Erdoğan Demir yazdı

Keşanlı Hayırsever işadamı Kerami Mercan, 2016 yılında temelini attığı ve 1 Temmuz 2018 tarihinde hizmete giren Kerami Mercan Semt Polikliniği o günden bu yana Erikli de hizmet vermeye devam ediyor.
Polikliniğin açıldığı zaman basında yer alan haberlerde 112 Acil Sağlık İstasyonu’nun da görevlendirilen ambulans ekibinin de hafta içi 12 saat hafta sonları da 24 saat hizmet vereceği öğrenildi denilmekte denmişti.
O günlerde çıkan bir haberde Merhum Kerami Mercan’ın eşi  Müjgan Mercan da 26 Haziran 2023 tarihinde  bu durumdan şikayetçi olarak bakın neler söylemiş.
“Polikliniğin bu hali beni çok üzüyor.” diyen Müjgan Mercan, “Canı gönülden yapılan bu yatırımların sonuçlarını da görerek mutlu olmak istiyoruz. Ancak şikayetler var. Erikli’de bulunduğumuz sürede kendimiz de bazı olaylara şahit oluyoruz. Gerektiği gibi işletilemiyor ve bu durumdan insanlar şikayetçi. Poliklinikte hasta bakmaya doktor yok. Acil durumlarda müdahaler edecek personel yok. Bu büyük bir sorumluluk, ne olur burası için bir an önce harekete geçin ve uygun bir şekilde ihtiyaca cevap verecek hale getirin. En azından bir tane pratisyen doktor ve bir hemşire nöbetçi kalabilsin. İnsanlar da kendini güvende hissedebilsin. Polikliniğin üst katında 4 doktorun kalabileceği imkanlar var.” dedi
Maalesef ki bu şikayetler ve sorunlar hala süre geldi.
Ben buradan son günlerde Erikli Sahili’nde ambulans bulunmaması ve can kayıplarının olması nedeniyle bu konuyu gündeme getirmek istiyorum.
Bu olaylardan bir tanesinde sevgili amcam merhum Süleyman Demir’i de kaybetmenin üzüntüsü ile başka canların da hayatını kaybetmemesi için gündeme getirmek istiyorum.
Merhum Kerami Mercan, bu Semt Polikliniğini sırf orada 3 ay tatile gelen yazlıkçılar için mi yaptırdı dersiniz.
Bence sadece 3 ay hizmet vermemesi için değil bölgedeki köylere de hizmet vermesi için bu polikliniği yaptırmıştır diye düşünüyorum.
Erikli'de ambulans olmaması nedeniyle ambulans ihtiyacı Keşan’dan gelecek ambulanslarla karşılanıyor. Zaman zaman da ambulansın geç gelmesi nedeniyle olaylara geç müdahale edilerek can kayıplarının da yaşandığını da son zamanlarda gözlemliyoruz. Sağlık sorunu yaşadığımızda 1 dakikanın bile ne kdar önemli olduğunu düşünenlerdenim.
Poliklinikte 12 ay boyunca doktor ve hemşire görevlendirilerek, orada ambulansın da bulunarak Erikli olmak üzere Yayla ve bölgedeki tüm köylere hizmet vermesi gerektiğini düşünüyorum. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir.
Ben buradan yaz aylarında 100 bin nüfusa ulaşan ve kış aylarında da çevredeki köylere de hizmet verecek bir şekilde doktoruyla, hemşiresi ve ambulansı ile hizmet verecek olan bir konuma getirilmesi ile ilgili Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, Sağlık Bakan Yardımcımız eski Edirne Valisi Sayın H.Kürşat Kırbıyık’a bu sorunun çözümü için Erikli ve çevre köylerdeki vatandaşlarımız adına çağrıda bulunuyorum.
Bu bölgedeki en yakın hastane Keşan Devlet Hastanesi’dir. 
Merhum Kerami Mercan da bu polikliniği yaptırırken de burasının bölge halkına hizmet vermesini de düşünmüştür. Bu anlamda burasının 12 ay boyunca hizmet vermesi bölge halkının sağlığı için de çok önemli bir adım olacaktır.
Bu konuda Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sayın H.Kürşat Kırbıyık’ın atacağı adımla merhum Kerami Mercan’ın hayalini de yerine getirmiş olacaklardır.
Yakın bir süreçte turizm sezonunun başlaması nedeniyle acil olarak gerekli adımın atılması ve bundan böyle Kerami Mercan Polikliniği’nin 12 ay boyunca bölge halkına ambulansıyla, doktoruyla ve hemşiresi ile hizmet verecek bir poliklinik haline getirilmesi umuduyla.