Ayçiçeği fiyatlarına

Oturma eylemi

Ayçiçeği fiyatlarına

Oturma eylemi

23 Ağustos 2013 Cuma 01:32
Ayçiçeği fiyatlarına
 Ayçiçeği üreticileri ile CHP Edirne İl Genel Meclis Üyesi ve Tarım Komisyonu Başkanı Erdal Akgün, ayçiçeği taban fiyatlarının açıklanmaması ve fiyatların düşük olmasına tepki göstererek, Edirne Ticaret Borsası'nda oturma eylemi yaptı. 

Taban fiyatların açıklanmamasına tepki gösteren Akgün, tarım politikasını eleştirdi. Trakya’da, Edirne’de üreticilerin zor durumda olduğunu ileri süren Akgün, şunları kaydetti:
“Dünyanın neresinde görülmüş, sen bana dünyanın en pahalı mazotunu kullandıracaksın, dünyanın en pahalı gübresini kullandıracaksın, bu insanlar yok pahasına çıkardığı ayçiçeğini satacak? Biri bana çıksın bunun açıklamasını yapsın. Ben bu olayı burada protesto etmek için oturma eylemi yapıyorum. CHP Genel Başkan yardımcıları Faik Öztrak ve Haluk Koç, Gökhan Günaydın beni aramadığı sürece de bu eyleme devam edeceğim. Oturduğum yerden kalkmayacağım. Bu üreticiye sahip çıkmalı; başta ana muhalefet partisi CHP ve Milliyetçi Hareket Partisi. Çünkü iktidar çiftçiye sırtını dönmüştür, oturuyorum ve buradan da kalkmıyorum. Neredesin Trakya ziraat odaları başkanları, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı neredesin? Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı neredesin? Edirne Ziraat Odası Başkanı neredesin? Kırklareli Ziraat Odası Başkanı neredesin? Sizi bu millet seçti, sahip çıkın bu üreticilere, korkmayın AK Parti iktidarından, biz alınteriyle para kazanıyoruz. Fiyatlar böyle giderse topraklarımız satılacak, hiçbirimizde toprak kalmayacak, gelin birbirimize sahip çıkalım.” 
Oturma eylemi sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'a telefondan ulaşan Akgün, ayçiçeği piyasasında yaşanan sıkıntıları ileterek, oturma eylemi yaptığını söyledi. Akgün, Öztrak'ın Cuma günü basın toplantısı yapacağını, bugünde Haluk Koç’un çiftçinin durumuyla ilgili basın toplantısı yapacağını aktardı. Akgün, Öztrak'tan çiftçiye sahip çıkacakları sözünü aldıktan sonra, oturma eylemini bitirdi.
Genç üretici Kadir Yaman ise, ayçiçeği fiyatlarının geçen yıl bin 500 TL iken, bu yıl bin TL olduğunu söyleyerek, verimlerin düşük, tanelerin cılız olduğunu dile getirdi. (İHA)


Son Güncelleme: 23.08.2013 01:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol