Sevgili okurlar,

Yazıma başlamadan önce sizlerden, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan adına çok özür dilemek isterim. Neden mi?

Çünkü Kadıköy Barajı’nda 15 günlük suyumuz kalmış ve biz bunu size haber veremedik. İşimiz haber vermek iken niçin haber veremedik? Anlatayım:

Keşanımızın güzide muhabirleri almışlar ellerine metreleri, gitmişler Kadıköy Barajı’na, suyun derinliğini ölçüp “Aman Allahım! Yalnızca 15 günlük suyumuz kalmış. Bunu hemen kamuoyuna bildirmeliyiz, bu bizim mesleki olduğu kadar, aynı zamanda insanlık görevimiz!” demişler ve haberi yazmışlar. Alarm veren bir durum söz konusu olduğu için de bütün gazetelerle paylaşmışlar ki herkes öğrensin.

Yukarıdaki tablo ne kadar da güzel görünüyor değil mi? Ne yazık ki gerçek bu değil sevgili okurlar.

Gerçek şu ki muhabirler de sizler ve bizler gibi mevcut durumu Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Özcan’ın açıklamalarından öğrendiler. Ne hikmetse gazete olarak biz bu açıklamalara erişemedik. Bir kaç kez tekrar eden bu erişememe durumu gösteriyor ki bizler gazetecilikten sınıfta kaldık!!!

Bir türlü VIP muhabir, VIP gazete olamadık. Gazetecilik deyimiyle akredite olamadık, akreditasyon yapamadık. Bu durumun ulusal basında sıkça örneklerine rastlasak da Keşan’da bir ilk. Ulusal ölçekte yaşanan akreditasyon konularının nedenleri hepimiz açısından görülebilir, anlaşılabilir nitelikte. Ancak Medya Keşan Gazetesi olarak biz neden akreditasyon alamıyoruz sayın okurlar, Sayın Başkan!!!  

Muhabirlerin şahsi tutumlarından kaynaklanan birtakım gruplaşmalardan ötürü diğer 3 gazetenin muhabirlerinin bize Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın bu önemli açıklamayı yapacağını haber vermemiş olmaları bizim açımızdan anlaşılırdır. Zaten haber vermek onların görevi de değil.

Ancak koskoca Belediye Başkanı’nın böyle önemli bir açıklama yapacağını diğer 3 gazeteye bir şekilde haber verebilen  ‘belediye sistematiği’ gazetemize bir türlü ulaşamıyor, ya da ulaşmıyor. Durum birden çok kez tekrarlandığı ve çeşitli şekillerde aşma çabalarımıza rağmen yaklaşım aynen devam ettiği için VIP gazete VIP gazeteci olamadık diyoruz.

Yok mu bu belediyenin bir basın ve halkla ilişkiler birimi? Varsa bu birim ne işe yarar? Başkan açıklama mı yapacak, bu birimden bir yetkili tüm gazeteleri telefonla arar ve basını açıklamaya davet eder. Bunun yolu budur.

Gazete olarak, basın yayın ilkelerine bağlı, meslek ahlakına uygun davranmaya dikkat ediyoruz. Hatalarımızla doğrularımızla, yerel gazete çıkarmanın tüm zorluklarını sırtımızda taşıyarak sadece işimizi yapmaya çalışıyoruz.

İşimiz haber vermek, ancak Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve belediye çalışmalarındaki sistemsizlik nedeniyle siz değerli okurlarımıza Kadıköy Barajı’nda 15 günlük suyumuz kaldığını haber veremedik.

Takdir her zamanki gibi sizin…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol