BÜLENT SAYLAM

Bezbaş bu gidişle üreticinin üretimi bırakacağını ve Tarım Bakanlığına da gerek kalmayacağını söyledi.

Bezbaş, yaptığı açıklamada, “Mazota, fabrika yemine her gün zam gelirken çiftçinin, hayvancının malı nasıl düşüyor? Rusya'nın, Ukrayna'nın yüz binlerce dekar ovaları gübre mazot destekleriyle Türk çiftçisi nasıl rekabet edecek? Sürekli yağış alan mera koşulları elverişli, Polonyalı besiciyle bizim besicimiz nasıl rekabet edecek. Dahası et, süt ve ekmek fiyatları artarken üreticide düşmesi normal mi? İthalat bitirecek üreticiyi resmen Avrupa'nın fonladığı et üreticileriyle rekabet ettiriyorsunuz gariban Türk besicisini. Bırakmamak için direniyor insanlar; ama nereye kadar dayanacaklar.” dedi.

Bezbaş, saman fiyatlarının da arttığını belirterek, “Samanın tarladan kaldırılması bile 8-10 lira olmuş. ‘Sakın saman taşıyan arkadaşlar bu parayı hak etmiyor diye anlaşılmasın, bu sıcakta az bile.’ Sonunda Türk üreticisi üretimi bırakacak ve Tarım Bakanlığına da gerek kalmayacak gibi gözüküyor.” diye konuştu.

BEZBAŞ’TAN TARIM BAKANLIĞINA ÇAĞRI

Tarım Bakanlığına çağrıda bulunan küçükbaş hayvan üreticisi Mustafa Bezbaş, açıklamasını şöyle bitirdi: “Tarım Bakanlığı, çiftçiyi ve besiciyi korumak için acilen önlem almalıdır. Mazot ve gübre fiyatlarındaki artışı durdurmalı, et ve süt fiyatlarındaki artışı kontrol altına almalıdır. Aksi takdirde Türk tarımı çökecek ve Türkiye gıda krizi ile karşı karşıya kalacaktır."