HABER: ERDOĞAN DEMİR

FOTO: BÜLENT SAYLAM 

CHP’de 14 Mayıs’ta yapılacak milletvekilliği genel seçimleri öncesi CHP Keşan İlçe Başkanlığı aday adayı tanıtım toplantıları devam ediyor.

Geçtiğimiz Cumartesi günü saat 13.00’te gerçekleşen toplantıda 28. Dönem Edirne Milletvekili aday adayı Nilüfer Erk Oğuz da partilileri ile buluştu ve aday adaylığını açıkladı.

Toplantıya CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, Esetçe CHP Belde Başkanı Hüseyin Tunç, Yenikarpuzlu CHP Belde Başkanı Ali Tuncay 3 dönem Keşan Belediye Başkanlığı yapan Mehmet Özcan, DEVA Partisi Keşan İlçe Başkanı ve ATA Tohum Derneği Başkanı Kerem Harmanlı, Yönetim Kurulu üyeleri, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri ile  partililer katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan, CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, tüm katılanlara hoş geldiniz dedikten sonra, şunları söyledi: “Her gün bu şekİlde coşkuyu görmek bizleri umutlandırıyor. Gerçekten heyecanlanmayacağım diyorum ama sizleri görünce heyecanlanıyorum. 50 binin üstünde vatandaşımızı kaybettik, bugün de yönetim kurulu üyemiz Rıdvan Küçük’ün dedesini kaybettik. Hepsinin başı sağ olsun, Allah rahmet eylesin. Hayat çok hızlı akıyor, ölümler geliyor. Arkasından insanların güzel konuşulması çok önemli. Bizler için de Cumhuriyet tarihinin en önemli günlerini yaşıyoruz. Hepimiz iyi anılmak istiyoruz. Cumhuriyet döneminin en kötü hükümetini bu ülkeden gönderen Cumhuriyet Halk Partililer olarak anılmak istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz, bunun için uğraşıyoruz, bunun için didiniyoruz. Tüm aday adayı arkadaşlara bu sebeple tekrar teşekkür ediyorum. Tüm kurumlar tahrip edildi, Milli, Eğitim, Sağlık, Tarım, Hayvancılık, sayabiliriz. Köylere gittiğimizde bunun etkisini ve tepkisini görüyoruz. Gerçekten çok üzücü, söyleyecek kelime bulamıyorum. Ama en büyük yarayı alan kurumlardan bir tanesi de hukuk arkadaşlar. Hak, hukuk, adalet yok edilirse diğer hiçbir sistem düzgün çalışmaz.Dolayısıyla ilk tamir etmemiz gereken ilk onarmamız gereken kurum, hukuk kurumudur, adalet kurumudur. Cumhuriyet Halk partisi iktidarında da ilk dokunuşlar bu kuruma yapılacaktır. Herkes eşit ve adil bir şekilde yargılanacak veya gerektiği şekilde muamele görecektir. Dolayısıyla da bu yola çıkan değerli kardeşim Avukat Nilüfer Erk Oğuz’a bu yolda başarılar diliyorum. Kendisini konuşmasını yapmak üzere davet ediyorum.”

Özdilek’ten sonra söz alan Nilüfer Erk Oğuz da önce tüm katılanlara teşekkür ederek konuşmasında şu konulara değindi.

HEPİNİZE DESTEK VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Sayın ilçe başkanım, Sayın Belde Başkanlarım, Sayın örgüt yöneticilerim, Sayın Belediye Başkanlarım, Sayın Kadın Kollarım ve Gençlik Kollarım, Sayın İl Genel  Meclisi Üyelerim, Sayın Belediye Meclis Üyelerim, Sayın muhtarlarım, Meslek odalarının sayın başkanları ve değerli temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının sayın başkanları ve değerli temsilcileri, Çok değerli Cumhuriyet Halk Partililer, Basınımızın güzide temsilcileri, Saygıdeğer Konuklar, Hanımefendiler, Beyefendiler, Hepinizi Saygı ile Selamlıyorum Hoş geldiniz.

14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde  Milletvekilliği Aday Adaylığımı açıkladığım bugünde yanımda olduğunuz ve destek verdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERE BAŞSAĞLIĞI DİLERİM

Sözlerime başlamadan önce, 06 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketinde yaşamın yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.Allah bir daha böyle bir felaketi Ülkemize ve Milletimize göstermesin.

RAMAZAN AYIMIZ MÜBAREK OLSUN

Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde; Ramazan ayının ülkemize, İslam alemine ve tüm insanlığa huzur, barış ve refah getirmesini diliyorum.Ramazan ayımız mübarek olsun.

Kıymetli Partililerim;

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI ARKADAŞLARIMI SEVGİ VE SAYGI İLE SELAMLIYORUM

Her birimiz demokrasiye inanan yüreği vatan sevgisi ile dolu aydın bireyleriz. Bizler, Siyaset yapmayı Vatandaşlık görevi, bir vatan hizmeti olarak görürüz. Kaldı ki; Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapmak herkesin harcı değildir.Mangal gibi yürek ister. Bizler hepimiz mangal yürekli cesur insanlarız.

Bu vesile ile tüm milletvekili aday adayı olan arkadaşlarımı sevgi ve saygı ile kucaklıyor, başarılar diliyorum.

ÖNEMLİ OLAN KİMİN VEKİL SEÇİLECEĞİ DEĞİL GENEL BAŞKANIMIZ KILIÇDAROĞLU’NUN 13. CUMHURBAŞKANI SEÇİLMESİDİR

Asıl amacımız kimin milletvekili olacağı değil; Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu‘nun 13.Cumhurbaşkanımız olarak seçilmesi ve Millet İttifakının İktidarıdır.

NİLÜFER ERK OĞUZ KİMDİR?

Size Kendimi Kısaca Anlatmak İsterim; 1 Kasım 1975 yılında doğdum. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Yeditepe Üniversitesi’nde “Özel Hukuk” dalında “Yüksek Lisans” derecesi aldım. Edirne Barosuna kayıtlı olarak Keşan’da yaklaşık 25 yıldır serbest “avukatlık” yapmaktayım.

Aynı zamanda 3 yıldır “arabulucu”olarak da faaliyet göstermekteyim. Birçok kamu kurumunun, bankanın, özel firmaların sözleşmeli avukatlığını ve hukuki danışmanlığını yapmaktayım. 2004-2009 yılları arasında Keşan Belediyesi’nin sözleşmeli avukatlığını ve hukuk danışmanlığını yürüttüm.

2009 yılında aktif siyasete başladım. “2009 ve 2014” “Yerel Seçimlerinde” Keşan Belediyesi “Meclis Üyesi” olarak seçildim. Keşan Belediyesi’nde, “Encümen üyesi, Katip üye, Bayındırlık ve İmar Komisyonu ile Denetim Komisyonu üyesi olarak görev yaptım.Bu süreçte GÜNEKAB meclis üyesi, encümen üyesi ve katip üye olarak ayrıca görev yaptım. 2018 yılında 27. Dönem Milletvekilliği aday adaylığı için Belediye Meclis Üyeliği görevimden istifa ettim. Milletvekili adayı olarak gösterilmeme rağmen Partime küsmedim, darılmadım, kırılmadım, mücadeleyi bırakmadım.Edirne Milletvekili adaylarımız ile birlikte omuz omuza sahada çalıştım. 2003 yılından bu yana “kadın hakları, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı, uyuşturucu ile mücadele, çevrenin korunması” konularında aktif olarak farkındalık yaratma çalışmalarında bulundum. Bu konularda birçok panele konuşmacı ve moderatör olarak katıldım.

Kurucu üyesi olduğum 29 Ekim Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği, Ata Tohum Derneği, Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği nin aktif üyesiyim.

Avukat Gökmen Oğuz ile evli olup bir kız çocuğu annesiyim. Bu vesile ile; bu zorlu yolda desteğini esirgemeyen değerli eşime ve sevgili kızıma, aileme ve dostlarıma, siz kıymetli partililerime canı gönülden şükranlarımı sunuyorum.

HER ŞEYİMİZİ ATATÜRK’E BORÇLUYUZ

Değerli Partililerim, Ben her şeyimi Cumhuriyete borçluyum.Mustafa Kemal Atatürk Türk kadınını yücelterek ve yükselterek cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet aynı zamanda bir kadın devrimidir.

Bu gün buradaysam, meslek sahibi, kendi ayakları üzerinde durabilen, eşit ve özgür bir bireysem, seçiyor ve seçiliyorsam, bunları Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve Cumhuriyete borçluyum. Bu ülkenin Kadınları; hepimiz, Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve Cumhuriyete borçluyuz. Bu borcu ödemenin yolu da vatan için millet için çalışmak ve hizmet etmektir.

PARTİMDEN 1965 SEÇİMLERİNDEN BUGÜNE SEÇİLEN KADIN MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTİYORUM

1965 Genel Seçimlerinde Türkan Seçkin hanımefendinin Milletvekilliğinden sonra Partimizin Edirne’den bir kadın milletvekili olmamıştır. Bu hem Edirne’miz hem de partimiz için büyük kayıptır. Edirne‘de siyasete kadın eli değmelidir.

EDİRNE’NİN SORUNLARINA VAKIFIM

Ben inanıyorum ki 58 yıl sonra BU SEFER OLACAK. Yaklaşık 25 yıllık meslek hayatım ve 15 yıllık aktif siyasi hayatımda edindiğim tecrübe ile Edirne’nin ve bölgemizin sorunlarına ve bu sorunların çözümüne vakıfım. Edirne’miz; tarım, turizm ve tarih kentidir. Türkiye’nin en verimli topraklarına sahiptir. Nehirler kentidir. Serhat şehridir. Sultanların şehridir, şehirlerin sultanıdır. Türkiye’nin pirinç üretiminin yarıdan fazlası Edirne’mizde üretilmektedir. Ayçiceği, buğday üretiminde önde gelen şehirlerdendir. Ne yazık ki; tarlada izi olan çiftçimizin harmanda sözü kalmamıştır.Yüksek girdi maliyetleri altında ezilen ve bir taraftan enflasyon ile mücadele eden çiftçimiz, para kazanmak bir yana ancak masrafını çıkarmak, ayakta ve hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Çiftçimizin en büyük sorunlarından biri de sulamadır.Sulama sorunu direkt olarak verimliliği olumsuz yönde etkilemektedir. Yüksek elektrik fiyatları, hala Hamzadere sulama ve Çakmak barajı projelerinin çeşitli bahanelerle ve ödenek yetersizliğinden  bitirilememiş olması  tarımsal üretimimizi sekteye uğratmaktadır. Bundan 15 yıl evvel Hayvancılıkta ve Süt Üretiminde Türkiye’de 1. Olan Edirne’mizde hayvancılık neredeyse bitme noktasına gelmiştir. Üreticilerin masrafları o kadar yükselmiştir ki bırakınız süt üretimini süt hayvanlarını dahi kesime göndermek zorunda kalmaktadırlar. Üretici hayvancılık yapamaz hale gelmiştir. Ne yazık ki, köy nüfusumuz azalmış köylerimiz neredeyse boşalmıştır. Köylerimizde gençlerimiz Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, Lüleburgaz hatta Bursa’ya göç etmektedirler. Köylerimizde ancak yaşlı nüfus kalmıştır. Bu başlı başına bir problemdir. Bu göçü tersine çevirmedikçe, tarımsal üretimi ve hayvancılığı desteklemedikçe, insanımızın çiftçilikten ve hayvancılıktan para kazanmasını sağlamadıkça, bölgemizin refaha kavuşmasının mümkünatı yoktur. Çünkü biz biliyoruz ki “hiçbir fabrika tarla üretmez”. Çiftçimiz yeniden milletin efendisi olmalıdır.

ENAFIMIZIN HALİ PERİŞAN

Esnafımız siftahsız dükkan kapatmaktadır. Bırakınız çalışanının maaşını, sigortasını, kirasını, yüksek elektrik faturasını ödemeyi, esnafımız kendi Bağ-Kur primini ödeyemez hale gelmiştir. Yeni açılan işyerlerinin dahi birkaç ay içinde kepenk indirdiğini görüyoruz. Edirne esnafımız Bulgaristan’dan gelecek müşterinin, Keşan esnafımız ise Yunanistan’dan gelecek müşterinin yolunu gözler oldu.

Ticaretin temel taşı esnafımızın üzerindeki ağır yükün kaldırılması; Vergi, sigorta, kira, elektrik gibi maliyetlerin azaltılması gerekmektedir.

EDİRNE TARİH VE TURİZM ŞEHRİDİR

Serhat şehri Edirne’miz geçmişi ve kültürü ile doğal güzellikleri ve Saros körfezi ile tarih ve turizm kentidir. Edirne ülkemizde en çok turistin geldiği ilk 5 ilden biridir. Ne yazık ki, Saros körfezi ve sahillerimiz tarumar edilmektedir.Yayla Sahiline yapılan Balıkçı barınağı tip projesinin sahile ne denli zarar verdiği açıkça ortadadır.Bu proje ile milli servetimiz olan sahilimiz zayi olduğu gibi vatandaşlarımızın serveti de zayi olmuştur. Çözüm olarak sunulan 9 adet dalga kıran kurulması projesi her nedense bir türlü uygulanmamaktadır. Milli servetimiz olan sahillerimiz yandaş firmalara ve yandaş vakıflara peşkeş çekilmiştir. Vatandaşımız para ödemeden sahilin kumuna bile ayak basamamaktadır.

SAZLIDERE FSRU LİMANI HUKUKA VE BİLİMSEL GERÇEKLERE AYKIRI OLARAK KURULMUŞTUR

Bütün haklı itirazlarımıza, hukuki ve bilimsel gerçeklere aykırı olarak, inatla uygulanan Sazlıdere FSRU projesinin Saros körfezine nedenli zarar vereceğini kısa ve orta vadede üzülerek göreceğiz. Sazlıdere’ye giren her bir gemi onlarca atom bombası demektir.

ERGENE NEHRİ’NİN REHABİLİTE EDİLMESİ ELZEMDİR

Vahşi sanayinin kirlettiği Ergene nehri topraklarımızı ve yer altı sularımızı kirletmekte, vatandaşımızın sağlığını tehdit etmektedir. Ergene nehrinin bir an bile beklenmeksizin rehabilite edilmesi elzemdir.

KEŞAN-ENEZ KARAYOLU KANGREN OLMUŞ BİR KONUDUR

Yıllardır kangren olmuş diğer bir sorun da Enez –Keşan yoludur. En basit tabiri ile yolu olmayan bir ilçenin sosyal ve ekonomik gelişmesi ile turizminin gelişmesi beklenemez.Bu yol olmayan yolu özellikle yaz aylarında binlerce insanımız kullanmakta ve onlarca ölümlü ve yaralamalı trafik kazası meydana gelmektedir. Bu yolun yapımı için neden hala beklenmektedir?

KEŞAN GIDA OSB MUAMMA OLMAKTAN ÇKMALI REALİTE HALE GELMELİDİR

Gıda Organize Sanayi Bölgesi muamma olmaktan çıkmalı realite haline gelmelidir. İşte bunlar gibi Edirne’nin ve bölgemizin sorunlarının çözümü için yılmadan, bıkmadan, usanmadan, çalışacağım. Kapıdan kovsalar bacadan gireceğim. Ülkemize, Milletimize ve Bölgemize yorulmadan hizmet edeceğim.

BEN NEDEN ADAY OLDUM?

BEN BİR YOLA ÇIKTIM. HAK, HUKUK, ADALET İÇİN YOLA ÇIKTIM. Çocuklarımız için yola çıktım.Hele ki, kız çocuklarımız için, onlar erken yaşta evlendirilmesin, onlar okula gidebilsin, onlar eşit, özgür, güçlü kadınlar olabilsin, biz ve bizden önceki nesillerin çektiği acıları çekmesinler, onlar istismara uğramasınlar diye yola çıktım. Kadınlarımız için, kız kardeşlerim için yola çıktım.Her gün en az bir kadının cinayete kurban gittiği, her gün onlarca kadının şiddete maruz kaldığı, her gün onlarcasının istismar edildiği, sırf cinsiyetinden dolayı aşağılandığı, ayrımcılığa tabi tutulduğu bu ülkede, bunların hesabını sormak için yola çıktım. Ben avukatım, hak arayanım. Sav değil savunmayım. Halkın kürsüsünü tercih edenim.Bu sebeple Yasama organı olan her bir bireyin iradesinin tecelli ettiği TBMM’de sizlerin haklarını aramak için yola çıktım. Güçlüden yana değil, haklıdan yana olan ve nihayetinde haklı olanı güçlü kılmak için yola çıktım. Esnafın kapanan kepenginin, siftahsız geçen günlerinin hesabını sormak için yola çıktım. Çiftçimizin yeniden milletin efendisi olması için yola çıktım. Alnı terli, eli kirli ama yüreği tertemiz emekçinin hakkını aramak için yola çıktım. Cumhuriyet ilkelerine ve kurucu değerlere dönmek için yola çıktım. Ben anneyim, Mehmetçiğimizin saçının telinin hesabını sormak için yola çıktım. Gelecek kaygısı ile kıvranan gençlerin sesi olabilmek için yola çıktım. Emeklilerimizin insanca yaşayabilecek gelir elde edebilmesi için yola çıktım. Depremzede vatandaşlarımızın hakkını aramak için yola çıktım. Ekonomik krizde inim inim inleyen insanımızın refaha kavuşması için, yoksulluk çekmemesi için yola çıktım. Evlerde tencere kaynaması için yola çıktım. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için yola çıktım. Umudunu yitirmiş insanımıza umut olmak için yola çıktım. Güzel günler görelim diye yola çıktım. Tam Bağımsız Türkiye İçin yola çıktım. Eyvallah BAŞLIYORUZ…. BU SEFER OLACAK!!”