Hanko’nun b.k masalı

Bülent saylam

Hanko’nun b.k masalı

Bülent saylam

10 Ocak 2017 Salı 00:44
Hanko’nun b.k masalı

Bülent Saylam

Keşan’a ait bir deyimdir
“Hanko’nun b.k masalı.”

Sevgili ağabeyim Recep Hanko’nun bitmek bilmez hikâyeleri için söylenmiştir.

Hanko Recep ne zaman beni görse “Bülent, basın da her şeyi büyütüyor değil mi?” diye daha önceleri bana anlatmış olduğu Temel’in basın ile ilgili fıkrasına atıfta bulunur muzipçe gülerdi.

Ben de Hanko Recep’e özenip hem de “Hanko’nun b.k masalı”na benzer bir yazı yazmayı düşündüm.

Malum bugünlerde Keşan’daki şehir içi taşımacılığı ile ilgili haberler çıkıyor.

Takip edenler bilirler.

Ben de bu konuyla ilgili geçen hafta bir köşe yazmıştım. Keşan’daki şehir içi taşımacılığı ile ilgili tespitlerim olmuştu.

Bu yazımda ise gerçek kişilerin yerel gazetelere çıkan Keşan şehir içi taşımacılığı ile ilgili beyanatlarından örnek vereceğim.

Şimdi zamanda yolculuk yapmaya hazır mısınız?

 

14 HAZİRAN 2013

 Yer: Keşan Belediye Meclis Salonu

Keşan Belediye Meclisi Haziran ayı 2. Oturumunu yapıyor. Meclisin gündem maddelerinden biri de şehir içi taşımacılığı. O dönem Keşan Belediye Meclisine başkanlığı CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli yapmış. Meclis üyelerinin yarısına yakının izinli olduğu toplantıda dönemin Keşan Belediyesi Ulaştırma Müdürü Hasan Bayram, Keşan’ın şehir içi taşımacılığı ile ilgili önemli bir sunum yapıyor. Öncesinde ise Keşan’ın Şehir İçi Trafik ve Toplu Taşıma Rehabilitasyon Planı görüşülüyor. Ve 6 aylık ve 2 yıllık raporların yer aldığı plandan sonra sunuma geçiliyor. Sunumdan başlıklar ise şöyle:

 

KETUS hayata geçiyor

 

Bayram, yeni planlamada toplu taşımanın 2 aşamada rehabilite edileceğinin karar altına alındığının altını çizdikten sonra Keşan Toplu Ulaşım Sistemi olan KETUS’un hayata geçeceğini aktarıyor. Sunumda 1 No’lu hattın yoğunluğu göz önünde bulundurularak en az 40 kapasiteli (Oturan+Ayakta) olacak şekilde 2 adet otobüs tipi aracın sisteme dahil edilmesine, ancak mevcut araç kapasitelerinin hali hazırda %35 atıl kapasite olduğu gözetildiğinde sisteme dahil edilecek otobüs tipi araçların mevcut esnafın hepsinin hissedarı olduğu bir tüzel kişilik tarafından temin edilmesine dair bilgiler de veriliyor.

 

Minibüslere elektronik bilet geliyor

 

Bayram, KETUS’un 2. aşaması olan 2 yıllık bölümde ise yeni oluşturulan hatlarda çalıştırılacak taşıtlarda ve mevcut toplu taşıma hatlarında çalışan minibüslerde de elektronik bilet uygulamasına geçileceğini, şehir içindeki aktarmaların indirimli veya ücretsiz olacağından şehrin her kesimine ekonomik ücretle ulaşma olanağı sağlanacağını söylüyor.

 

Oybirliğiyle kabul edildi

 

Toplantının sonunda ise  madde oybirliği kabul edilirken alınan kararların Keşan halkına hayırlı olmasını dileyen ve destek veren meclis üyelerine Meclis Başkan Vekili Erdoğan Gümülcineli, teşekkür etmiş.

 

1 AĞUSTOS 2013

 

Bayram’ın yerine Keleş Ulaştırma Müdürü

 

Keşan Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hasan Bayram, Keşan Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirilirken Bayram’ın yerine ise Barış Keleş getirilmiş.

 

30 Ağustos 2013

 

Yayalar için yapılacak çalışmalar okullar açılana kadar tamamlanacak

 

Keşan Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Barış Keleş, şehir merkezinde yayalar için alınması ve yapılması gereken çalışmaların okulların açılacağı 16 Eylül Pazartesi gününe kadar tamamlanacağını bildirmiş.

İTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı Karayolu ve Trafik Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Ergün tarafından hazırlanan Keşan Toplu Taşıma Sistemi’nin Rehabilitasyonu Raporu’nu hatırlatıp, S.S. 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi ile imzalanan protokolden de söz eden Keleş, “Bu protokol gerekleri birer birer yerine gelmeye başladığında Keşan’da şehir içi ulaşımda büyük bir rahatlama ve güven sağlanacak. Altı aylık çalışma programı olan bu protokolün gerekleri yerine getirilmeye başlandıkça Keşan’ın şehir içi ulaşımında büyük bir rahatlama ve güven sağlanacak.” diye konuşmuş.

 

13 EYLÜL 2013

 

Proje gerçekleştiğinde, İnönü Caddesi araç trafiğine kapatılacak

 

Keşan Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Barış Keleş, KETUS (Keşan Toplu Ulaşım Sistemi) ile ilgili bilgi vermiş ve ön çalışmalara bir sonraki hafta başlamayı düşündüklerini söylemiş. Keleş, proje tam anlamıyla uygulamaya geçtiğinde İnönü Caddesi’nin araç trafiğine kapatılacağı bilgisini de vermiş.

 

26 KASIM 2013

 

KETUS'un yeni araçları tanıtıldı

 

Özcan: Engelli otobüsü bölgemizde uygulanan ilk hizmet olacak

 

S.S. 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi ortakları tarafından kurulan Keşan Toplu Ulaşım Sistemi (KETUS) adlı şirkete alınan 4 aracın tanıtımı,  gerçekleştirilen bir törenle yapılmış.

Törene Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Bayram, CHP Keşan İlçe Başkanı Vedat Koyuncu, Keşan Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Taner Aykut,   25 No.lu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Davut Aydın ve kooperatif yöneticileri, Keşan Belediye Meclisi üyeleri, mahalle muhtarları ve kooperatif ortaklarının yanında bir de o dönem milletvekili olmayan CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu da katılmış.

 

Aydın: Keşan’a en iyi hizmeti getirmek için çalışıyoruz

 

Kooperatif Başkanı Davut Aydın, katılanlara teşekkür ederek, Keşan’ımıza en iyiyi getirmek için uğraşıyoruz. Engelli aracıyla birlikte 3 aracımızı da şehirlerarası düşünüyoruz.” diyerek engelli vatandaşlarımıza müjde vermiş.

Özcan: Engelli otobüsü bölgemizde uygulanan ilk hizmet olacak

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, şehir içi taşımacılığını yaklaşık 7 yıldır S.S. 25 No’lu Keşan Şehir içi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi'yle yürüttüklerini belirtmiş, Alınan araçlar arasında biri bizler için çok önemli. Sosyal yönümüzü gösterecek olan çok değerli bir hizmet. Bu da belediye işbirliğiyle yapılmış bir şey. Kendileri daha sonra programlarını yapacaklar ama bu engelli aracımızla ilçemizde tekerlekli sandalye kullanan engellilerimiz verilecek irtibat telefonunu arayarak, evlerinden alınıp gidecekleri yere ücretsiz götürülecek. Bu müjdeyi sizlere veriyorum. Gerçekten bölgemizde uygulanan ilk hizmet olacaktır. Daha sonra da günün belirli saatlerinde diğer engellilerimize ücretsiz servis programları yapılacak. Engelli vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyorum. Bundan sonra imkânlarımız doğrultusunda bu araçlarımızın sayılarını da artıracağız. 93 ortağımıza öncelikle teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” demiş.

 

8 MART 2016

 

Bu madde, Keşan Belediyesi Ulaştırma Müdürlüğü ve İlçe Trafik Komisyonu tarafından derhal uygulamaya geçirtilmelidir

Keşan Ortopedik Engelliler Derneği’nin eski başkanlarından Taner Aykut, S.S. 25 Nolu Keşan Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkan Yardımcısı Aytaç Cinci’nin, Aytaç Cinci: “Üyelerimiz engelli ve yaşlı vatandaşlara karşı gereken duyarlılığı gösteriyor” başlıklı haberine cevap vererek, Cinci’yi eleştirmiş. Aykut, Aytaç Cinci’nin, şehir içi minibüsçülerinin engellileri taşıma konusunda duyarlı olduğunu belirterek, bu açıklamada yer alan ifadeler ile engelli bireyleri ve arkadaşlarının rencide edilerek, adeta dilenci konumuna düşürüldüğünü söylemiş ve “Oysaki engelli arkadaşlar hakkı olmayan bir şeyi beklemiyorlar. Ulaştırma Bakanlığı’nın sunmuş olduğu madde ve tarihi çok açık. 04.03.2014 tarihinde yayımlanan 28931 sayılı maddeye göre şehir içi toplu taşımada, gerek belediye otobüslerinde, gerekse özel kooperatiflerde, %40 ve üzeri engelli bireylere taşıma ücretinden muaftır. Eğer ki şehrin toplu taşıması özel kooperatif tarafından yapılıyorsa, belediye bu taşımayı ihale ederken, sözleşmeye ‘Taşıma ücretinde engelli muaftır’ maddesi bulunmalı.” demiş.

 

25 MART 2016

 

Yeni tip araçlar gelecek

 

Keşan Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan ve Keşan Toplu Ulaşım Sistemi (KETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Altun, ortak açıklamalarında Büyükkayhan, “Keşan’da 65 yaş ve üzeri ile engellilere diğer şehirlerde olduğunu gibi ulaşım hakkını sağlayacaklarını düşünüyorum.” şeklinde konuşarak KETUS yönetiminden bir istekte bulunmuş.

Altun da “Araçlar engelli taşımaya uygun olunca 65 yaş da burada söz konusu oluyor. Biliyorsunuz 65 yaş üstü yolcuları taşıyabilmek için araçların ayakta yolcu taşıyabilir kapasitede olması gerekiyor. Şu an mevcut SS 25 No’lu araçlar 65 yaş üstü yolcu taşımaya uygun değil.”  diyerek bu uygulamanın ileriki zamanlarda hayata geçirileceğini yönünde cevap vermiş.

“Hanko’nun b.k masalı” gibi Keşan’ın bitmeyen şehir içi taşımacılığı sorunu

 

Evet, benim bulabildiğim kaynaklar bunlar.

Yazımın başında söylediğim gibi “Hanko’nun b.k masalı” deyimini Keşan şehir içi taşımacılığının bitmeyen sorunları ve bitmeyen sorunlarına buldukları bitmeyen çözümleri ile buldukları bitmeyen çözümlerini uygulamamaları yüzünden uygun görmüştüm.

 

Artık bu soruna çözüm getirin işi “Hanko’nun b.k masalı” gibi uzatmayın.

Sevgili ağabeyim Recep Hanko’ya sevgiler saygılar…

 

Son Güncelleme: 12.01.2017 00:42
Anahtar Kelimeler:
Hanko’nun B.k Masalı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol