gelirdik. Sonra pandemi sebebiyle Edirneliler Derneği toplantıları yapılamaz oldu. Bu arada Fethi Bey’in hastalandığını ve evine kapandığını duydum. Arkadaşlar ziyaretine gitmişler. Ben gidemedim. Haberim olsaydı giderdim. Hastalandığında onu ziyaret edemediğim için üzgünüm. Gerçekten eşine az rastlanır bir insandı.

Tekirdağ Valisi olduğu tarihlerde Keşan’da Metin Çırpan belediye başkanıdır. Şimdi Fethi Bey’le ilgili anlatacaklarımı Keşan’da duydum. Keşan Belediye Başkanı rahmetli Metin Çırpan’ın Fethi Bey’le nasıl tanıştıklarını bilmiyorum. Fakat Fethi Bey Metin Çırpan Bey’i sıklıkla ziyaret edermiş.

Şimdi rahmetli olan her iki şahsı da tanıyorum. Fethi Bey değer vermediği bir şahsı ziyaret etmez. Metin Çırpan Bey’de değersiz gördüğü bir şahsa değerinden fazla itibar etmez.

Metin Çırpan Bey her gelişinde Fethi Bey’i zabıta memurlarıyla Keşan dışında karşılar Fethi Bey belediye zabıtaları eşliğinde belediyeye gelirmiş.

Fethi Bey’in sık sık CHP’li bir belediye başkanını ziyaret etmesi birilerini rahatsız eder. Rahatsız olan kişi aynı zamanda görevi sebebiyle Milli Güvenlik Kurulu’nun da üyesidir. O günlerde Süleyman Demirel Başbakan’dır. Her ay yapılan MGK toplantılarına başkanlık etmektedir.

Fethi Bey’in CHP’li belediye başkanını sık sık ziyaret etmesinden rahatsız olan kişi ilk MGK toplantısında konuyu gündeme getirir. Fethi Bey’in görevden alınmasını ister. Demirel sessiz kalır konuşmaz. Fakat Fethi Bey yerinde kalır. Fethi Bey’in Tekirdağ Valiliği’nden alınmasını isteyen üye ısrarlıdır. Bir sonraki MGK toplantısında da aynı üye yine Fethi Bey’in Tekirdağ Valiliği’nden alınmasını ister.

Sonunda Demirel sessizliğini bozar biraz da sinirlenmiştir. “Sayın üye ben o valiyi tanıyorum Türkiye’nin en iyi valilerindendir. İşini bilir hiç merak etme der.” Fethi Bey Tekirdağ Valisi olarak göreve devam eder.

Süleyman Demirel, Fethi Bey ve Keşan Belediye Başkanı Metin Çırpan Bey Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Allah üçüne de rahmet eylesin.