İSTİFALAR NEYİ İŞARET EDİYOR?

Cavit Deniz

İSTİFALAR NEYİ İŞARET EDİYOR?

Cavit Deniz

18 Temmuz 2013 Perşembe 04:01
İSTİFALAR NEYİ İŞARET EDİYOR?
 CHP Keşan İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan ile Başkan Yardımcısı Şenol Yalı Keşan Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmak için partideki yönetim görevlerinden istifa ettiler.

Şu anda CHP’de Mehmet Özcan dışında dört aday ortaya çıktı. Bunlar; Mustafa Bezbaş, Ufuk Kanışkan, Alaattin Öztürk ve Şenol Yalı.

Şurası kesin, CHP’de atama yapılacak. CHP Parti Meclisi bu konuda aldığı kararda Belediye Meclisi üyelerini de bu kapsamda değerlendirdi.

Parti Meclisi, parti örgütlerinden bu uygulama için gelecek tepkileri kırma adına bu karara bir parantez açtı. “Eğilim yoklaması bazı yerlerde yapılır” dedi.

Bu kararda en çok zorda kalacak kişi, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’dur.Son kurultayda parti içi demokrasi ve önseçim sözü vermişti.

Yargıç denetimi dışında yapılan sandık oylamaları, seçim değil, hele önseçim hiç değildir. Eğilim yoklaması konusunda Değirmendereli ve Gürkan’ın söylediklerini dikkatlice okuduğumuzda biribirini tamamlayan açıklamaları görüyoruz. Her koşulda son söz genel merkezin. Bunun adı bal gibi atamadır. Kimse demokrasicilik oynamaya kalkmasın.

Aday adayı olma kararlarında Ufuk Kanışkan ilçe başkanlığına aday olurken hedef olarak belediyeyi koymamıştır. Şayet belediye başkanlığına aday adayı olacağını söylemiş olsaydı bu göreve seçilebilir miydi? sorusunu sormak gerekiyor.

Şenol Yalı ve Bezbaş, İlçe Kongresi süreci ve öncesinde bu kararlarını ortaya koymuşlardı. Kanışkan ve Yalı’nın parti içi ve yönetim hukukları biribirilerine rakip olmayı içinde nasıl barındırıyor?

DSP kökenli Şenol Yalı, bu konudaki kararını kendisinin bir buçuk yıl önce verdiğini söylüyor.

İldeki yapılanma sonunda Kanışkan, şunu iyi görmüştür: Özdöl, Gürkan, Değirmendereli ve diğer potansiyel milletvekili adaylarının arasına Keşan’dan seçilebilir sıraya oturmanın zorluğu ortadadır. Hele hele üç milletvekili seçilecek bir Edirne’de bu iş Kanışkan açısından imkansıza yakın. Bu durumu iyi okuduğu için Keşan Belediyesi Başkanlığı aday adaylığı sürecine girmeyi yeğlemiş olabilir.

Kulislerde dolaşan bilgilere göre, tanınmış ad ve soyadlardan aday adayı çıkarılmasını düşünenler de varmış. Bu görüşe gülünür. Keşan eski Keşan değil. İlçenin en yetkilisi açıkladı. Keşan’da Keşanlı olmayanların sayısı nüfusun yüzde 24’ü. Hedef seçmen kitlesini buna göre mevzilemek gerekir. Ekabir, eşrafı tanınmış ad-soyad dönemleri 55 binlik Keşan için çoktan geride kalmıştır.

 

Son Güncelleme: 18.07.2013 10:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol