Şenol Günday:

“Emeğinin karşılığını almak için uğraşan besiciye yazık”

Şenol Günday:

“Emeğinin karşılığını almak için uğraşan besiciye yazık”

29 Eylül 2014 Pazartesi 00:18
Şenol Günday:
 Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Şenol Günday, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve fiyatların yaklaşık %15 oranında arttığını belirterek, bu artışın satış yerleri ve nakliye hizmetleri için belirlenen ücretlerden kaynaklandığını kaydetti.

BÜYÜKŞEHİRLERDE KURBANLIK YER KİRALARI ÇOK YÜKSEK

Yaptığı açıklamada, üreticilerin cazip fiyatlarla kurbanlıklarını satmak istediğini ancak özellikle hayvan pazarları için belirlenen kira bedellerinin buna izin vermediğini dile getiren Günday, kurbanlıklarını İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere getiren besicilerin, belediyelerin gösterdiği alanlarda satış yapabilmek için çok yüksek kira bedelleri ödediğine ve bu yüzden maliyetlerdeki artış nedeniyle fiyatların da yükseldiğine işaret etti. 

ÜRETİCİDEN KAYNAKLANAN BİR SIKINTI YOK

Şenol Günday, kurbanlık fiyatlarının geçen seneye göre yaklaşık %15 oranında arttığını dile getirerek, şöyle dedi: "Kurbanlık fiyatlarının artmasının asıl sebebi satış yerleri ve nakliye hizmetleri için belirlenen ücretlerdir. Bu konuda Bakanlık ya da üreticiden kaynaklanan bir sıkıntı söz konusu değil. 10 günlük kullanım için yaklaşık 10 bin TL kira bedeli alınıyor. En fazla 50 metrekarelik alan için ödenen bu para ile çok rahat Boğaz'da bir daire kiralayabilirsiniz. Bir ay önce Ağrı ve Kars'ta 20-25 hayvan taşımak için 2 bin TL ödenirken şimdi 5 bin TL ödenmesi, bu işten sağlanan rantın göstergesi. Ne değişti de böyle oldu? Benzin fiyatlarına %500 zam mı geldi? Emeğinin karşılığını almak için uğraşan besiciye yazık." 

Günday, ekonominin büyümesi için üreticiye destek olunması gerektiğinin altını çizdi. 

Kurban Bayramı için Türkiye genelindeki hayvan mevcudiyetinin ihtiyacın üzerinde olduğuna ve hayvan sayısının her geçen gün arttığına dikkati çeken Başkan Şenol Günday, kurbanlık ya da canlı hayvan ithalatı için hiçbir neden bulunmadığını belirtti. 

 

Son Güncelleme: 30.09.2014 08:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol