HERCAİ SİYASİLERE DİKKAT

Cavit Deniz

HERCAİ SİYASİLERE DİKKAT

Cavit Deniz

25 Mayıs 2013 Cumartesi 11:15
HERCAİ SİYASİLERE DİKKAT

            Yerel siyasetin en acımasız suçlama aracı “Onun bunun adamı” olmakla değerlendirilmektir. Yerelde siyaset yapan veya doruk noktalara aday olmak durumunda olanların çevresi kuşatılır.

            Birilerinin adamı olunan yerde işler iyi gitmiyor genel doğrusunu gözden ırak tutmamak gerekir. Yerel siyaset rekabetinin en büyük silahı birilerinin adamı olmakla kişileri suçlamaktır. Bu dün de böyle idi, bugün de böyle.

            Asıl dikkatli olması gerekenler yerelde aday olmayı düşünen yerel siyasi aktörler olmalıdır. Yakın çevrelerindeki kişilerin nereye kadar yanlarında olabileceklerini kestirmektir. Sıkça yakın çevre değiştirmek sağlıklı sonuç vermez.

            İki çiçek arkadaş olmuşlar. Klasik tabirle anca beraber kanca beraber olacaklar.

            Karar vermişler bu kış yeryüzüne çıkalım ve açalım. Bunlardan biri sözünde durmuş. Karları delerek yeryüzünde güneşi görmüş. Diğeri ortalıkta yok. Bahar gelince yeryüzüne çıkmış. Çiçek açmış.

            Sözünde durup karlı kış günü karların altından çıkıp çiçek açan Kardelen olmuş. Diğerinin adı da Hercai.

            Kararsız, sözünde durmayan, oynak, ne derseniz deyin. Siyaset sahnesinde özellikle yerel siyasette Hercai siyaset akrobatları görmek mümkün. Bu noktada yerel siyasette aday olmak isteyenlerin Hercai siyasetçilerden uzak durmaları gerekir. Çevrelerindeki bu tip kişileri ayıklamaları gereklidir. Yerel adaylara her koşulda yanlarında duracak, sözünün arkasında olan Kardelen çiçeği örneği kişiler gereklidir.

            Hercai yerel siyaset aktörlerinin prim yapmaması gerekir. Bunun önüne geçilir mi? Uygulamada mümkünsüz gibi görünüyor. Hercai siyaset kıvrakları hangi adayın yanında görülürse o adaya kesin zararı olur.

Son Güncelleme: 25.05.2013 11:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol