PARKİNSON HASTALIĞI

11 NİSAN DÜNYA PARKİNSON HASTALIĞI GÜNÜ BASIN BÜLTENİ

PARKİNSON HASTALIĞI

11 NİSAN DÜNYA PARKİNSON HASTALIĞI GÜNÜ BASIN BÜLTENİ

11 Nisan 2013 Perşembe 09:58
PARKİNSON HASTALIĞI
 İlk kez İngiliz doktor James Parkinson tarafından 1817 yılında titrek felç olarak tanımlanmıştır. Beynimizde hareketlerimizi kontrol eden ve bundan sorumlu olan hücreler bulunur. Bu hücrelerden kimyasal maddeler salgılanır. Bunlardan birisi de dopamindir. Dopamin beyine gelen bilgileri bir sinir hücresinden diğerine aktarır. Böylece vücut dengesi sağlanmış olur. Fakat bu hücrelerin bir kısmı hasar gördüğünde ya da azaldığında dopamin salgılanamaz. İşte azalmış dopamin sonucu vücutta titreme, yavaş hareket etme gibi vücudun dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalığa parkinson hastalığı denilmektedir. 11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü ve Nisan ayının ikinci haftası Dünya Parkinson Haftası olması nedeniyle hastalık hakkında toplumu bilgilendirmek amacıyla tüm dünyada etkinlikler düzenlenmektedir.

Parkinson, yavaş ve sinsi seyreden bir hastalıktır. Hastalık on yıl gibi bir süre boyunca sürekli ilerler. Ne ölümcül bir hastalıktır ne de felce neden olur. Başlangıcında tek taraflı belirtiler görülürken daha sonra bu bütün vücuda yayılır. Belirtilerin şiddeti her hastada farklıdır. Hastalık genelde 40 yaşından sonra görülür ve erkeklerde görülme sıklığı biraz daha fazladır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sinsi ve yavaş seyreden bir hastalık olduğu için uzun süre farkedilmeyebilir. Genelde ilk belirti elde veya bir vücut yarımında titremedir. Hastanın daha önceki yılları incelendiğinde öne eğik durma ya da yürürken kolunu sallamama görülebilir. Temel olarak hastada titreme görülür. Parkinson hastalarının çoğunda bu vardır. İstirahat halinde bile titreme devam eder. Tabiki her titreme parkinson belirtisi değildir. Günlük aktivite sırasında, heyecan, sinir gibi durumlarda titreme olur. Bu normaldir. Bir diğer belirti hareketlerde yavaşlama olmasıdır. Hasta günlük işlerini yaparken zorlanır. Yemek yerken, bir tarafa dönerken, yavaşlama söz konusudur ve bunlar güçlükle yapılır.

Hasta hekim tarafından muayene edildiğinde, hekim kas sertliği ile karşılaşır. Zaten hasta da bunun farkındadır. Normalde kişi gevşemiş haldeyken kasların da gevşemesi gerekir fakat Parkinson hastalarında kas gergindir.
Diğer belirtiler ise şunlardır:

kişinin yazdıklarının okunaksız olması, küçük yazmaya başlamak,

yavaş yürümek, yürürken ayakları yere sürmek,

vücudun öne doğru eğik bir şekilde durması,

depresyon, sıkıntılı ruh hali,

kas ağrıları,

konuşma bozukluğu, kısık sesle ve donuk konuşmak,

yürürken kolların sallanmaması,

terleme, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü),

yutma zorluğu.

PARKİNSON HASTALIĞI TANISI

Parkinson hastalığına tanı koymak için özel bir yöntem yoktur. Laboratuvar ya da röntgen tetkikleri sonucu da bunun anlaşılması mümkün değildir. Fakat uzman bir nörologun hastadan ve hastanın yakınlarından aldığı bilgiler, ayrıca yaptığı muayene sonucu tanı koyabilir.

PARKİNSON HASTALIĞI TEDAVİSİ

Parkinson hastalığının tedavisinin amacı hastayı aktif, bağımsız, kendi başına işini yapabilen hale gelmesini sağlamaktır. Tedavi de bir diğer önemli nokta psikolojik olarak hastanın kaybettiklerini tekrar hastaya kazandırmaktır. Parkinson tedavisinde aile ve hekimin bir arada çaba göstermesi hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar ve hastanın yaşam standardını arttırır. Aileden gelen desteğin katkısı fazla olacaktır. Parkinson hastalığında dengeli beslenme sağlık açısından faydalıdır. Düzenli egzersiz Parkinson hastalığının bazı belirtilerini geçirebilir, örneğin denge bozukluğu, yavaşlık ve hareket bozukluğu. Egzersiz programı geliştirirken doktorunuz, fizyoterapistiniz veya sağlık uzmanınıza danışın.
Dr.Ergün KURTAR 

İlçe Sağlık Müdürü

Topl.Sağ.Merk.Sor.Tbb.

Son Güncelleme: 11.04.2013 09:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol