İlim Yayma’dan ‘Kitap-kahve’ projesi

İlim Yayma Cemiyeti Keşan Şube Başkanı Mehmet Çaylak, Keşan’da uygulanması uygun görülen ‘Balkan Gençliği Kahve içip Kitaplarla Aydınlanıyor Kitap Kahve projesi’ ile ilgili açıklama yaptı.

İlim Yayma’dan ‘Kitap-kahve’ projesi

İlim Yayma Cemiyeti Keşan Şube Başkanı Mehmet Çaylak, Keşan’da uygulanması uygun görülen ‘Balkan Gençliği Kahve içip Kitaplarla Aydınlanıyor Kitap Kahve projesi’ ile ilgili açıklama yaptı.

Medya Keşan
Medya Keşan
16 Kasım 2018 Cuma 09:59
İlim Yayma’dan ‘Kitap-kahve’ projesi

HABER MERKEZİ

Sundukları proje hakkında bilgi veren Çaylak,İlim Yayma Cemiyeti Keşan Şubesi olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımızın onayına sunduğumuz “Balkan Gençliği Kahve İçip Kitaplarla Aydınlanıyor” adlı Kitap - Kahve projemiz onaylandı. Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018 - 2. Çağrı Dönemi Proje Başvuruları kapsamında 12 Mayıs 2018 tarihinde hazırladığımız Projemiz; Lise ve Üniversite öğrencileri ile çalışan gençliğe hitap edecek. Projemizden 14-29 yaş arası toplamda 200’ün üzerinde genç kardeşimiz istifade edeceğini tahmin etmekteyiz. Yaklaşık Bir yıl sürecek olan “Balkan Gençliği Kahve İçip Kitaplarla Aydınlanıyor Kitap – Kahve” Projemizin amacı 1000 küsur yıllık geçmişiyle barışık bir eğitim ve kültür faaliyeti ortaya koymaktır. Açacağımız kitap kahve ile yazar buluşmaları, kitap tahlilleri, şiir incelemeleri, eser tanıtımları, tefsir ve hadis derslerinin yanında işaret dili ve ahşap oyma/boyama kursları ile çok yönlü mümbit bir eğitim faaliyeti hedefliyoruz. Bu eğitime tabi olan girdilerin tarihi ile iletişim halinde, öz güveni yüksek, kültür ve sanat alanında bağımsız düşünce geliştirebilme kabiliyetine sahip hale gelmesini bekliyoruz. Ayrıca proje ile Keşan ilçesindeki lise, üniversite öğrencileri ve çalışan gençlere aile ortamı sıcaklığında kitap okuyabileceği, ders çalışabileceği kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılabileceği alan oluşturmak.” dedi.

“OKUYAN, DÜŞÜNEN, AHLAKLI VE KÜLTÜRLÜ BİR GENÇLİK BİLİNCİ OLUŞTURMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ.”

Bu projeyle okuma kültürünü oluşturmak istediklerini söyleyen Çaylak, “Kitap - Kahve projemiz ile gerek doğu gerek batı edebiyatı eserleriyle okuma kültürü oluşturmak, değerler eğitimi kitaplarıyla toplumunu önemseyen, ahlaki değerlerinin bilincinde nesiller yetiştirmek temel amaçlarımızdandır. Yapacağımız faaliyetler içerinde kitap okumayı kuvvetlendirecek bir şekilde yazarlarla buluşma etkinliği de önemli bir yer tutmaktadır. Yazarlarımızın gençlerle bir araya gelmesi hem okumanın etkisini artıracak hem de gençlerimiz için motivasyon olacaktır. Faaliyetlerimiz arasında önemli bir yeri de sinema alacaktır. Sinema önemli eğitim araçlarındandır. Kaliteli bir film listesiyle aylık izlenecek ve gençlerle beraber yorumlanacak filmlerin gençlerin düşünce ve duygu dünyalarına ciddi katkıları olacaktır. Konferans salonumuzda konusunda uzman kişilerle seminer, konferans, eğitim vb. etkinliklerle gençlerin sadece takıldıkları bir mekân değil ayrıca kendilerini geliştirecek, katkı alacakları bir ortam oluşacaktır. Geziler bir diğer faaliyet alanlarımızdan biri olacaktır. Geziler hem gençlerin nefes almalarını sağlayacak hem de onlara kültür bilinci katacaktır. Piknik etkinliklerimizde ise gençlerin birbirleriyle kaynaşmasını sağlamanın yanında, bu ortamlarda sorumluluk duygusunu geliştirebilecek ve uygulamalı olarak bu etkinliği öğreneceklerdir. Uygulanması düşünülen projeyle gençlerin boş zamanlarında gitmeyi can atacağı ev sıcaklığında bir ortam oluşturarak kötü alışkanlıklardan uzak, okuyan, düşünen, ahlaklı ve kültürlü bir gençlik bilinci oluşturmayı hedeflemekteyiz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol