ERDOĞAN DEMİR

Hayır çeşmelerinden ne haber Sayın Başkan?

30 Ağustos’ta fener alayı neden yapılmadı?

Keşan’a bağımsız belediye başkan adayı mı geliyor?

ERDOĞAN DEMİR

Gazetemizin 19 Ağustos tarihli gazetesinde yayınlanan “Vatandaş Soruyor: Hayır çeşmelerinden elde edilen gelirden kaç öğrenciye ne kadar burs verildi?” başlıklı haberimiz ile ilgili bugüne kadar Keşan Belediyesi’nden elde edilen gelir ve kaç öğrenciye burs verildiği ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bu haberimiz üzerine Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 22 Ağustos tarihinde Su Parkı’nda basın toplantısı düzenledi.

Bu toplantıda sayın başkanın haberimize atfen bir açıklama yapacağını düşündük.

Ama basın toplantısında konuşan Helvacıoğlu, 12 hayır çeşmesinden elde edilecek gelirle 200 öğrenciye aylık 750 ila 1000 lira arasında burs verilmesi planlandığından bahsederken, daha önce Medya Keşan Gazetesi’nde yer alan haberimizin cevabını vermedi.

Ben de bu toplantıda sayın başkana yine “Sayın başkan Hayır Çeşmelerinden bugüne kadar ne kadar gelir elde edildi?” diye sordum.

Sayın başkan Helvacıoğlu, bu sorum üzerine “Buradan toplanan rakam KİSEV’e gidiyor. Bu rakamı KİSEV’den çıkararız. Onu sizlerle paylaşırız. Sorun yok, şunu kimse düşünmesin, Allah'ına vicdanına bırakıyorum herkesin böyle bir şey olur mu? Buradan alacaksın, amacının dışında kullanacaksın. Olur mu böyle bir şey” şeklinde cevapladı.

O gün bugün geldi geçti ama bugüne kadar yine çıt yok, hayır çeşmelerinde elde edilen gelirle ilgili.

29 Ağustos tarihinde Keşan Atatürk Spor Salonu’nda yine gazetemizde yer alan statla ilgili bir haberimiz üzerine basın toplantısı yapan Sayın Başkan Helvacıoğlu’na basın toplantısının ardından bir kez daha hayır çeşmelerinden elde edilen geliri ve burs verilen öğrenci sayısını sordum.

Sayın başkan Helvacıoğlu, o gün de  “Bunu KİSEV’den öğrenip en kısa sürede ileteceğiz” şeklinde cevaplandırdı.

O günden bugüne yine basına bu soru ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Ben şimdi bir kez daha sayın başkana bu sorumu tekrar ediyorum ve bu suyu kullanan Keşanlılar adına da en kısa sürede cevabını bekliyorum.

Hayır çeşmelerinden bugüne kadar ne kadar gelir elde edildi ve kaç öğrenciye burs olarak verildi? Çünkü çeşmelerin hizmete girdiği günden bu yana toplanan gelir ve kaç öğrenciye burs verildiği maalesef bugüne kadar kamuoyu ile paylaşılmadı.

Sadece Su Parkı’nda yapılan basın toplantısında sayın başkan Helvacıoğlu bundan sonra bu çeşmelerden elde edilen gelirle 200 öğrenciye burs vermeyi hedefledikleri açıkladı.

Sayın başkan tabi zaman uzun olunca herhalde hayır çeşmelerinden elde edilen geliri öğrenmek zor oluyor, bence bundan sonra Keşan Belediyesi her ay düzenli olarak belgeleri ile elde edilen geliri ve burs verilen öğrenci sayısını bildirirse hesabı yapmak bu kadar zor olmaz.

30 AĞUSTOS’TA FENER ALAYI YOK, SÜNNET ŞÖLENİNDE KORTEJ VAR

Yine 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın gündüz bölümündeki programın dışında Erikli ve Yayla’da STK’lar kortej ile bayram coşkusunu yaşarlarken, aynı akşam Keşan’da çıt yoktu.

6 Eylül’de Sünnet Şöleni’nde kortej yürüyüşü yapıldı. Bu yapılmasın demiyorum, ama acaba 30 Ağustos’ta bu etkinlik Keşan Belediyesi tarafından atlandı mı da bir fener alayı ve kortej yürüyüşü gerçekleşmedi. Ayrıca dün düzenlenen Motorsiklet Festivali'nde de halkı selamlama ve şehir turu yapılacağı açıklandı. Sünnet şöleninde kortej var, motorsiklet festivalinde şehir turu var ama 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda türlü bahanelerle Fener Alayı yok. 

Bu sorunun cevabını da bence kamuoyu da merakla bekliyor.

BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MI ÇIKIYOR?

2024 Mart ayında gerçekleşecek yerel yönetim seçimleri öncesi Keşanlı bir işadamının da bağımsız olarak Keşan Belediye Başkanlığı’na aday olacağı da bugünlerde siyasi kulislerde dolaşıyor.

Bu işadamının yakın bir süreç içerisinde de adaylığını kamuoyu ile paylaşacağı da yine iddia ediliyor.