TC'Yİ KURANLARI MI İŞARET ETTİ?

Cavit Deniz

TC'Yİ KURANLARI MI İŞARET ETTİ?

Cavit Deniz

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:46
TC'Yİ KURANLARI MI İŞARET ETTİ?
 Türkiye laik bir ülkedir. Yasaların referansı halkın temsil edildiği yerdir. Yasa koyucu referansını halktan alır. Yasa yaparken referans olarak dinsel değerler alınırsa bu yönetimin adı farklı bir şeydir.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Onuncu Yıl Marşı’na taktı. Katıldığı programda koydu tepkisini. Asıl tepkisi Manisa’daki törende mehterin sonlara bırakılmasına olabilir. “Hata sayılabilecek kusuru görmezlikten gelelim” diyor. Bu ifade tehditkar bir ifade değil midir?

Arınç, kafalarda kargaşa yaratmaktadır.

Neden?

Mehter ve Onuncu Yıl Marşı farklı şeyler midir? Her ikisi de tarihsel kökleri aynı olan ürünler değil midir? Her ikisi de milli gurur ve heyecanı ifade etmiyorlar mı?

Temel sıkıntı, Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün içlerine sindirilemiyor olması olarak yorumlanabilir mi?

Bu yaklaşım kafa karıştırır. Gerilime neden olur toplumda. Hani Cemaat Lideri ortamı gerecek üsluplardan kaçının demişti bunlara.

Başbakan tam aksine alkol yasağı konusunda ortamı yok yere gerdi.

“İki ayyaşın yaptığı yasa sizin için muteber oluyor da inancın emrettiği bir gerçek, bir vaka niçin sizler için reddedilmesi gereken bir olay haline geliyor.” dedi.

Çıkan yasa alkollü içkileri yasaklamasa da başbakanın bu ifadesi O’nun kafasındakini ortaya koyma açısından önemlidir.

Kimdir bu iki ayyaş? İki kişi yasa çıkarabilir mi? İnançların emrettiği yasalarda yönetilen bir ülkede söylenir bunlar. Kurbağanın ısıtılması örneği yavaş yavaş şeriat düzenine doğru mu gidiyoruz?

Hani, kimin ne içtiği sizi ilgilendirmiyordu. İnsanların alacakları içeceklerini hangi saatlere kadar alabileceklerini yasalarla düzenliyorsunuz.

Toplumun kafası karışık. Toplum zaten gergin. Gerginliğin en önemli nedeni yoksulluk. Açılım, Anayasa, Akiller toplumun gündeminde yok. Toplumun gündeminde yoksulluk.

Böylesi bir ortamda toplumda gerilimi arttıracak ifadeler kullanılıyor, bilinçli belki de kasıtlı olarak.

İki ayyaşın yaptığı yasa. Kim bu iki ayyaş? Kimi ve kimleri kastetti? Bölgemizde yeni devletlerin kuruluşundan bahsediliyor. Yeni devletleri oluşturanları kastetmemiştir herhalde. 

Son Güncelleme: 03.06.2013 09:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol